Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 30.08.2021

Rozjuchaná polská čtveřice Javva kombinuje punkový drajv s africkou rytmikou a sedmdesátkovým rockovým soundem. Sami se stylizují do surfrockové estetiky, jen se u toho fotí před polskými sámoškami (jestli teď vaše imaginace tápe, můžete si zkusit představit Wild Tides u nápisu „sklep samoobsługowy, proszę“, vypadá to přesně tak). Poslouchat tuhle kapelu je dobrodružné i zábavné. A co poslouchá Łukasz „Twix” Jędrzejczak? Javva hráli loni v Kaštanu a letos už na Sharpe Festivalu.

Fleetwood Mac – Dreams
Jedna z nejkrásnějších písní o zlomeném srdci. Napsala ji Stevie Nicks v nejtěžším období kariéry Fleetwood Mac, když se rozešla s Lindsaym Buckinghamem. Hřejivý analogový zvuk je kvintesencí soft rocku konce sedmdesátých let.


Meshuggah – Demiurge
Tenhle song je drtivým příkladem výjimečnosti Meshuggah. Polyrytmický tranceový groove, silný zvuk, atypické riffy a celková kompozice v kombinaci se dvěma velkolepými dropy, z toho mi naskakuje husí kůže. Kolos mezi metalovými písněmi.


PVT – Morning Mist, Rock Island Bend
Na jednu stranu se tahle skladba tváří postapokalypticky, na tu druhou je velmi uklidňující. To, co je na ní tak okouzlující, je její kompozice a odvážný, vkusný přístup ke zvuku. Celková transformace PVT v průběhu jejich existence je fascinující. Tohle přesvědčení sdílím s naším kytaristou Piotrekem.


Post Regiment – Czarzły
Titulní kus a otvírák jedné z nejlepších polských hardcore/punkových desek vůbec. Text je mistrovským poetickým dílem vypovídajícím o odcizení a osamělosti v nepřátelské a chladné realitě, která může souviset s polským životem po společenské transformaci v roce 1989. Energie a tempo písně povznáší víc než nejsilnější káva.


El-P – Deep Space 9mm
Nadšení z téhle věci sdílím s Mikołajem, s basistou a doprovodným zpěvákem Javvy. El Producto je v našich srdcích už léta, ale tenhle track je jedním z nejlepších v jeho kariéře. Charakteristický, mírně experimentální a psychedelický rytmus a texty popisující atmosféru v USA po 11. září jsou opravdu působivé. Celá věc je zdůrazněna snovým klipem natočeným Brianem Beleticem.


Yoga – Encante
Mohl bych dát jakoukoli píseň z Megafauna, z jedné z nejzajímavějších blackmetalových desek za posledních dvacet let. Megafauna kouzlí zvukem odvozeným od noiseu, shoegazeu, dark ambientu, psychedelie a - samozřejmě - klasického lo -fi black metalu. Zajímavý je koncept alba. Vyhýbá se protikřesťanským nebo nihilistickým zápletkám a týká se podivností, temné esoteriky, babylonské mytologie, kryptozoologie a teorie o tom, co se nachází pod rouškou reality.


Foo Fighters – Everlong
Jedna z písniček, která definovala můj hudební vkus na několik dalších let. Rockový třesk, který jsem poslouchal znovu a znovu, ještě když existovaly MTV 2 a Viva Zwei. Energický a emocionální refrén přináší vzpomínku na Sunny Day Real Estate na steroidech a poslední nástup do něj vás zamáčkne do křesla. Skvělý klip režírovaný Michelem Gondrym.


The Jesus Lizard – Monkey Trick
Nesporná klasika noise rocku, každý v Javvě poslouchá noise rock. Tenhle song byl pro mě zjevením, když jsem poslouchal hardcore/punk. Jesus Lizard vytvořili zcela nový obraz tvrdé, syrové hry na kytaru, kombinující přímočarost punkrocku s bluesovou tonalitou.


Lomi Lomi – Halo Halo Halo Halo
Lomi Lomi je další z našich fascinací v Javvě, členy kapely jsou naši přátelé z Varšavy. Písnička Halo Halo Halo Halo kombinuje psychedelický pop se surrealistickými texty a je klasikou nejen kvůli neobvyklému, podivnému refrénu. Dejte si to!


Sho Madjozi – Idhom
Tahle skladba odstartovala mou lásku k jihoafrické popové hvězdě Sho Madjozi, která vyznává styl gqom, ale taky estetiku shangan a afrohouseu. Síla Idhom je v synkopovaném rytmu a energické vokální části. Díky albu Limpopo Champions League jsem objevil radikálnější a těžší odrůdy gqom, propagované mimo jiné britským vydavatelstvím Gqom Oh! a italským kolektivem Crudo Volta.


Guilty pleasure:
Limp Bizkit – Nookie
Je to docela zábavné a trochu trapné, ale tenhle song miluju a nenávidím zároveň. Ve čtrnácti jsem byl numetalovým skalním fanouškem a skladba Korn Follow the Leader, White Pony od Deftones a samozřejmě Significant Other od Limp Bizkit byly nejvíc. Jsem si vědom nevkusnosti textů Freda Dursta v Nookie a celkové image kapely, ale pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea.

Info

Javva
web kapely

Živě:
Sharpe festival
3.–4. 9. 2021
Nová Cvernovka, Bratislava
web festivalu

foto © se svolením Łukasze Jędrzejczaka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace