Články / Offtopic / / Komix

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu reprezentují odpočet k možné globální katastrofě. Od roku 1947 je tento symbol průběžně aktualizován redakcí časopisu Bulletin of the Atomic Scientists. Čím je minutová ručička hodin blíže půlnoci, tím je svět blíže ke svému zhroucení.

Kolikrát už měl svět skončit? Povodně, požáry, pandemie, války, jaderný holocaust, nedorozumění a nešťastné obraty politiků maximalizované médii na maximální otáčky pro lepší příběh/prokliky na reklamy. Kdy lidstvu praskne pojistka a přestane se o své zmizení z planety zajímat? Nedošlo k tomu už? Neposunuje se teď, už ne minutová, ale vteřinová ručička o to rychleji ke konci? Téma tolikrát znásilňované, že už nikoho nezajímá. Anebo ano?

Scenárista Geoff Johns navazuje Hodinami Posledního soudu na opěvovaný milník komiksového žánru Strážci Alana Moorea. Dílo vzniklé během studené války, kdy měli prezidenti Sovětského svazu i Spojených států amerických prst na knoflíku k celému jadernému arzenálu zatraceně blízko. Strážci ukazovali fiktivní Ameriku, kde se skupina samozvanců snažila docílit míru a blahobytu pro všechny lidi. Patřil mezi ně i modrý Bůh, nazývaný doktor Manhattan, i nejchytřejší muž na světě Adrian Veidt.

Hodiny Posledního soudu se odehrávají asi sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu. Svět je znovu na pokraji zhroucení, Veidt a několik dalších prchá na prahu jaderného holocaustu do alternativní reality najít doktora Manhattana. Do paralelního světa, na který dohlíží Batman, Superman a celá Liga spravedlnosti. Světa, který má také blízko k záhubě, ale ze zcela odlišného důvodu. Sedm let poté, co modrý Bůh odešel žít v nějakém jednodušším světě, ho nejchytřejší člověk na světě znovu potřebuje. Nikdy nic nekončí.

Kolize světa Strážců a klasického DC vesmíru se připravovala dlouho dopředu. Vydavatelství DC už Strážce podojilo jednou, v sérii příběhů Před Strážci, kde každý z hrdinů dostal jednoho scenáristu a kreslíře, aby předvedli, co umí. Pouze ale rozšiřovali minulost oblíbených postav. Tohle měl být monumentální přerod, který zanechá v životech hrdinů vydavatelství DC nesmazatelný otisk a odstartuje novou vlnu příběhů, nastíněných v závěru samotným Manhattanem.

Kresba Garyho Franka je úžasná a navíc drží klasické rámování, takže se stylem a celkovou atmosférou velmi podobá původní Gibbonsově práci na Strážcích. Johns se snaží dodržovat Mooreovu poetiku, kopíruje styl vyprávění, temné podhoubí směřující k nevyhnutelné katastrofě, servíruje to nejhorší na lidech z úst reportérů, politiků nebo rozlíceného davu a nabízí i překvapivé zvraty. Navazuje na předlohu poměrně citlivě a nesnaží se zprvu cokoliv uspěchat. Blížící se katastrofou nejsou jaderné zbraně, ale lidi se schopnostmi a jejich síla. A obviňování Ameriky z toho, že vlastní patent na superhrdiny a že zbytek světa díky tomu zaostává. Schyluje se k válce mezi superhrdiny jednotlivých států i mezi lidmi. Mezi spoustou postav, kladných i záporných.

Nové postavy, ať už jde o Mima, nového Rorschacha nebo starého známého Jokera jsou v celkovém kontextu navíc, ale pokud chceme generalizovat tak jediné důležité bytosti jsou Superman s Manhattanem a odlišné pohledy na svět. Jejich elementární konflikt je zásadní a ostatní hrají pouze křoví. Jednotlivé charaktery jsou zajímavé, příběhové linie efektní, ale málokterá je opravdu důležitá. V porovnání s původními Strážci, kde každý druhý panel měl svůj skrytý význam, jde o smutnou degradaci, jako vždy motivovanou ziskem.

Hodiny Posledního soudu nabízí dobrý a zajímavý příběh, čtivý a košatý. Bohužel nejde o nic zásadního, i když se nám tvůrci snaží namluvit něco jiného. Když vezmete slavnou předlohu, jako jsou Strážci Alana Moorea, a snažíte se na ni navázat, nemůžete vyhrát. Dá se ale uhrát pat. Rozpačitý pat.

recenze prvního dílu zde

Info

Gary Frank, Geoff Johns - Hodiny posledního soudu 2 (BB/art, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením BB/art

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace