Zprávy / Nové desky

Panenské plameny zpívají Bleus

Panenské plameny zpívají Bleus

redakce | Zprávy / Nové desky | 20.03.2024

Na jaře 2018 vykoukla zpoza beskydských kopců nenápadná trojčlenka rockových renegátů a hned z toho bylo jedno z nejpříjemnějších překvapení sezóny. Že nešlo o náhodu, ztvrdila kapela Panenské plameny hezkou řádkou poctivě odmakaných koncertů a zkraje roku 2022 také druhou řadovkou Herostratus. Ta navázala na úspěšný debut Poníčky a představila kapelu jako hřmotný čtyřtakt, když původní sestavu rozšířil zkušený basák Lukáš Sedláček a mocnými pažemi objal kytaristy Michala Kudělku, Vladimíra Schwarze i s bubeníkem Michalem „Maňou“ Maliniakem.

Na nové desce s tajnosnubným názvem Bleus olizují Panenské plameny hranice možného a vydávají se opět o kousek dál. Textař a kytarista Michal Kudělka k tomu dodává: „Rezignovali jsme na žabomyší války o tom, co ještě ano a co už ne, a rozhodly jsme se vymyslet si celou věc tak, aby nás to stále bavilo. Bez ohledu na to, co bylo předtím. Vždyť ani dny v životě člověka neběží podle stále stejného scénáře.“

Ve snaze oddat se hudbě a takříkajíc „neřešit“ se kopřivnická sestava usnesla nahrát podstatnou část desky rovnou ve zkušebně, tedy v důvěrně známém prostředí. Až na bicí, na ty došlo ve studiu Animan u Tomáše Neuwertha. Na rozdíl od práce v běžném studiu tak mohli pánové přestat koukat na hodinky, užít si tvůrčí svobody a pozvat na desku hosty dle vlastního výběru. Na Bleus tak můžeme slyšet „práci“ Michala Burgeta (Nierika, Milano) nebo pěveckou skupinu Mateřídúšky. Taky spojili síly s Dušanem Neuwerthem (Tata Bojs, Kafka band), který se chopil mixu. Výsledkem je nahrávka, která se neušklíbá nad předešlými deskami, spíše potvrzuje, že se kapela odmítá zarputile držet osvědčených receptů a touha zkoušet stále nové věci je nezbytnou součástí její identity, jakýmsi pohonem na všechny čtyři.

I proto Bleus nabízí deset písní velmi rozličných poloh i nálad. „Z nahrávky je cítit zřejmý posun ke stylově rozmanitějším hudebním formám. Patrný je zvláště dámský element v podobě sboru. Typická, mírně kakofonická souhra kytar zůstává,“ podotýká k novému albu kytarista Vladimír Schwarz. A poukazuje i na neotřelou grafiku, která desku doprovází: „Svým umem celou věc ve finále podpořil kapele dobře známý Karel Kudera, známější pod pseudonymem Flood, který ale na první dobrou v plánu nebyl. Původně se toho měl zhostit jiný grafik, a sice JNBN, věci se ale nakonec vyvinuly jinak. Naštěstí mi naskočila spásná myšlenka, když jsem si vzpomněl na Karlovy fotky aut a fotokoláže, nápad byl na světě. Pak už jen zbývalo přetáhnout všechno modrým filtrem, aby to korespondovalo s názvem desky a bylo hotovo.“


V digitální podobě deska Bleus vyšla 1. března 2024. Ve fyzické podobě bude následovat LP, které bude poprvé k dostání na křtu 22. března v Kopřivnici. Luxusní 180g průhledně modrý vinyl vychází v limitované edici 100 ks na labelu Piper Records a kazeta pak ve spolupráci s Kachnička Entertainment v číslovaném nákladu 50 ks.

Info

Panenské plameny – Bleus (Piper Records/Kachnička Entertainment, 2024)
Fb kapely

Živě:
22. 03. 2024 Kopřivnice (křest desky, host: B4, Mateřídúšky)
23. 03. 2024 Kroměříž
06. 05. 2024 Brno
22. 06. 2024 Orlová
13. 07. 2024 Otovice u Broumova

foto © se svolením Panenských plamenů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hobby Horse Cowboy vydali Branko’s Bridge

redakce 15.05.2024

Žánrově doširoka rozkročené album propojuje vokál Vojtěcha Váchy i snivé aranže, které jsou pro Branko’s Bridge tak typické.

Debut Jana Váni

redakce 14.05.2024

Ve spolupráci s badfocusem natočil už dříve dva singly a v přípravě na debutové album se nashromáždilo i několik skladeb.

Eremen a jeho prvý album

redakce 13.05.2024

Pestré beaty od chillovejších lo-fi produkcií až po úderný boombap, hravé texty a inšpiratívne spolupráce.

Kadé chim? Rez želez

redakce 13.05.2024

Deska obsahuje třináct skladeb, většina z nich je nových či novějších, jen na úvod alba zní pár písniček, z nichž některé pamatují ještě 90. léta a formaci Sen Vesen.

Nový album The Ills

redakce 12.05.2024

Zvláštnosťou inštrumentálneho albumu sú aj texty - sonety ku každej skladbe.

Wolf Lost in the Poem vydává novou desku

redakce 10.05.2024

Druhý díl s názvem Indigem je věnován opět básnířkám, ale tentokrát výhradně českým.

Nové album Manon meurt

redakce 07.05.2024

Název Unravel odkazuje k vývoji kapely a naplňování potenciálu všech hudebníků, nástrojů a hudebních motivů i procesu odkrývání vrstevnatosti skladeb a emocí.

Kluci z garáže mají EP

redakce 06.05.2024

Klubový boyband s nejaktuálnějším sound designem ohledávající žánrové mutace UK garage, reggaetonu, Baile funku či anime soundtracků.

Nové album Přetlak věku

redakce 04.05.2024

Jako kdyby Penguin Cafe Orchestra (producent Brian Eno) utvořilo fúzi s českým folkem 80. let a začalo tvořit písničky opatřené poťouchlými texty těžícími z tradice nonsensu i „malých témat“.

mezi patry klid debutují

redakce 03.05.2024

Tvůrci vítězného songu výzvy Bastl Electronic Track na své desce definují žánr hyperfolk trap.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace