Zprávy

Novým šéfredaktorem časopisu Host je Jan Němec

Novým šéfredaktorem časopisu Host je Jan Němec

redakce | Zprávy | 09.01.2022

Miroslav Balaštík a Martin Stöhr odcházejí z vedení časopisu Host, novým šéfredaktorem je spisovatel Jan Němec.

Miroslav Balaštík odchází po téměř třiceti letech z postu šéfredaktora. Časopis převzal v roce 1995, kdy vycházel nepravidelně několikrát do roka jako literární sborník. Společně s Tomášem Reichelem a Martinem Stöhrem postupně vybudovali měsíčník, který je již řadu let nejvýraznějším a nejkomplexnějším literárním periodikem u nás s rozsáhlou autorskou a čtenářskou základnou. „U časopisu se stoletou tradicí je důležitou kompetencí šéfredaktora vyvažovat vlastní ego odpovědností k tomu, co člověka přesahuje,“ vysvětluje Balaštík. „Host má za sebou nejdelší nepřerušenou etapu vydávání ve své historii a jako jeho nejdéle soužící šéfredaktor jsem do něj za tu dobu vložil všechno, co znám a umím. Odcházíme proto, aby se redakce mohla významně obměnit a Host získal zase nový impuls. A odcházíme s jistotou, že Zdeněk Staszek jako nový zástupce šéfredaktora a redaktoři Eva Klíčová, Radek Štěpánek a nově i Václav Maxmilián budou dál garantovat jeho vysokou profesionalitu a kontinuitu,“ říká bývalý šéfredaktor. Zástupce šéfredaktora Martin Stöhr dodává: „Během několika posledních let se výrazně rozrostla produkce nakladatelství Host, na jehož chodu a vedení se rovněž spolupodílíme. Tento dvojí závazek nebyl dobrý ani pracovně, ani ideově, vnímali jsme jako žádoucí, aby tyto subjekty nebyly personálně ani nijak jinak propojené.“

Novým šéfredaktorem je od 1. ledna 2022 spisovatel a dlouholetý editor časopisu Jan Němec. „Kromě emancipace časopisu od nakladatelství se Host otevře tematicky. Literaturu vnímám spíš jako určitou senzitivitu a úhel pohledu na svět než jako předmět, o kterém by se mělo číslo od čísla referovat. Obdivuju časopisy jako New Yorker nebo Paris Review pro jejich velkorysost, v českém literárním prostředí spíše vzácnou. Mým cílem je přetvořit Host v měsíčník pro všechny, kteří mají čas číst, a věří, že kultura je na konci dne důležitější než politika.“

V polovině ledna vychází první letošní číslo Hosta, připravované již částečně v novém redakčním složení. Titulní rozhovor s Helen Oyeyemi, britskou spisovatelskou nigerijského původu žijící v Praze, vedl Ladislav Nagy, překladatel a držitel ceny Magnesia Litera. Tématem čísla je teprve druhý subsaharský nobelista v dějinách Abdulrazak Gurnah; jako jediní přináší časopis Host jeho nobelovskou řeč v češtině. Americká spisovatelka Diane Simmons se vypravila do Česka, aby pochopila, proč už nemáme rádi Václava Havla, a napsala o tom esej. A v kritické části Hosta se Karel Veselý zamýšlí nad knihou Pavla Klusáka Gott, československý příběh. Jako bonus nové číslo přináší textové zprávy nedávno zesnulého básníka Karla Šiktance.

Info

Host
web časopisu

foto © David Konečný

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nová soulová diva Kovacs i zkušení Hooverphonic v Brně

redakce 23.05.2022

Naléhavý a melancholický nádech orchestrálních smyčců, downtempa a sebevědomého vokálu je i dnes zárukou silného a velkolepého koncertního zážitku.

Jaromír 99. Letní kapela je Mimosezóna

redakce 22.05.2022

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém albu rockový výlet za písničkou horským krajem rockové melancholie a nezčeřené vícehlasé pohody.

Ata Kak na festivale Sensorium

redakce 22.05.2022

Z jeho koncertov srší frenetická multikultúrna energia juhoafrického Shangaan electra, britského grime, ghanského highlife či dancehall.

JazzFestBrno: Christian Scott i Chief Xian aTunde Adjuah

redakce 22.05.2022

Experimentátor, objevitel, hudební filozof, uctívač tradic, bořitel hranic, stavitel mezikulturních mostů…

Nábor: Buď bedňák, buď Superhero

redakce 21.05.2022

Shameless aktuálně spouští náborovu akci pro ty, kteří stojí vždy nenápadně v pozadí, ale bez kterých by nevznikl ani jeden koncert či festival.

První klip Almost.artist. Cigarettes

redakce 20.05.2022

Čtveřice muzikantů v kouři podávané cigarety polemizuje o frustraci z nepohodlí i o jeho hořkém přijetí.

Olomoucká SF Mini slaví

redakce 20.05.2022

SF Mini je olomoucký DIY skate-punkový prostor, jehož existence je podstatně delší než pět let.

KoRn jsou zpět

redakce 20.05.2022

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Rock for People hlásí (téměř) vyprodáno

redakce 20.05.2022

Čtyřdenní vstupenky na festival zmizely z prodeje a jedinou možností, jak se zúčastnit festivalu, je zakoupení posledních jednodenních.

Novy singl z dílny Future Jiskří

redakce 19.05.2022

Nevinnost si ve své tvorbě vytváří únik z reality, safe space, nové já, it-girl, jakou v reálném světě nikdy nemohla být. Sebevědomější, asertivnější, spontánnější.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace