Zprávy / Pozvánky

Umění symfonie výstavou i projekcí filmu

Umění symfonie výstavou i projekcí filmu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.11.2017

Prague Music Performance ve spolupráci s DSCH Films a kinem Ponrepo uvádí nový dokumentární film s názvem Umění symfonie, v němž doprovázíme malířku Maryleen Schiltkampovou na její fascinující výpravě překypující kreativní energií a stáváme se svědky vzniku ztvárnění Šostakovičových symfonií na plátně. Film vrcholí vznikem tří maleb, které evokují pasáže z Šostakovičovy Čtvrté symfonie a které vznikly během natáčení v pražském ateliéru umělkyně. Film vytvořila produkční společnost DSCH Films přidružená k periodiku DSCH Journal a režíroval ho Alan Mercer, jenž je zároveň autorem scénáře. Premiéra dokumentu se uskuteční 8. prosince od 20:00 v kině Ponrepo. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.

Jedním z hlavních témat filmu je spřízněnost umělkyně se symfoniemi Šostakoviče, v nichž hraje klíčovou roli "konflikt mezi svobodou jednotlivce a totalitním útlakem". Zároveň se však náš umělecký a filmový projekt snaží zachytit lidskost v kreativním procesu, a to bez ohledu na všudypřítomný politický kontext. Snažíme se znázornit – ať už může hudba promlouvat o lidské duši jakkoliv – utrpení jednotlivce a sílu umělecké tvorby ve spojování lidí a povznášení se nad tuto agónii. Tyto myšlenky leží v samotném jádru Šostakovičovy Čtvrté symfonie.


Hudební malba je nový druh performativního umění spojující živou hudbu s jejím uměleckým ztvárněním zachyceným na plátně přímo během koncertu či recitálu. Toto vizuální ztvárnění se řídí hybností hudby a barvou zvuku zároveň a stává se tak záznamem jedinečné zkušenosti. "V rámci své přípravy vytvářím plán, co, kdy a jak budu provádět na plátně, tedy plánuji choreografii pro tanec štětce. Pracuji s nejvýznamnějšími okamžiky v hudební skladbě, s její dynamikou, kontrasty, rytmem, hlavním motivem, atmosférou a charakterem. Během živého představení se vše odehrává přímo na očích. I když připravuji nějaký plán a své pohyby, vždy jsem ovlivněna hudbou, proto moje představení je vždy interaktivní, otevřenou formou se silnými prvky improvizace" dodává Maryleen Schiltkamp.

Maryleen Schiltkamp je hudební umělkyní, jejíž práce jsou vystavené v galeriích a muzeích, a která vystupovala na festivalech v Londýně, New Yorku, Los Angeles, Tokyu, Curaçau, Petrohradu a Praze. Její olejomalby spojují klasický řád s barevným temperamentem, a silně odkazuji na kontinuitu tradice v umění. V posledních letech byla Maryleen Schiltkamp zaujata tím, jak hudební věty a barva spolu souvisí, a její spolupráce s hudebníky spojila výstavy a recitály (Hudební obrazy), smíšené mediální projekty pro videofilmy (Hudební obrazy v procesu), a před nedávnem i malování během recitálu (MusicPainting). V současné době žije a provozuje svá studia v Praze a Amsterdamu.

Info

Umění symfonie
8. 12. 2017 20:00
Kino Ponrepo, Praha

www.facebook.com/kinoponrepo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

50 Cent přidává druhý koncert

redakce 13.08.2022

Jen několik málo dní od oznámení podzimního koncertu v O2 areně hlásí rapper 50 Cent vyprodáno.

něco něco představí nového bubeníka

redakce 10.08.2022

„Koncerty, které si sami pořádáme, pro nás mají speciální atmosféru a večer má pak trošku spiklenecké kouzlo," říkají něco něco před hraním v Café V lese.

Bottled Fish a Visiteur míří do Café V lese

redakce 09.08.2022

Visiteur, duo ze Stockholmu, které nedávno vydalo debut Arrival, se vyznačuje neodolatelně energetickými show.

Nová koncertní série: Hudební Vzlet

redakce 08.08.2022

Nově přináší Vzlet také nadžánrovou dramaturgickou linku současné hudby, jejíž letní prolog zahájí právě Vladivojna La Chia a David Pomahač.

Selah Sue zahraje v Praze rovnou dvakrát

redakce 08.08.2022

Na nové desce Selah Sue poprvé podrobně prozkoumává vlastní slabiny i silné stránky, nechává je, ať se střetávají a soupeří o pozornost.

Palaye Royale se vrací v doprovodu bbno$

redakce 07.08.2022

Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací do pražské Malé sportovní haly.

Inspiral Garden: městský festival v Plzni

redakce 05.08.2022

Každý den festivalu je zakončen tzv. silent nights, kdy se hudební produkce přesune z reproduktorů do sluchátek.

Rachot v sprnu: Zea, Isaiah Collier & The Chosen Few, Lee Ranaldo a další

redakce 05.08.2022

Isaiah Collier je hudebník, který je pevně ukotven v odkazu jazzových velikánů, ale jeho hudba míří jako stroj času do budoucnosti.

Rodina a přátelé DJe Loutky pořádají dražbu jeho vinylů

redakce 03.08.2022

Výtěžek ze své vinylové sbírky chtěl poslat na dětskou onkologii. DJovo přání nyní plní rodina a přátelé.

Josefina Dusk a Dmitrievna křtí

redakce 03.08.2022

V Bike_Jesus představí Josefina Dusk své druhé EP Šklabuník (my jellyfish). Dmitrievna debutové album Parazit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace