Zprávy / Pozvánky

Únor a březen s Rachotem

Únor a březen s Rachotem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.02.2024

Pořadatelé Rachot připravili na únor i březen spoustu hudby!

Lubomyr Melnyk je původem Ukrajinec žijící v Kanadě. Jako jedinečný průkopník vytvořil nový jazyk pro klavír, jemuž říká „continuous music”. Stylově vychází pianista Melnyk ze školy amerických minimalistů, navrch ale přidal mimořádnou hráčskou virtuozitu. Výrazně tak posunul limity klavíru i estetiku a vnímání své hudby, která má nadžánrový dosah. Závratné tempo jeho hry i fascinující zvukové barvy představují pro klasické publikum brutální šok, ale za jeho uměleckým úspěchem stojí desítky let namáhavé práce. Cesta 74letého Melnyka k popularitě byla překvapivě dlouhá, u nezávislých značek natáčí desky od roku 1979, ale Illirion, své první album pro Sony, vydal až ve svých 68 letech roku 2016.

Hvězdy loňského Respect Festivalu Meral Polat Trio se vrací do Prahy. Zpěvačka a též herečka Meral Polat čerpá nejen z kurdských melodií, ale i z řeckých, tureckých a perských, doprovod tvoří neméně unikátní hráči. Chris Doyle, absolvent Berklee i člen afrobeatové kapely Antibalas nominované na Grammy hraje na klávesy. Bubeník Frank Rosaly pochází z Portorika, čerpá z karibských rytmů, klasické hudby i jazzu. Zatímco doprovod vytváří ostře rytmický, ale nástrojově minimalistický groove, zpěv je nabitý dramatickými zvraty, mikrotonálními posuny i melodickými ozdobami, typickými pro hudbu blízkého východu.

Mistr jazzové trubky i stylových přesahů Takuya Kuroda patří k hráčům, kteří podobně jako Miles Davis neustále zpochybňuje žánrové hranice, a každým albem svůj styl posouvají do nových teritorií. Kuroda přijíždí se svým sedmým studiovým albem Midnight Crisp, které si kompletně produkoval sám a které následuje po vysoce ceněném albu Fly Moon Die Soon z roku 2020. Album obsahuje šest nových skladeb a Takuya na něm opět předvádí svůj jedinečný hybridní styl, v němž se mísí soulový jazz, funk, post-bop, fusion a hip hop.

Průkopníky DIY kultury holanďané The Ex, kteří jsou často označováni za "post-rockery" nebo spojováni se svými punkovými kořeny či experimentální scénou, a to může být zavádějící: podstatné je, tato výjimečná sestava představuje konzistenci a kvalitu napříč všemi hudebními žánry, bez ohledu na aktuální trendy.


Oldschoolové syrové groovy bez nostalgických odboček a retro triků nabídnou The Spermbankers. Pražské trio s českým kytaristou Martinem Růžičkou, nizozemským zvukařem Bertem Nevenem na bicí a finským zpěvákem a kytaristou Pasi Mäkelä, založené v roce 2011, právě vydalo druhé album s názvem Death Takes Us All. Nová nahrávka pokračuje v cestě oldschoolových syrových groovů a drásavého zvuku bez nostalgických odboček a retro triků.

Info

Lubomyr Melnyk (ua/can)
28.02.2024 20:00
Sál pražské konzervatoře, Praha
web

Meral Polat Trio (ndl)
6.03.2024 19:30
Palác Akropolis, Praha
web

Takuya Kuroda (jpn/usa)
13.03.2024 19:30
web

The Ex (nld) + Lena Hessels (nld)
21.03.2024 19:30
web

The Spermbankers (fin, nl, cz)
26.03.2024 19:30
web

foto © se svolením Rachotu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Cult v pražském prostoru Archa+

redakce 19.04.2024

V rámci výročního turné opráší kapela The Cult všech jedenáct alb diskografie.

Bratři Orffové vyráží na turné

redakce 17.04.2024

Pro fanoušky přichystali Orffové i malé překvapení - vydání Písně pro Stefanii Sauer na streamovacích platformách.

Bára Zmeková pokřtí novou desku

redakce 16.04.2024

O tom, že živá vystoupení Báry Zmekové jsou unikátní zážitek, svědčí i její předchozí Live at Gong.

Cari Cari a Nauzea Orchestra v Kasárnách

redakce 16.04.2024

Jak se často zmiňuje v recenzích, hudba Cari Cari je jako soundtrack nekonečných letních roadtripů a oslava osobní svobody.

Nový singl a album Role

redakce 11.04.2024

Zůstávají věrní kytarám, přesto posouvají svůj zvukový a muzikantský rejstřík o kus dál.

Wave-Gotik-Treffen 2024 mystický

redakce 11.04.2024

Vystoupení se budou konat například na historickém městském koupališti, v kupoli Volkspalastu nebo v historických sklepeních Moritzbastei.

Festival Bonjour Brno slaví

redakce 11.04.2024

Brno ožije francouzskou kulturou. Prožijte ji všemi smysly na některé z mnoha akcí, které se tematicky zaměří na surrealismus a nechají se inspirovat i letošními olympijskými hrami.

Lord Spikeheart v Underdogs'

redakce 10.04.2024

Na nahrávání nové desky si přizval pestré spektrum hudebníků a hudebnic, od Backxwash nebo Brodinského až po Safety Trance.

Fource uvádí: Aurora, Alfie Jukes a Oska

redakce 08.04.2024

„We Are the Earth“ – tak zněl nadpis textu, který změnil Aurořin pohled na svět.

Duben s Rachotem

redakce 08.04.2024

Aquaserge vznikli v jihofrancouzském Toulouse a sami sebe definují především jako kolektiv, který se v průběhu času stále obnovuje a proměňuje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace