Články / Reporty

Dandy Warhols – od půlky dobré, v závěru výborné

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 07.04.2015

Průměrné Brňák se na koncert do Prahy dostane za dvě a půl hodiny. Lucerna Music Bar je z Florence kousek. Chceme stihnout i předkapelu - svižnější krok, uff. Šatna, pivo a pak teprve muzika.

Psychedelie se odráží v zrcadlech sloupoví. Zvukové zbytky dopadající do prostoru u baru vybízí k větší pozornosti. Skladba Asato Maa hypnotizuje jako školák hodiny před zvoněním, před pódiem je to stokrát lepší. Suns of Thyme jsou z Berlína, ale klidně mohli dorazit z Oregonu nebo Kalifornie. Hadry tomu dost nahrávají a kdo loni viděl Weird Owl, domyslí si buřinku. Courtney Taylor-Taylor a jeho kapela vybrali dobře, což dav čekající jen a pouze na Dandy Warhols nadšeně potvrzuje. Souputník Anton Newcombe by měl nejspíš taky radost a jeho Label The Committee to Keep Music Evil by klidně mohl rozšířit seznam releasů.

Lidi se těšili a Dandy Warhols taky. Radost střídá pokus o propojení s muzikou. Nejde to. Be-In jako otvírák nefunguje? Divnej zvuk a Taylorovo střídání mikrofonů. Get Off kapela úplně zazdí. Několikrát za večer zazní, že Praha končí aktuální šňůru (omlouvají tím únavu?). Kdybych se loni odhodlal k cestě do Mnichova a dostal tohle, tak si naliskám a nekoupím triko. Koncert by měl být vždycky lepší než touha vidět milovanou kapelu.

Další očekávání. Repetitivní I Love You se rozjíždí a otevírá psychedelická okna dokořán – tak ne, je to jen ventilace. Meditativní vesmír je na dosah, ale přivřeným vikýřem se do něj nedostanete. Roky pokročily a kapela už nekamarádí s „jonestownským masakrem“ jako kdysi. Zia krotí elektroniku, ale neřádí. Baskytaru hladí jen jednou během celého setu a její zpěv není prakticky slyšet. Zvukaře to evidentně netrápí (asi taky únava), protože stojím před jeho pultem. Holmströmova konkrétní a výrazná kytara v kontrastu s Taylorovým ledabylým, až šeptaným zpěvem je „doprdele“ iritující.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Kéž by to byla pravda stejně jako v případě Dandy Warhols. Zvuk si postupně sedne a zhruba od půlky setu všechno začíná klapat jak mlýnský náhon v období dešťů. Nový singl odpaluje extázi, kterou ještě maximálně podporuje We Used to Be Friends. Studiová verze je pecka, ale když se do toho Courtney konečně pořádně položí (přímo před váma na pódiu), tak z toho serete blahem. Provedení Bohemian Like You následované Godless jde ještě dál. Tohle snad ani nemůže být v kontextu dříve slyšeného/viděného pravda - zdá se mi během koncertu sen o lepším vystoupení? Ať už to byl záměr, nebo náhoda, takhle má vypadat perfektně vygradovaný gig.

Zastávka v Lucerna Music Baru byla fakticky poslední bod turné a Dandy ani Warhols nemají stánek s merchem. Vyprodáno na předchozích štacích? Asi jo. Sakra, chci triko. Šatna, volnější krok směr Florenc a samozřejmě Brno.

Info

Dandy Warhols (usa) + Suns of Thyme (de)
4. 4. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.