Články / Reporty

Dandy Warhols – od půlky dobré, v závěru výborné

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 07.04.2015

Průměrné Brňák se na koncert do Prahy dostane za dvě a půl hodiny. Lucerna Music Bar je z Florence kousek. Chceme stihnout i předkapelu - svižnější krok, uff. Šatna, pivo a pak teprve muzika.

Psychedelie se odráží v zrcadlech sloupoví. Zvukové zbytky dopadající do prostoru u baru vybízí k větší pozornosti. Skladba Asato Maa hypnotizuje jako školák hodiny před zvoněním, před pódiem je to stokrát lepší. Suns of Thyme jsou z Berlína, ale klidně mohli dorazit z Oregonu nebo Kalifornie. Hadry tomu dost nahrávají a kdo loni viděl Weird Owl, domyslí si buřinku. Courtney Taylor-Taylor a jeho kapela vybrali dobře, což dav čekající jen a pouze na Dandy Warhols nadšeně potvrzuje. Souputník Anton Newcombe by měl nejspíš taky radost a jeho Label The Committee to Keep Music Evil by klidně mohl rozšířit seznam releasů.

Lidi se těšili a Dandy Warhols taky. Radost střídá pokus o propojení s muzikou. Nejde to. Be-In jako otvírák nefunguje? Divnej zvuk a Taylorovo střídání mikrofonů. Get Off kapela úplně zazdí. Několikrát za večer zazní, že Praha končí aktuální šňůru (omlouvají tím únavu?). Kdybych se loni odhodlal k cestě do Mnichova a dostal tohle, tak si naliskám a nekoupím triko. Koncert by měl být vždycky lepší než touha vidět milovanou kapelu.

Další očekávání. Repetitivní I Love You se rozjíždí a otevírá psychedelická okna dokořán – tak ne, je to jen ventilace. Meditativní vesmír je na dosah, ale přivřeným vikýřem se do něj nedostanete. Roky pokročily a kapela už nekamarádí s „jonestownským masakrem“ jako kdysi. Zia krotí elektroniku, ale neřádí. Baskytaru hladí jen jednou během celého setu a její zpěv není prakticky slyšet. Zvukaře to evidentně netrápí (asi taky únava), protože stojím před jeho pultem. Holmströmova konkrétní a výrazná kytara v kontrastu s Taylorovým ledabylým, až šeptaným zpěvem je „doprdele“ iritující.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Kéž by to byla pravda stejně jako v případě Dandy Warhols. Zvuk si postupně sedne a zhruba od půlky setu všechno začíná klapat jak mlýnský náhon v období dešťů. Nový singl odpaluje extázi, kterou ještě maximálně podporuje We Used to Be Friends. Studiová verze je pecka, ale když se do toho Courtney konečně pořádně položí (přímo před váma na pódiu), tak z toho serete blahem. Provedení Bohemian Like You následované Godless jde ještě dál. Tohle snad ani nemůže být v kontextu dříve slyšeného/viděného pravda - zdá se mi během koncertu sen o lepším vystoupení? Ať už to byl záměr, nebo náhoda, takhle má vypadat perfektně vygradovaný gig.

Zastávka v Lucerna Music Baru byla fakticky poslední bod turné a Dandy ani Warhols nemají stánek s merchem. Vyprodáno na předchozích štacích? Asi jo. Sakra, chci triko. Šatna, volnější krok směr Florenc a samozřejmě Brno.

Info

Dandy Warhols (usa) + Suns of Thyme (de)
4. 4. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...