Články / Reporty

Dandy Warhols – od půlky dobré, v závěru výborné

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 07.04.2015

Průměrné Brňák se na koncert do Prahy dostane za dvě a půl hodiny. Lucerna Music Bar je z Florence kousek. Chceme stihnout i předkapelu - svižnější krok, uff. Šatna, pivo a pak teprve muzika.

Psychedelie se odráží v zrcadlech sloupoví. Zvukové zbytky dopadající do prostoru u baru vybízí k větší pozornosti. Skladba Asato Maa hypnotizuje jako školák hodiny před zvoněním, před pódiem je to stokrát lepší. Suns of Thyme jsou z Berlína, ale klidně mohli dorazit z Oregonu nebo Kalifornie. Hadry tomu dost nahrávají a kdo loni viděl Weird Owl, domyslí si buřinku. Courtney Taylor-Taylor a jeho kapela vybrali dobře, což dav čekající jen a pouze na Dandy Warhols nadšeně potvrzuje. Souputník Anton Newcombe by měl nejspíš taky radost a jeho Label The Committee to Keep Music Evil by klidně mohl rozšířit seznam releasů.

Lidi se těšili a Dandy Warhols taky. Radost střídá pokus o propojení s muzikou. Nejde to. Be-In jako otvírák nefunguje? Divnej zvuk a Taylorovo střídání mikrofonů. Get Off kapela úplně zazdí. Několikrát za večer zazní, že Praha končí aktuální šňůru (omlouvají tím únavu?). Kdybych se loni odhodlal k cestě do Mnichova a dostal tohle, tak si naliskám a nekoupím triko. Koncert by měl být vždycky lepší než touha vidět milovanou kapelu.

Další očekávání. Repetitivní I Love You se rozjíždí a otevírá psychedelická okna dokořán – tak ne, je to jen ventilace. Meditativní vesmír je na dosah, ale přivřeným vikýřem se do něj nedostanete. Roky pokročily a kapela už nekamarádí s „jonestownským masakrem“ jako kdysi. Zia krotí elektroniku, ale neřádí. Baskytaru hladí jen jednou během celého setu a její zpěv není prakticky slyšet. Zvukaře to evidentně netrápí (asi taky únava), protože stojím před jeho pultem. Holmströmova konkrétní a výrazná kytara v kontrastu s Taylorovým ledabylým, až šeptaným zpěvem je „doprdele“ iritující.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Kéž by to byla pravda stejně jako v případě Dandy Warhols. Zvuk si postupně sedne a zhruba od půlky setu všechno začíná klapat jak mlýnský náhon v období dešťů. Nový singl odpaluje extázi, kterou ještě maximálně podporuje We Used to Be Friends. Studiová verze je pecka, ale když se do toho Courtney konečně pořádně položí (přímo před váma na pódiu), tak z toho serete blahem. Provedení Bohemian Like You následované Godless jde ještě dál. Tohle snad ani nemůže být v kontextu dříve slyšeného/viděného pravda - zdá se mi během koncertu sen o lepším vystoupení? Ať už to byl záměr, nebo náhoda, takhle má vypadat perfektně vygradovaný gig.

Zastávka v Lucerna Music Baru byla fakticky poslední bod turné a Dandy ani Warhols nemají stánek s merchem. Vyprodáno na předchozích štacích? Asi jo. Sakra, chci triko. Šatna, volnější krok směr Florenc a samozřejmě Brno.

Info

Dandy Warhols (usa) + Suns of Thyme (de)
4. 4. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec 20.05.2024

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích.

Jak v Motownu nezestárnout (Danny Brown)

Michal Smrčina 19.05.2024

Show je vizuálně strohá, blikačky, nic moc navíc, Brown má specifické charisma a pozornost poutá sám o sobě.

Punkom slobode na stope (Chorobopop)

Jakub Veselý 06.05.2024

Počas koncertu Ctib prezentoval myšlienku o skutočnej definícii punku, polemiku o o význame životného štýlu, ktorý nedefinuje len tvrdá hudba.

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Marek Hadrbolec 02.05.2024

Raein se před Kabinetem Múz pomyslně svlékají donaha a dávají se všanc. Lidi se nedočkavě chytají cizích slov a známých melodií.

Nothing Works (Declan McKenna)

Eva Karpilovská 29.04.2024

Britský písničkář Declan McKenna se po dvou letech vrátil do Prahy, s rozrostlou kapelou zahrál tentokrát v prostorném holešovickém klubu SaSaZu.

Rezignace v nejlepším smyslu slova (Still House Plants)

Alžběta Sadílková 28.04.2024

Koncert Still House Plants se odehrál jen pár dní poté, co si jejich nejnovější deska na serveru Pitchfork vysloužila označení Nejlepší nová hudba.

Panorama války nad městem (Mayssa Jallad)

Filip Peloušek 28.04.2024

Příběh vyprávěný mezi písněmi je temnější a temnější. Oči mi jen těkají mezi drobnou zpěvačkou naprosto ponořenou do hudby a panoramatem města za ní.

Zpěv odkvétajících slunečnic (White Ward)

Marek Hadrbolec 25.04.2024

Nový prostor brněnské Melodky obehnaný bílými kachličkami má navíc osobitou, mírně surrealistickou atmosféru.

Vpít se do ocelové hory (Deena Abdelwahed)

Michaela Šedinová 23.04.2024

Je sobota večer, ale sál kina Přítomnost je jako vždycky tak trochu v bezčasí. Loňská deska Jbal Rrsas tuniské producentky Deeny Abdelwahed je taky mezi časy a světy.

„Keď sa niečo páči všetkým…” (Berlin Manson)

Marek Hadrbolec, Veronika Vagačová 21.04.2024

Slovenští bojovníci za sociálně spravedlivou společnost a postpunk smíchaný s rapem vzali během malé české tour útokem nejprve vyprodanou Prahu a druhý den Brno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace