redakce | Zprávy / Pozvánky | 31.03.2023
Ostravské centrum nové hudby pořádá tři koncerty Ostravské bandy v New Yorku s programem hudby českých a amerických skladatelů. 20. dubna v Buchwald Theater v Brooklyn College (sál je součástí nového komplexu univerzitní konzervatoře Leonard & Claire Tow Center for the Performing Arts) a 21. dubna v Bohemian National Hall na East 73rd Street na Manhattanu. Tomu předchází „work in proces“ vystoupení v sídle S.E.M. Ensemble v Brooklyn Heights 19. dubna.
V kontextu hudební scény dneška je prezentace žijících českých skladatelů v New Yorku výjimečnou událostí. Jejich osobní účast při představení skladeb bude doplněna diskusí se studenty v prostorách Brooklyn College i publikem v rámci uvedení jejich tvorby v Českém centru New York. Propojení současné hudby se skladbami z 60. let je výpovědí někdy vzdálených a někdy velmi blízkých uměleckých východisek české a americké avantgardní hudební scény.
Když Luigi Nono na podzim roku 1960 dorazil poprvé do Prahy a předal Petru Kotíkovi materiály z Darmstadtských kurzů, které byly v tomto roce věnovány převážně hudbě Newyorské školy (John Cage, Morton Feldman, Christian Wolff, David Tudor a Earle Brown), nastartoval v Praze zájem a návaznost na myšlenky a koncepty této newyorské hudební scény, které do Evropy přišly ze zámoří. Pro skupinu skladatelů v Praze (Vladimír Šrámek, Rudolf Komorous, Jan Rychlík, Petr Kotík a Ladislav Kupkovič), která se vytvořila kolem souboru Musica viva pragensis (založen Petrem Kotíkem na jaře 1961), to byl důležitý impuls. Byl to počátek jejich tvorby, která se v určitých aspektech velmi lišila od té, co přicházela z Darmstadtu, Kolína nad Rýnem nebo Donaueschingenu.
U této části českých a slovenských skladatelů to byl počátek, odlišení se od evropské nové hudby, ať už německé, francouzské nebo z jiných evropských center. I když se později tyto americké vlivy postupně rozšířily po celé Evropě, Praha byla první místem, kde měly tyto americké kompozice a jejich poslech důležitý dopad. Když v roce 1964 navštívil John Cage Prahu a setkal se s Rudolfem Komorousem a Petrem Kotíkem, řekl jim: „To, co děláte v Praze, je mimořádné, s ničím podobným jsem se nesetkal.“ Dramaturgie dvou koncertů Ostravské bandy v New Yorku bude demonstrovat tuto česko-americkou návaznost.
redakce 13.01.2025
Unikátní tanečně hudební event, spojení k-popové taneční skupiny Excelent a křtu k-popem inspirované kolaborativní desky Kmitočet K.
redakce 13.01.2025
Punctum je klub, který si vyloženě o nějaký experiment říká, a proto zde blackmetaloví Voluptas vystoupí ne s jedním hostem, ale rovnou několika.
redakce 12.01.2025
Archa+ ji uvede v novém obsazení s vybranými performery a performerkami a za „live“ doprovodu kapely Mezi patry klid.
redakce 12.01.2025
Tři kapely, které každá po svém definují alternativní hudbu a tříští konvence – od chaotických rytmů a psychedelických riffů až po temné a drásavé momenty nekompromisního zvuku.
redakce 09.01.2025
DJ a psychoterapeut Vincent Neumann, Arnaud Le Texier, Deti, Cringe Prince a další pod jednou střechou.
redakce 09.01.2025
Večírek matematických kytarových experimentů ve spolupráci Klubovny a Landmine Alert. Na co se těšit?
redakce 08.01.2025
Díky speciálnímu line-upu a jedinečnému stage designu si návštěvníci atmosféru užijí naplno.
redakce 08.01.2025
V rámci hlukovo-zvukovo-ambientního večera inspirovaného melancholickou krásou básně Václava Hraběte se představí několik umělců.
redakce 07.01.2025
Veteráni české nezávislé scény Please the Trees v nové sestavě a ve vrcholné formě. Taky Erika Rein, MMNK a mnoho dalších.
redakce 03.01.2025
Znáte ho jako Gerryho ze seriálu Derry Girls, moderátora The Tommy Tiernan Show, ale hlavně jako stand-up komika.