Články / Profily

Full Moon Stage 2023: Širom

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce | Články / Profily | 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která ovšem není ve znamení dokonalé reprodukce již řečeného, ale naopak přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna. Slovinská trojice Širom připomíná jakési futuristické archeology, kteří skrz pátrání po vlastní minulosti nacházejí nové hudební cesty, sebepoznání i lásku.

Hudba Širom je postavená na folkových základech, používají nástroje archaické i na míru postavené a z cyklů tichých, podivně známých melodií se během chvíle dostávají až kamsi do post rockového hájemství, které svou intenzitou připomene dokonalé struktury japonských Mono nebo majestátní plochy klasiků žánru Godspeed You! Black Emperor. Album The Liquified Throne of Simplicity se objevilo v mnoha alternativních žebříčcích za rok 2022 a ve většině z nich na jednom z předních míst.

Trojice Ana Kravanja, Iztok Koren a Samo Kutin se dala dohromady v polovině minulé dekády, na kontě mají čtyři dlouhohrající alba, nejúspěšnější z nich The Liquified Throne of Simplicity vyšlo v roce 2022 na prestižním labelu Glitterbeat. Sami svou hudbu popisují jako “imaginární folk”, což je sice výstižné, ale zoufale nedostačující.

Jejich koncerty připomínají podivuhodné meditativní seance stejně jako intenzivní tranzovní zážitek, ovládají tradiční nástroje z celého světa – tempura brač, guembri, daf, okarína nebo niněra, zároveň ale neváhají ve svých spletitých strukturách použít umělohmotné trubice nebo dobře znějící hrnec. Éterický vokál Any Kravanja pak jejich hudbu povyšuje na úroveň magického rituálu. „Naše hudba je o zrušení individualismu, o tom udělat krok zpět a o spojit sily,“ říká o produkci kapely Iztok Koren. Zkuste se napojit také.

Info

Širom
web skupiny

Živě:
Colours of Ostrava
19.–⁠22. 7. 2023
Dolní Vítkovice, Ostrava
Fb událost

foto © Michèle Margot

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce 22.02.2022

Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace