Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha)

10 + 1 = Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 17.06.2020

Tomáše Vondru můžete znát z Rekomanda nebo z řady hudebních projektů. Dnes je základní stavební jednotkou skupin Orient a Tomáš Palucha, působí i v tělese Lavra, se kterým krom nahrávek natočil i krátkometrážní film. Jediným společným jmenovatelem jeho aktivit je tajuplnost a kvalita. Tomáš Palucha i Lavra byli na cenu Vinyla nominovaní, Orient ji v roce 2016 i vyhráli. S námi se dělí o své inspirace, iniciační zážitky a poznatky z rozmanitých scén.

Plagues - Badlands
Baví mě domýšlet si i tam, kde to není nutné. Rok 1966 sice už hostil Revolver od Beatles, ale tenhle zašlý singl zachází dál coby mollová dvanáctka s odvážnou a urputnou snahou uhnout z její řadovosti a pozhasínat, jen nenápadně. Jinými slovy, v celkovém kontextu je to zasraně temná nahrávka a David Lynch by ji nemohl dát jako šlágr, kterým chce vykontrastovat zfilmovanou noční můru, protože tady už je obsaženo obojí. Haunted.

Coil - Fire of the Mind
Gymnázium jakožto jedna z nejhorších a neskutečně ubíjejících zkušeností nabízel dost prostoru k objevování na bázi lehkého eskapismu. Coil mě štvali albem Ape of Naples a jeho naoko nesourodými prvky, které však při uvolněném poslechu dávaly prazáhadný smysl a platí to doteď. DJ set před Hypnopazuzu v Berlíně 2017 vyvolal ducha Johna Balance se Sleazym syrovější verzí milovaného otvíráku desky a námořníček hned nato stvořil Krista.

Black Sabbath - Iron Man
Nejvýraznější iniciační zážitek vůbec, v rámci výsadku na skautském táboře. Do dvanácti jsem poslouchal jen věci z Óčka, v tuhle kouzelnou chvíli se zavázanýma očima a s Black Sabbath z autorádia zbystřím smysly, hlavně ten jeden. Po tom, co najdeme cestu zpět do tábora a pak i dál, hledám doma máminu kytaru a cédéčka v knihovně a všechno dostává konečně tvar. Stále stejně esenciální záležitost, bez nostalgie a bezpáteřního ironického odstupu.

Moolah - Crystal Waters
Přestože je to má nejoblíbenější věc za posledních deset let, zbytek desky se mi moc nelíbí. Studiem Moolah možná prorůstala kdejaká magická bylina, ale kdybych měl zůstat v této rovině, song mi připomíná naopak hlavu, která z takového oblaku ráno procitne a nadechne se prvního, elektrizujícího poryvu větru. Child wonder, žádný childlike wonder.

Anna Domino - In The Land of My Dreams
Srdečný/í vibe, z každého songu i mimo album East and West se časem klube klenot. Nejčistší expresionismus. Jemnější tah – důležitější tah.

Residents - Rest Aria
Řada desek Residents před jejich objevením MIDI a ubývající důsledností tajení identit je mi blízká nejen sureálným pitvořením se svým současníkům (vždy s patřičným respektem!), ale i výsledkem všemi směry expandujícího unikátu se zcela vlastním jazykem (místy doslova) i okem (doslova). Na první, nejmilovanější desce, rovnocenně s Not Available, je zcela spontánní a esenciální víření v tomto duchu stejně zábavnou věcí, jakou je dosud slušnou částí posluchačů nepochopené Eskimo. Rest Aria se dost vymyká i všemu řečenému. A takhle by se dalo pokračovat donekonečna.

Gwen Stefani - Rich Girl
Moje první CD v životě bylo od Britney Spears na základce, a i když jsem ho směnil za Eminema, větší žánrová rozvětvenost, harajuku girls a noční můry z některých klipů Gwen Stefani trumfovaly. I nynější optikou se suverénně vymyká někdejším popkulturním atributům, možná by mohla být i mimo hledáček kolektivu Tiqqun.

Wu-Tang Clan - Triumph
Eminem je svébytná jednotka, ostatnímu hip hopu/rapu jsem do puberty odolával. Zlom přišel v McDonaldu u Happy Meal za vysvědčení. Klip k Triumph v televizi se hemžil drsnými i zlými manýry, ale s evidentní nadsázkou. Té může ubývat a ani o nadsázku nemusí jít, ale ani jedno bych tehdy neocenil a víc neocením ani teď. Velké dveře ke stěžejní vrstvě, jíž je hravou i údernou formou podaná sociální kritika.

Tim Story - The Moors
Tribálně ambientní kompilace Nightlands je vzácný artefakt místy připomínající luciditu probdělé noci. Prosté místa i času, jen atmosféra.

Joe McPhee - Shaey Jake
Každé letošní páté ráno začíná tímto syrovějším bratránkem Davisova Bitches Brew. Aneb když Sun Ra vystřelí Jamese Browna do vesmíru v elegantně zrezivělém korábu.

guilty pleasure: Mrs. Miller - A Hard Days Night
Život ve dvou a půl minutách. Pro princeznu Lentilku.

Info

Orient
bandcamp kapely

Tomáš Palucha
bandcamp kapely

živě:
Rekomando 10 let
19. 6. 18:00 Rekomando, Praha
fb událost

Punx Treffen Zarch
3. 7. 2020 Liběšovice
fb událost

Festival UTOpije
4. 7. 2020 koupaliště Úžlebec
fb událost

foto © Mária Karľaková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Bálint Szabó (Decolonize Your Mind Society)

redakce 20.07.2021

Maskovaná šestice z Budapeště Decolonize Your Mind Society se inspiruje se tradiční mimoevropskou hudbou i psychedelií. Na která jména přísahá jeden z jejích zakladatelů?

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce 03.07.2021

Jaké songy formovaly frontmana Dirty Old Dogs a autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

10 + 1 = JAF 34

redakce 19.06.2021

Maskovaný umělec a hudebník JAF 34 pojal svou jedenáctku jako podporu české scény. Rozluštíte hudební hádanku?

10 + 1 = Alex Fonar (Acid Row)

redakce 12.06.2021

Nejoblíbenější hudební lahůdky zpěváka Acid Row, to jsou černé díry i důvody, proč mít rád zkreslenou basu.

10 + 1 = Kateřina Malá (Tábor, Oswaldovi)

redakce 06.06.2021

Čekání na živé vystoupení Tábor si můžete zkrátit sondou do oblíbené hudby perkusionistky Kateřiny Malé, kterou můžete znát také z dvojice Oswaldovi.

10 + 1 = Vyšehrad

redakce 28.05.2021

Český projekt Vyšehrad v sobě nese silný odkaz starého lo-fi black metalu, dungeon synthu, dark ambientu či martial industrialu. Čím to?

10 + 1 = Tomáš Neuwerth (Kittchen)

redakce 22.05.2021

Které tracky má hudebník a spoluzakladatel kopřivnického nahrávacího studia Animan, Tomáš Neuwerth, pod kůží?

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

redakce 15.05.2021

Honzu Šamánka aka Šamana můžete znát z jeho současných i minulých kapel, nebylo a není jich málo. Jeho oblíbená songy, desky, hudba?

10+1 = Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem Podzim)

redakce 15.04.2021

Rozhovor s Jakubem Königem si můžete přečíst v dubnovém čísle Full Moonu, jeho nejoblíbenější skladby pak hledejte zde.

10+1 = Hellwana

redakce 09.04.2021

Jedné z nejvýraznějších rapperek u nás se ptáme na její hudební inspirace a oblíbenou hudbu. "Slabí rappery pýtajú sa že čoooo?!"

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace