Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 10.08.2021

Kolektivní halucinace, tři duše, jedno tělo, tři přátelé, hudebníci, zpěváci. Skupina založena na Kladně a pojmenovaná po křehkých iluzích, které sdílíme při hledání smyslu života, vydala letos v březnu u labelu Indies Scope desku Reality. Nejen ji představí 13. srpna 2021 v Brně na Maratonu hudby. Co kytarista Jakub Muhlfeit poslouchá, na čem vyrostl?

The Beatles – Tomorrow Never Knows
Track z roku 1966 z alba Revolver, zní dodnes svěže. Totální odvaha experimentovat. Nejlepší kapela, založila všechno (jediní „pomocníci zakladatelé“ byli Kraftwerk). V roce 1966 to muselo lidem znít jak hudba ke konci světa, což byla svým způsobem pravda, neboť jedna epocha končila.

Radiohead – Idioteque
Radiohead a jejich nová identita. Vzpomínám, že jsem byl první, kdo si CD Kid A půjčil z kladenské knihovny bezprostředně po vydání. Podobný zážitek jako The Beatles.

Hoboes – Bedna vod whisky
Ryvolové. Kladenští písničkáři non plus ultra. Někdo si dokonce myslí, že tato píseň je tradicionál. Legendy! A navíc, Habří, kytarista Kolektivní halucinace, s nimi chodíval hrát do hospody u Petříků ve Švermově.

Bob Dylan – It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding)
První hip hop. Otec zakladatel. „While preachers preach of evil fates Teachers teach that knowledge waits Can lead to hundred-dollar plates Goodness hides behind its gates But even the president of the United States Sometimes must have to stand naked.“

Oldřich Janota – Česká skládanka
Tato píseň je esence češství! Oldřicha máme rádi celá kapela. Křtil nám první album. Nejoriginálnější hudebník v našem okolí, plus osmá kapela z tohoto seznamu. Jeden příklad za všechny - první užití loopů u nás, s kapelou Mozart K. Stále míří vpřed, i když by mohl žít z hitů minulosti. Na koncertě ho lidé pokaždé prosí o staré pecky, ale on si jede svou lajnu: Ora Pro Nobis, Anděl bělostný a dál. Solitér a přítel.

Modré Hory – Dočasná záležitost
Druhý hip hop, album s názvem Modré hory je skvělé. Upozornil mě na něj náš bubeník Tomáš. Skvělé texty. Inspirativní. I když přísně vzato tenhle track nevyšel pod značkou Modré Hory.

Alt-J – Taro
Skvělé písně, které se neoposlouchaly. Zajímavá témata textů. Tady třeba osud válečného fotografa Roberta Capy, který zemřel během bojů Vietnamců s Francouzy v roce 1954, když šlápl na minu. Všechno to v té písni je.

WWW Neurobeat – Stát
Elektroničtí Oldřichové Janotové. Naprosto originální hudba i mimo, mně známý, československý kontext. A Typltovy texty taky super. Příklad z poslední desky - píseň Stát. A velká legrace jsou diskuze na netu, kde se někteří hip hopeři(?) zlobí, co to BigBoss vydává.

The xx – Crystalised
Super haluzný minimál odněkud z Londýna. Pořád se točí. Takhle by chtěl znít každý. Díky Jamie. Fakt mě to baví.

Coco Rosie – Terrible Angels
Coco Rosie za všechny freakfolkové haluze. Devendra Banhart, Joanna Newsom, Incredible String Band... Coco Rosie jsem viděl živě v Arše s beatboxerem a kupou mluvících plyšáků, které na místě samplovaly, byl to rachot.

+1 Guilty pleasure
Kolektivní Halucinace – Člověk je chybou
Z tajných potěšení je poslech našich písní. Tato je první na albu Kosti, kterým jsme zahájili novou epochu spolupráce s Tomem Neuwerthem.

Info

Kolektivní halucinace
Fb kapely

13. 08. 2021 Brno, Maraton hudby
27. 08. 2021 Mikulov, Festival MikuLove
28. 08. 2021 Trojanovice, Festival Paseka
18. 09. 2021 Vernéřovice, Soulkostel
12. 10. 2021 Praha, Malostranská beseda, křest alba Reality

foto © se svolením Jakuba Muhlfeita

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace