Zprávy / Nové desky

Petr Marek (Midi Lidi) jako Muzikant Králíček

Petr Marek (Midi Lidi) jako Muzikant Králíček

redakce | Zprávy / Nové desky | 24.03.2023

Frontman skupiny Midi Lidi Petr Marek vydává po jednadvaceti letech nové sólové album pod svým dávným pseudonymem Muzikant Králíček. Album se jmenuje Předseda a vychází první jarní den, 21. března. Číslo 21 v Králíčkově kariéře hraje důležitou roli. Právě v tomto věku si totiž hudebník uvědomil, že jeho texty začínají mít reálná témata. A sám tím byl překvapen. Datum vydání má ale i další tajný důvod.


Hodinová deska Předseda obsahuje jedenáct osobních písní, které deníkovým způsobem reflektují současné období autorova života. „Hudební část vznikla za jedné úplňkové noci minulého roku improvizací na syntezátorech a bicím automatu. Další úplněk jsem využil k napsání textů,“ říká Marek, jenž k přípravě novinky přistoupil podobně jako na předešlých deseti řadových domácích albech, která vydával v průběhu let 1994 až 2002. Na těchto nahrávkách se Marek vždy bavil mimo jiné tím, že vykrádal své oblíbené vzory, ale také nenáviděné hudební styly. To vše míchal do zábavných postmoderních písní, v nichž se nebál chytlavého popového hitu na hranici stupidity (Nazdar jídlo! Ahoj, pití!) ani syrové alternativy, a vše propojoval silnými texty.

Hudbu šířil nejdříve na kazetách, později na vypalovaných CD s vlastnoručně vyráběnou grafikou. Ty pak pod záštitou Kulturního sdružení Unarclub rozesílal poštou abonentům. Paralelně s tím nahrával domácí alba se skupinou Kakaduo a vystupoval s improvizačním Dekadentním divadlem Beruška. Po vydání posledního alba EMOTÝL (2002) se ale Muzikant Králíček odmlčel a věnoval se skládání pod značkami skupin Midi Lidi a Monikino Kino.

Až v roce 2015 vyšla vinylová verze dvojalba The Best of Králíček. Ale hlavně: hudební publicista Pavel Klusák nabídl Petru Markovi společný koncert s Jiřím Suchým, kde měl být Muzikant Králíček předkapelou. Ten ovšem kapelu neměl. Domluvil se tedy s hudební skupinou Květy, že se po dvaceti letech od posledního marného pokusu o živé vystoupení pokusí znovu. A tentokrát to vyšlo. Od té chvíle Květy s Markem příležitostně koncertují jako samostatné těleso s novými verzemi Králíčkových písní. A nakonec neplánovaně vznikla i nová deska. „Vznik nového alba po tolika letech překvapil i mě samotného,“ říká Marek. „Nedal jsem se ovšem zaskočit a v duchu těch minulých jsem dodržel i to, že grafické zpracování obalu jsem vytvořil opět sám. Přestože mi to nejde,“ uzavírá.

Info

Muzikant Králíček –⁠ Předseda
Fb interpreta

foto © se svolením Muzikanta Králíčka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Timea vydáva EP

redakce 31.05.2023

Prelínanie neo-soulu s indie popom, groove, charakteristický hlas a storytelling ovplyvnený aj jej životom v Austrálii či Berlíne.

struggling uncles & coconaty debutují

redakce 29.05.2023

Skupina struggling uncles & coconaty vydává své debutové ep s názvem sooo beautiful!.

Tamara: Halo, tady Gina

redakce 25.05.2023

Nové EP kapely Tamara Halo, tady Gina překračuje debutovou desku Anderson. Období pozdního dospívání přináší nová témata.

Moonspotter má nové album

redakce 24.05.2023

Nové album pražského audio-vizuálního umělce Petra Adamce prozkoumává téma introverce.

Where Is My Kind, Toello

redakce 23.05.2023

Hudobník, ktorý nežánruje a nepotrebuje barličku v niečom byť zaškatuľkovaný.

Zmar: Napořád

redakce 22.05.2023

Textově reaguje na sociální problémy současnosti, zejména nárůst ultrakonzervativních hnutí a zločinů z nenávisti.

Vivien’s Shadow se loučí albem The Beautiful One

redakce 21.05.2023

Kapela osmnáctiletou historii zakončí novým albem a akustickým křtem.

Arleta uvádí EP Starstable

redakce 18.05.2023

Hlavním motivem EP je kůň jako symbol krásy, pravdy a vznešenosti. Prolíná se všemi šesti skladbami.

BoLs/sLoB debutuje

redakce 17.05.2023

Soudržný poslechový zážitek, kde všechny jednotlivé skladby fungují jak jako samoúčelné zvukové vyprávění, tak jako kapitoly většího, propojeného příběhu.

Poslední nahrávka Dreare

redakce 16.05.2023

Album v sedmi barevných kompozicích spojuje postrockovou melancholii, metalovou výbušnost i doomovou zatěžkanost.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace