Reklama
Reklama

4 + 4 dny v pohybu oživí Kulturní stanici Galaxie

fullmoonzine.cz
fullmoonzine.cz

Otevřou dveře nejen festivalová Místa činu, ale i bývalé multikino na Jižním Městě, které se promění v živý prostor pro současné umění, performance, tanec, divadlo, debaty i komunitní setkávání.

Reklama

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu vstupuje do svého třicátého ročníku a jeho letošní domovskou stanicí bude Galaxie na pražských Hájích. V sobotu 20. září tedy otevřou své dveře nejen festivalová Místa činu, ale i bývalé multikino na Jižním Městě, které se promění v živý prostor pro současné umění, performance, tanec, divadlo, debaty i komunitní setkávání.

První festivalový den, 20. září, nabídne zahájení výstavního projektu Místa činu, který letos tvoří dvě rozsáhlé expozice. Výstava Planeta Hlava je dílem výtvarníka Davida Böhma a spisovatele Ondřeje Buddeuse. Vychází z jejich oceňované knihy Hlava v hlavě a přenáší její hravý, ale i filozofický pohled na lidskou mysl do prostor bývalého kina Galaxie. Návštěvníci tu vstupují do imaginárního světa hlavy, která je představena jako samostatná planeta – krajina výrazů, emocí, pohledů a vztahů.

Výstava Sídliště se naopak obrací k prostředí, v němž Galaxie stojí – k Jižnímu Městu, největšímu českému sídlišti. Kurátoři Denisa Václavová a Ondřej Horák pozvali více než dvacet umělkyň a umělců několika generací, mezi nimi třeba Magdalenou Jetelovou, Evu Koťátkovou, Josefa Bolfa, Kurta Gebauera či Tomáše Svobodu. Jejich díla reflektují vizuální podobu i atmosféru sídlištní krajiny, veřejného prostoru a každodenní reality, která je pro mnohé domovem, pro jiné anonymní betonovou džunglí. Výstava propojuje umělecké výpovědi s příběhy místních obyvatel, kteří se do projektu zapojili, a společně vytváří vrstevnatý obraz tohoto „města ve městě“. Výstava tak otevírá debatu o tom, jak se na sídlištích žije dnes, jak ovlivnila předchozí generace a jaký potenciál v sobě skrývají pro budoucnost.

Do Galaxie dorazí v průběhu podzimu také řada mezinárodních souborů, které přinášejí inovativní divadelní a taneční projekty. Britsko-německý kolektiv Gob Squad uvede ironickou performanci Western Society o digitální samotě, palestinský umělec Basel Zaraa nabídne intimní instalaci Dear Laila, belgická performerka Miet Warlop okouzlí hypnotickým rituálním pohybem a dánská choreografka Mette Ingvartsen přetvoří divadelní prostor v taneční parket. Německý performer a hudebník Julian Hetzel a režisérka a performerka Ntando Cele pocházející z JAR spojí síly v provokativní inscenaci SPAfrica, která odhaluje skrytý rasismus a vykořisťování přírodních zdrojů v globalizovaném světě.

Reklama

Do Galaxie doletí i jedno z nejznámějších švýcarských nezávislých divadel Theater HORA a společně s Teresou Vittucci a Anninou Machaz uvede inscenaci SACRE!, která bourá normy, míchá humor s vážností a silně politické s hluboce osobním. Posledním ze zahraničních hostů bude kolektiv výjimečných osobností slovinského současného umění z oblasti divadla, tance a hudby, ve složení – kontrabasista a skladatel Tomaž Grom, performerka a choreografka Nataša Živković, pianistka a skladatelka Polona Janežič, harfista Eduardo Raon, a bratři Jošt a Vid Drašlerovi, pohybující se na pomezí jazzu, improvizace a hlukové hudby.

Přímo pro Galaxii vzniknou i speciální site-specific projekty. Svou novinku Putování ve větvích zde představí Taneční Studio Light. Diváky zavede do Milíčovského lesa, do těsného kontaktu s přírodou a prostorem, který se stane aktivním spoluhráčem performance. Další premiérou bude performance Pomáhat a chránit česko-norského kolektivu Direct Action Theatre. Představení je inspirované intervencemi ve veřejném prostoru, obrací tradiční mocenské role a jemně pracuje s energií protestu, násilí a odporu. Svou premiéru Second Practice, sólový taneční koncert a ženskou komickou show v jednom, uvede také známá česká umělecká platforma ME-SA. Z české divadelní scény se dále představí Ufftenživot & Studio Alta ve fyzické performance Whoman, která vypovídá o ženské síle, křehkosti a každodenním hrdinství. Od stejného souboru bude k vidění i inscenace Wonderland a ve spolupráci se Studiem Alta se ještě představí SPOLK kolektiv se svou divadelní laboratoří From scratch nebo trio performerek Martina Hajdyla Lacová, Eliška Brtnická a Jana Stárková.

Reklama

Nový prostor Galaxie nabídne i unikátní barový zážitek. Big Bang Bar, navržený umělcem Krištofem Kinterou, proměnil část bývalého multiplexu v instalaci na pomezí designu, umění a alchymistické laboratoře. Police tu zaplňují tisíce dóz s ingrediencemi a esencemi, které vytvářejí dojem vesmírné knihovny i experimentální kuchyně. Návštěvníci zde najdou přibližně 3 000 lahviček s 936 lidskými pocity a emocemi. Instalace s názvem Jak vám mohu pomoci? navazuje na Kinterův zájem o jazyk, jeho významové vrstvy a schopnost zprostředkovat to, co je neviditelné, ale intenzivně prožívané.

Tento článek je zdarma. Pořiďte si předplatné a můžete číst všechny naše články.

digital

79 Kč/měsíc
  • Základní digitální přístup, pouze na 1 měsíc
  • Veškerý obsah webu
  • Prémiové články

digital+

83 Kč/měsíc
Navíc oproti digital
  • Veškerý obsah webu bez reklam
  • Unikátní playlisty
  • Podcasty
  • Možnost odemknout 3 texty měsíčně pro ostatní
Možnost kdykoliv zrušit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama