Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 10.08.2021

Kolektivní halucinace, tři duše, jedno tělo, tři přátelé, hudebníci, zpěváci. Skupina založena na Kladně a pojmenovaná po křehkých iluzích, které sdílíme při hledání smyslu života, vydala letos v březnu u labelu Indies Scope desku Reality. Nejen ji představí 13. srpna 2021 v Brně na Maratonu hudby. Co kytarista Jakub Muhlfeit poslouchá, na čem vyrostl?

The Beatles – Tomorrow Never Knows
Track z roku 1966 z alba Revolver, zní dodnes svěže. Totální odvaha experimentovat. Nejlepší kapela, založila všechno (jediní „pomocníci zakladatelé“ byli Kraftwerk). V roce 1966 to muselo lidem znít jak hudba ke konci světa, což byla svým způsobem pravda, neboť jedna epocha končila.

Radiohead – Idioteque
Radiohead a jejich nová identita. Vzpomínám, že jsem byl první, kdo si CD Kid A půjčil z kladenské knihovny bezprostředně po vydání. Podobný zážitek jako The Beatles.

Hoboes – Bedna vod whisky
Ryvolové. Kladenští písničkáři non plus ultra. Někdo si dokonce myslí, že tato píseň je tradicionál. Legendy! A navíc, Habří, kytarista Kolektivní halucinace, s nimi chodíval hrát do hospody u Petříků ve Švermově.

Bob Dylan – It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding)
První hip hop. Otec zakladatel. „While preachers preach of evil fates Teachers teach that knowledge waits Can lead to hundred-dollar plates Goodness hides behind its gates But even the president of the United States Sometimes must have to stand naked.“

Oldřich Janota – Česká skládanka
Tato píseň je esence češství! Oldřicha máme rádi celá kapela. Křtil nám první album. Nejoriginálnější hudebník v našem okolí, plus osmá kapela z tohoto seznamu. Jeden příklad za všechny - první užití loopů u nás, s kapelou Mozart K. Stále míří vpřed, i když by mohl žít z hitů minulosti. Na koncertě ho lidé pokaždé prosí o staré pecky, ale on si jede svou lajnu: Ora Pro Nobis, Anděl bělostný a dál. Solitér a přítel.

Modré Hory – Dočasná záležitost
Druhý hip hop, album s názvem Modré hory je skvělé. Upozornil mě na něj náš bubeník Tomáš. Skvělé texty. Inspirativní. I když přísně vzato tenhle track nevyšel pod značkou Modré Hory.

Alt-J – Taro
Skvělé písně, které se neoposlouchaly. Zajímavá témata textů. Tady třeba osud válečného fotografa Roberta Capy, který zemřel během bojů Vietnamců s Francouzy v roce 1954, když šlápl na minu. Všechno to v té písni je.

WWW Neurobeat – Stát
Elektroničtí Oldřichové Janotové. Naprosto originální hudba i mimo, mně známý, československý kontext. A Typltovy texty taky super. Příklad z poslední desky - píseň Stát. A velká legrace jsou diskuze na netu, kde se někteří hip hopeři(?) zlobí, co to BigBoss vydává.

The xx – Crystalised
Super haluzný minimál odněkud z Londýna. Pořád se točí. Takhle by chtěl znít každý. Díky Jamie. Fakt mě to baví.

Coco Rosie – Terrible Angels
Coco Rosie za všechny freakfolkové haluze. Devendra Banhart, Joanna Newsom, Incredible String Band... Coco Rosie jsem viděl živě v Arše s beatboxerem a kupou mluvících plyšáků, které na místě samplovaly, byl to rachot.

+1 Guilty pleasure
Kolektivní Halucinace – Člověk je chybou
Z tajných potěšení je poslech našich písní. Tato je první na albu Kosti, kterým jsme zahájili novou epochu spolupráce s Tomem Neuwerthem.

Info

Kolektivní halucinace
Fb kapely

13. 08. 2021 Brno, Maraton hudby
27. 08. 2021 Mikulov, Festival MikuLove
28. 08. 2021 Trojanovice, Festival Paseka
18. 09. 2021 Vernéřovice, Soulkostel
12. 10. 2021 Praha, Malostranská beseda, křest alba Reality

foto © se svolením Jakuba Muhlfeita

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

redakce 26.11.2021

Zkraťte si čekání na soundtrack Okupace s oblíbenými tracky od La Petite Sonja!

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Před jejím vystoupením na JazzFestBrno deset plus jedna hudební srdcovka.

10 + 1 = Miss Petty

redakce 26.10.2021

Miss Petty, první česká drag queen produkující vlastní hudební tvorbu, nám představuje své životní písničky. Vyhlížíme Žižkovskou noc!

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco.

10 + 1 = Karolína Vacková (Film a architektura)

redakce 28.09.2021

Ve spolupráci s organizací Kruh se Karolína Vacková podílí na festivalu Film a architektura. A dala nám tipy na žánrové snímky, které bychom měli určitě vidět.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace