Zprávy

Příběh Karla Tutsche: nová výstava v GMU

Příběh Karla Tutsche: nová výstava v GMU

redakce | Zprávy | 18.05.2024

Hradecká galerie moderního umění zahájila jarní sezónu novou výstavou s názvem Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche. Unikátní sbírka představuje celoživotní aktivitu sběratele Karla Tutsche (1941–2008), který shromáždil přes 1 300 děl a v roce 2021 ji GMU zakoupila za 12,3 milionů korun. Sbírka tak představuje největší porevoluční nákup umění napříč krajskými galeriemi. Jedná se tak o nejvýznamnější českou sbírku umění vybudovanou soukromým sběratelem. V rámci expozice je v galerii k vidění více než 300 uměleckých děl od obrazů, přes plastiky až po konceptuálních instalace.

Karel Tutsch se stal známým díky své brněnské galerii Na bidýlku, kterou provozoval na vlastní náklady. Tato galerie se v 90. letech stala důležitým místem pro setkávání a prezentaci české a slovenské neoficiální umělecké scény. Jeho strategie sbírání umění spočívala v osobním kontaktu s dosud neznámými či méně známými umělci v jejich ateliérech, což mu umožnilo vybudovat neopakovatelnou sbírku, která představuje subjektivní encyklopedii českého umění od poloviny 60. let do počátku milénia. Zároveň svou činností významně přispěl k propagaci českého umění v zahraničí.

Sbírka Karla Tutsche se vyznačuje nejen uceleností a vyhraněným profilem, ale také obsahuje díla autorů, kteří měli zásadní podíl na vývoji českého současného umění. Mezi tyto autory patří Jiří Načeradský, Jiří Sopko, Antonín Střížek, Naděžda Plíšková, Alena Kučerová, Jiří David, Jiří Petrbok, Ján Mančuška, Jiří Georg Dokoupil, Michal Gabriel nebo Jiří Kovanda. Výstava představuje I zahraniční umělce, s nimiž Tutsch udržoval intenzivní kontakty, a kteří tvoří další důležitou část této sbírky. Na výstavě jsou zastoupeny osobnosti z berlínské umělecké scény jako Andrew Gilbert, Peter Friedl, André Butzer, Markus Selg, Kalin Lindena nebo Christian Macketanz.

Součástí výstavy jsou i další dvě expozice Kabinet sběratele a Galerie Na bidýlku II, které představují začátky sběratelství Karla Tutsche a práce současných mladých autorů. V rámci nich jsou vystaveny grafické práce grafika, kurátora a profesor dějin umění Jiří Havlíčka (1946–2023) a Terezy Zichové, která nabídne výstavu V říši, vyprávějící příběhy plné bytostí, zvířat, dekorů a barev. K výstavě vychází rovněž publikace Umění napříč generacemi, která mapuje počátky Tutschova sběratelství v dob normalizace a charakter jeho sbírky. Kurátorka Petra Příkazská strávila dva roky badatelským výzkumem sbírky a přípravou výstavy, čerpajíc z archivních materiálů a dostupných katalogů, které jsou právě k vidění v GMU.

Info

Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche
28/04/24–12/10/25 Galerie moderního umění v Hradci Králové
web

foto © GMU

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Multimediální výstava Singularita.

redakce 16.06.2024

Skupina Homo_Digitalis_3.2.1 odhalí v Hradci Králové svou multimediální instalaci #Singularity - Human Expiration: 2045 vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Čáry života chystají album

redakce 14.06.2024

Tematicky se na nahrávce prolnou současná společenská témata jako bytová situace, enviromentální problémy a kritika kapitalismu.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

Sungazer v Kampusu Hybernská hned dvakrát

redakce 14.06.2024

V rámci akce Sustain: Hudba a udržitelnost kapela vystoupí hned dvakrát.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace