Zprávy / Offtopic-Novinky

Pomozte postavit Novou Perlu

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 04.05.2020

Nová Perla je místo pro umění, vědy a řemesla. Pomozte naa konci světa, v Kyjově u Krásné Lípy na Šluknovsku vytvořit ráj na zemi. „Postupně měnímě a revitalizujeme areál bývalé ňíťárny Roberta Solomona na galerii, divadlo a kino, nakladatelství, tiskárnu a grafické studio, ateliéry, byty, umělecké a řemeslné dílny, kavárnu, knihovnu a knihkupectví, park a zahradu. Už teď víme, že v Nové Perle bude do smrti otevřeno. Pro všechny, kteří chtějí tvořit, zastavit se anebo dodat odvahy. Líbí se ti, co děláme a chceš být součástí Nové Perly?“ Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla nebo darováním perel na Darujme.

Nová Perla vznikla z iniciativy nakladatelství Divus a za jeho podpory. Idea tohoto experimentu je výsledkem uvažování, které po několik desetiletí formovalo kulturní činnost jeho redakce, jí vydávaných knih, časopisů Divus a Umělec, a mezinárodní sdružení teoretiků a umělců Eastern Alliance. Na těchto iniciativách se podílelo mnoho významných osobností z oblasti umění, literatury i vědy, kteří vedle své odbornosti vždy kladli velký důraz na nezávislost tvůrčích, vědeckých a kritických přístupů, protože jen tak lze dosáhnout pravdivé zprávy o světě i v té nejabstraktnější metafoře.

Koncepce soběstačnosti Nové Perly taktéž vychází ze zkušeností jejích zakladatelů. Její základní zdroje pocházejí ze spojení umění, vědy, řemesla a unikátní výroby v jednom místě, obklopeném užitkovou i okrasnou zelení. Nová Perla je galerie s obytnými ateliéry a nakladatelství s grafickým studiem i tiskárnou, knihkupectvím, restaurací uprostřed zahrady a parku. Má tři vlastní zdroje pitné vody, využívá alternativních obnovitelných zdrojů energie, usiluje o úplnou recyklaci a směřuje k bezodpadovému hospodaření. Finančním zdrojem chodu Nové Perly jsou také příjmy z nakladatelství Divus, kavárny Perla, knihkupectví, pronájmů dílen, prostorů galerie, obytných ateliérů a dalších společných vnitřních i venkovních prostor v době, kdy nebudou využity pro hostující tvůrce nebo vlastní program.

„V Nové Perle se snažíme spolupracovat s okolními iniciativami nebo podniky na principu partnerské výměny služeb a výrobků, a pokrýt velkou část svých potřeb nefinanční cestou. Snažíme se v okolí šířit přátelství a kolegialitu, protože pouze tak lze úspěšně připravit půdu pro realizaci unikátní vize v lidském společenství. Chápeme, že pro soběstačnost jsou životně důležité přírodní zdroje, proto je ohleduplná k okolní přírodě a osvětou i aktivní ochranou podporuje místní ekosystém.“

Info

Nová Perla
projekt na darujme

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové výstavy v GMU: ergonomické objekty i diferencované struktury

redakce 24.02.2024

GMU v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi.

Brněnská kultura bilancuje

redakce 22.12.2023

Mezi mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.

Kulturní převlékání v maďarských barvách

redakce 22.12.2023

Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.

Pět důvodů, proč jsou nové Galaxy Buds FE jasnou volbou

komerční článek 31.10.2023

Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.

Elektrosalon: From the Rave to the Gallery

redakce 28.10.2023

V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě

FOM pokračuje v cestách po vinyl shopoch

Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023

Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.

Kolumbus jindy a dnes, monografie GMU

redakce 27.05.2023

Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.

Světlý speciál Insania Pale Ale

redakce 07.12.2022

Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.

První kniha o českém rapu

redakce 25.09.2022

V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace