Zprávy / Pozvánky

Umění symfonie výstavou i projekcí filmu

Umění symfonie výstavou i projekcí filmu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.11.2017

Prague Music Performance ve spolupráci s DSCH Films a kinem Ponrepo uvádí nový dokumentární film s názvem Umění symfonie, v němž doprovázíme malířku Maryleen Schiltkampovou na její fascinující výpravě překypující kreativní energií a stáváme se svědky vzniku ztvárnění Šostakovičových symfonií na plátně. Film vrcholí vznikem tří maleb, které evokují pasáže z Šostakovičovy Čtvrté symfonie a které vznikly během natáčení v pražském ateliéru umělkyně. Film vytvořila produkční společnost DSCH Films přidružená k periodiku DSCH Journal a režíroval ho Alan Mercer, jenž je zároveň autorem scénáře. Premiéra dokumentu se uskuteční 8. prosince od 20:00 v kině Ponrepo. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.

Jedním z hlavních témat filmu je spřízněnost umělkyně se symfoniemi Šostakoviče, v nichž hraje klíčovou roli "konflikt mezi svobodou jednotlivce a totalitním útlakem". Zároveň se však náš umělecký a filmový projekt snaží zachytit lidskost v kreativním procesu, a to bez ohledu na všudypřítomný politický kontext. Snažíme se znázornit – ať už může hudba promlouvat o lidské duši jakkoliv – utrpení jednotlivce a sílu umělecké tvorby ve spojování lidí a povznášení se nad tuto agónii. Tyto myšlenky leží v samotném jádru Šostakovičovy Čtvrté symfonie.


Hudební malba je nový druh performativního umění spojující živou hudbu s jejím uměleckým ztvárněním zachyceným na plátně přímo během koncertu či recitálu. Toto vizuální ztvárnění se řídí hybností hudby a barvou zvuku zároveň a stává se tak záznamem jedinečné zkušenosti. "V rámci své přípravy vytvářím plán, co, kdy a jak budu provádět na plátně, tedy plánuji choreografii pro tanec štětce. Pracuji s nejvýznamnějšími okamžiky v hudební skladbě, s její dynamikou, kontrasty, rytmem, hlavním motivem, atmosférou a charakterem. Během živého představení se vše odehrává přímo na očích. I když připravuji nějaký plán a své pohyby, vždy jsem ovlivněna hudbou, proto moje představení je vždy interaktivní, otevřenou formou se silnými prvky improvizace" dodává Maryleen Schiltkamp.

Maryleen Schiltkamp je hudební umělkyní, jejíž práce jsou vystavené v galeriích a muzeích, a která vystupovala na festivalech v Londýně, New Yorku, Los Angeles, Tokyu, Curaçau, Petrohradu a Praze. Její olejomalby spojují klasický řád s barevným temperamentem, a silně odkazuji na kontinuitu tradice v umění. V posledních letech byla Maryleen Schiltkamp zaujata tím, jak hudební věty a barva spolu souvisí, a její spolupráce s hudebníky spojila výstavy a recitály (Hudební obrazy), smíšené mediální projekty pro videofilmy (Hudební obrazy v procesu), a před nedávnem i malování během recitálu (MusicPainting). V současné době žije a provozuje svá studia v Praze a Amsterdamu.

Info

Umění symfonie
8. 12. 2017 20:00
Kino Ponrepo, Praha

www.facebook.com/kinoponrepo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Two Another i Bianca Del Rio v Praze

redakce 20.05.2024

Nejnovější stand-up se bude věnovat politice, popkultuře, politické korektnosti, ale nezapomene se ani ohlížet za nejaktuálnějšími událostmi.

The Interrupters v Praze

redakce 19.05.2024

Losangeleská parta v čele s podmanivou Aimee začala svoji činnost v roce 2011 a od té doby toho stihla opravdu hodně.

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Dreampopoví Sunnbrella na pár koncertů u nás

redakce 15.05.2024

Po úspěšném působení na britské hudební scéně se David Žbirka vydává s pětičlennou dreampopovou kapelou zpátky k nám.

Prague International Bluenight o čtyřech aktech

redakce 15.05.2024

Bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield přijede se svým triem.

Blind Künstler v Resistor Sound Sessions

redakce 14.05.2024

Blind Künstler vystoupí opět naživo v červnu, tentokrát se speciálním sólovým setem, kde podpoří dalšího Novozélanďana Delaneyho Davidsona.

Childish Gambino v pražské O2 areně

redakce 14.05.2024

Svůj comeback letos odstartoval po boku Tylera the Creatora na hlavní stagi festivalu Coachella.

Travis Scott poprvé u nás

redakce 12.05.2024

Kulisy připomínající římské Forum Romanum, pyrotechnické efekty a dynamický Travis Scott ve formě.

Fource přivezou The Bygones, Russ a Royel Otis

redakce 10.05.2024

Multiplatinový raper Russ má za sebou vyprodanou domácí tour po arénách i úspěšnou knihu It’s All In Your Head, ve které radí, jak porazit největšího nepřítele každého z nás: sebe…

Caligula's Horse v Rock Café

redakce 10.05.2024

Pochází z australského Brisbane a jsou jedním z představitelů současného progresivního metalu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace