Zprávy / Pozvánky

Umění symfonie výstavou i projekcí filmu

Umění symfonie výstavou i projekcí filmu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.11.2017

Prague Music Performance ve spolupráci s DSCH Films a kinem Ponrepo uvádí nový dokumentární film s názvem Umění symfonie, v němž doprovázíme malířku Maryleen Schiltkampovou na její fascinující výpravě překypující kreativní energií a stáváme se svědky vzniku ztvárnění Šostakovičových symfonií na plátně. Film vrcholí vznikem tří maleb, které evokují pasáže z Šostakovičovy Čtvrté symfonie a které vznikly během natáčení v pražském ateliéru umělkyně. Film vytvořila produkční společnost DSCH Films přidružená k periodiku DSCH Journal a režíroval ho Alan Mercer, jenž je zároveň autorem scénáře. Premiéra dokumentu se uskuteční 8. prosince od 20:00 v kině Ponrepo. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.

Jedním z hlavních témat filmu je spřízněnost umělkyně se symfoniemi Šostakoviče, v nichž hraje klíčovou roli "konflikt mezi svobodou jednotlivce a totalitním útlakem". Zároveň se však náš umělecký a filmový projekt snaží zachytit lidskost v kreativním procesu, a to bez ohledu na všudypřítomný politický kontext. Snažíme se znázornit – ať už může hudba promlouvat o lidské duši jakkoliv – utrpení jednotlivce a sílu umělecké tvorby ve spojování lidí a povznášení se nad tuto agónii. Tyto myšlenky leží v samotném jádru Šostakovičovy Čtvrté symfonie.


Hudební malba je nový druh performativního umění spojující živou hudbu s jejím uměleckým ztvárněním zachyceným na plátně přímo během koncertu či recitálu. Toto vizuální ztvárnění se řídí hybností hudby a barvou zvuku zároveň a stává se tak záznamem jedinečné zkušenosti. "V rámci své přípravy vytvářím plán, co, kdy a jak budu provádět na plátně, tedy plánuji choreografii pro tanec štětce. Pracuji s nejvýznamnějšími okamžiky v hudební skladbě, s její dynamikou, kontrasty, rytmem, hlavním motivem, atmosférou a charakterem. Během živého představení se vše odehrává přímo na očích. I když připravuji nějaký plán a své pohyby, vždy jsem ovlivněna hudbou, proto moje představení je vždy interaktivní, otevřenou formou se silnými prvky improvizace" dodává Maryleen Schiltkamp.

Maryleen Schiltkamp je hudební umělkyní, jejíž práce jsou vystavené v galeriích a muzeích, a která vystupovala na festivalech v Londýně, New Yorku, Los Angeles, Tokyu, Curaçau, Petrohradu a Praze. Její olejomalby spojují klasický řád s barevným temperamentem, a silně odkazuji na kontinuitu tradice v umění. V posledních letech byla Maryleen Schiltkamp zaujata tím, jak hudební věty a barva spolu souvisí, a její spolupráce s hudebníky spojila výstavy a recitály (Hudební obrazy), smíšené mediální projekty pro videofilmy (Hudební obrazy v procesu), a před nedávnem i malování během recitálu (MusicPainting). V současné době žije a provozuje svá studia v Praze a Amsterdamu.

Info

Umění symfonie
8. 12. 2017 20:00
Kino Ponrepo, Praha

www.facebook.com/kinoponrepo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Groove Brno pokračuje jarní edicí

redakce 23.01.2022

V Metru vystoupí světové hvězdy Dean Brown, Victor Wooten, Dennis Chambers a Eric Marienthal.

Animal Collective v Praze

redakce 21.01.2022

Dlouhých jedenáct let. Tak dlouho trval návrat Animal Collective do MeetFactory.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace