Zprávy

Vychází komiksový sborník Afterpunk

Vychází komiksový sborník Afterpunk

redakce | Zprávy | 20.03.2024

Zajímá vás, jak to se světem nakonec dopadne? Jestli poslední tečkou bude zombie apokalypsa? Invaze mimozemšťanů? Napadnou nás zmutovaní kanibalové? Čeká nás vzpoura robotů? Nebo Zem lehne popelem v jaderném pšouku?

V každém případě se můžeme těšit, že o zábavu budeme mít postaráno i potom. Ať už na pivu se zombíkem, u stolu s lidožroutem, nebo při zdobení vánočního stromečku s mimozemšťany... Protože dvě z největších jmen současného českého komiksu, Michal Suchánek a Jonáš Ledecký, představují svůj povídkový komiks, který začíná tam, kde vše ostatní končí.

Oba autoři jsou známí nejen u nás, ale i v zahraničí. Jonáš Ledecký adaptoval povídky Karla Čapka ve sborníku Kapsy, vzal nás do historie v díle Karel IV: Pán světa, napsal knížku pro děti o tuleních Tulínkovi a také třeba dělal obálku pro českou verzi speciálního dílu Znovuzrození hrdinů DC – Liga spravedlnosti 4. Na tomhle projektu se tehdy podílel i Michal Suchánek, který stvořil alternativní obálku ke čtvrté Wonder Woman. Tomu ještě předtím vyšel u Nakladatelství Crew sborník Děsivé radosti, stvořený podle povídek Ondřeje Neffa. Suchánkovi se podařilo proniknout i do celosvětového projektu Batman: Svět, kde se Štěpánem Kopřivou nejen stvořil povídku, ve které Batman navštíví socialistickou Prahu osmdesátých let, ale nakreslil i parádní obálku.

Jak vidno, zatím oba autoři hodně stavěli na dílech a scénářích jiných, ale teď se rozhodli vybudovat něco vlastního. Něco, co čerpá z rozličných sci-fi a hororových vizí, ale staví z toho něco originálního a osobitého. Afterpunk. Komiksový sborník, který ke kyberpunku a steampunku přidává další svérázný žánr.

Scénáře si vzal na starost Jonáš Ledecký a prokázal v nich obrovskou pestrost. Najdete tu akční jízdu ve stylu Mad Maxe, vtípky, emoční rány do žaludku, melancholické grotesky, básničku v obrazech i osobní výpovědi zahalené do apokalyptického hávu. Co povídka (najdete jich ve sborníku hned deset) to perfektně vybroušené a uzavřené dílo, které čtenáře zasáhne. A jak to u takových výpravných titulů bývá, je součástí knihy i skvělá galerie plakátů, obálek, nákresů, náčrtů a nápadů. Tady opravdu stojí za to vidět, jak se dílo rodilo, zvláště, když to máte i s komentáři autorů. Tohle je apokalypsa, na kterou se vyplatí těšit.

Info

Michal Suchánek, Jonáš Ledecký – Afterpunk (Crew, 2024)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

The Interrupters v Praze

redakce 19.05.2024

Losangeleská parta v čele s podmanivou Aimee začala svoji činnost v roce 2011 a od té doby toho stihla opravdu hodně.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Eden in Leden mají za sebou japonskou tour

redakce 18.05.2024

Místní kapela Heavenstamp je pozvala na šňůru koncertů do Japonska.

Příběh Karla Tutsche: nová výstava v GMU

redakce 18.05.2024

Hradecká galerie moderního umění zahájila jarní sezónu novou výstavou, která představuje unikátní celoživotní sbírku Karla Tutsche, čítající 1 300 děl.

Nech Pink Whale vstane z popola

redakce 17.05.2024

Vaša podpora a príspevok veľmi pomôžu.

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Festival Bukolika odhalil lineup

redakce 16.05.2024

Dramaturgie Bukolika je typická představováním lokálních talentů na poli experimentální či elektronické hudby.

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Proměna festivalu Deziluze

redakce 16.05.2024

U příležitosti letošního výročí bude Festival Deziluze věnovat zvláštní pozornost Kafkově odkazu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace