Články / Reporty

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek | Články / Reporty | 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně tým z planety B a později Áčko. Největším negativem tak byla fronta táhnoucí se daleko na Štěpánskou. O horším zvuku na balkonech a nepříjemném vedru ví každý, kdo zažil sold out Lucernu, na druhou stranu tempo, jakým návštěvníci protékali dovnitř, nebylo zrovna vražedné. Možná by to příště chtělo více pořadatelského zajištění.

Méně známí Britové Los Bitchos byli tak dobří, že se stíral kvalitativní rozdíl mezi předkapelou a hlavní hvězdou. Jejich instrumentální hudba vycházející z latinsko-amerického stylu cumbia byla přijata nadšeně, tedy těmi, kteří se dostali do sálu už na osmou. Začínalo se přesně a třicet minut čistého hraní trvalo pocitově příliš krátce. Radost Los Bitchos z hudby byla nakažlivá, synchronizované skákání nebo osobitý „tanec rukou“ nebyly díky charismatickému podání cringe, ale cute. Vrchol v podobě songu The Link Is About to Die si vysloužil ovace srovnatelné se začátkem setu King Gizzard & The Lizard Wizard.

Momentálně šestičlenná australská skupina je jednou z nejplodnějších naší doby. Minulý rok vydali pět alb a celkově jich stihli natočit přes dvacet, a to se bavíme jen o studiových nahrávkách. Jejich stylový rozptyl by pohltil několik galaxií; psychedelické plochy mohou evokovat šedesátá léta, ale dovedou i přitvrdit do thrash metalu a zjemnit do surf rocku. Tenhle rozmach zrcadlila i skladba publika: hipsteři, starší fandové progresivního rocku, členové tuzemských indie kapel a pestrobarevně oblečení Australani s nafukovacím krokodýlem stáli nekonečné fronty na pivo bok po boku.


fotogalerii z koncertu najdete zde

Brány vnímaní začala odemykat úvodní skladba Doom City a King Gizzard nepolevili až do konce. Při pohledu do publika měla spousta návštěvníků zornice jako černé talíře a pravděpodobně za to nemohla jenom psychedelické projekce ve stylu windows xp media player. Zpěvák Stu Mackenzie toho moc nenamluvil, i když zavtipkoval, že by jeho akcentu stejně nikdo nerozuměl. První, tvrdší část setu oddělilo bubenické sólo, během kterého většina kapely nakrátko opustila podium, následovaly písničky z thrashové desky Infest the Rats' Nest. Došlo na poslední crowd surfing a circle pit, protože po Planet B koncert zjemnil a songy na sebe plynule navazovaly až do závěrečné Iron Lung.

Devítiminutový opus z loňské desky Ice, Death, Planets, Lungs, Mushrooms and Lava se na konec perfektně hodil, protože King Gizzard v něm ještě jednou předvedli všechny své přednosti. Skladba je chvíli tvrdá, chvíli jemná, dává prostor na jamování, obsahuje chytlavou melodii a sóla, která smývají poslední zbytky make-upu z obličejů. Vokální part Ambrose Kennyho-Smithe byl sebejistou tečkou, přidávat nebylo proč.

Velká popularita King Gizzard & The Lizard Wizard je trochu záhadou vzhledem k tomu, jak komplikovanou a proměnlivou hudbu hrají. Možná je to tím, že si našli vlastní cestu a lidi je následují. Jeden nikdy neví, s čím přijdou příště.

Info

King Gizzard & The Lizard Wizard (au) + Los Bitchos (uk)
12. 3. 2023 Lucerna - Velký sál, Praha

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Pivo, pot a cizí krev na triku (Dune Rats)

Tomáš Hambálek 07.03.2023

Bubeník BC Michaels dosurfoval na rukou až na bar pro několik lahvových plzní, zatímco kapela hrála dál s holkou z publika...

Něco mimořádného (Kayo Dot)

Václav Valtr 05.03.2023

Od samotného začátku se publikum naladilo na stejnou vlnu a rozpálenou atmosféru z Voluptas bez mrknutí oka přetavili v soustředění nepříliš často viděné.

Lucerní snění (Algiers)

Lukáš Grygar 26.02.2023

Vím, vím. Pokaždé, když si někdo stěžuje na lucerní zvuk, bůh zabije zvukaře, ale když si v relativně krotkém intru Death March musíte kytary jenom domýšlet...

No garden for your kids to play (The Black Angels)

David Stoklas 10.02.2023

Struny se těžce chvěly, byl jich plný sál...

Portály do komfortu (CTM Festival 2023)

Andrea Bodnárová 08.02.2023

Areál bývalého krematoria je krásný a v kombinaci s nechutným zimním počasím, vichřicí 4 454 543 km/h a agresivní vlhkostí je atmoška top shit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace