Zprávy / Offtopic-Novinky

Nové výstavy v GMU: ergonomické objekty i diferencované struktury

Nové výstavy v GMU: ergonomické objekty i diferencované struktury

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 24.02.2024

Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi – Olbrama Pavlíčeka, Jany Bernartové, Milana Guštara, Ivana Chatrného a Josefa Václava Škody.

Výstava s názvem KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou připravil Olbram Pavlíček (1993) představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Autor tak ztvárňuje s absurdním až surreálným prizmatem dopady technologické společnosti na člověka, který dnes ztrácí kontrolu nad „svým“ načiním a přizpůsobuje se ergonomii designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíčkova tvorba na výstavě dialogicky interaguje s obrazem Mikuláše Medka - Pokus o portrét markýze de Sade III z roku 1969. Kurátorování výstavy se ujal Jiří Sirůček.

Druhou výstava nese název Diferencované struktury a představujíce tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (1983) v kontextu děl Milana Guštara (1963) a Ivana Chatrného (1928-1983). Expozice má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na šíři zastoupených uměleckých médií – od sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Výstavu připravila kurátorka Nina Moravcová.

Zahájena byla rovněž výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda, která nabízí průřez drobnou plastikou z 20.–40. let sochaře Josefa Škody (1901-1949). “Výstava prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami,” vysvětluje kurátor výstavy Jan Florentýn Báchor. Výstava navazuje na předešlý výstavní projekt – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí.

Zároveň je v GMU stále k vidění expozice Hledá se mistrovské dílo, která prezentuje více než 200 obrazů ze sbírek galerie, pocházejících z období od konce 18. století až po současnost. Výstava se tentokrát snaží zapojit i návštěvníky, proto každý z nich může pomocí hlasování rozhodnout o nejlepším vystaveném díle.

Info

Galerie moderního umění v Hradci Králové
web

foto © se souhlasem GMU

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Brněnská kultura bilancuje

redakce 22.12.2023

Mezi mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.

Kulturní převlékání v maďarských barvách

redakce 22.12.2023

Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.

Pět důvodů, proč jsou nové Galaxy Buds FE jasnou volbou

komerční článek 31.10.2023

Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.

Elektrosalon: From the Rave to the Gallery

redakce 28.10.2023

V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě

FOM pokračuje v cestách po vinyl shopoch

Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023

Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.

Kolumbus jindy a dnes, monografie GMU

redakce 27.05.2023

Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.

Světlý speciál Insania Pale Ale

redakce 07.12.2022

Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.

První kniha o českém rapu

redakce 25.09.2022

V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace