Články / Profily

Full Moon Stage 2023: Širom

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce | Články / Profily | 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která ovšem není ve znamení dokonalé reprodukce již řečeného, ale naopak přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna. Slovinská trojice Širom připomíná jakési futuristické archeology, kteří skrz pátrání po vlastní minulosti nacházejí nové hudební cesty, sebepoznání i lásku.

Hudba Širom je postavená na folkových základech, používají nástroje archaické i na míru postavené a z cyklů tichých, podivně známých melodií se během chvíle dostávají až kamsi do post rockového hájemství, které svou intenzitou připomene dokonalé struktury japonských Mono nebo majestátní plochy klasiků žánru Godspeed You! Black Emperor. Album The Liquified Throne of Simplicity se objevilo v mnoha alternativních žebříčcích za rok 2022 a ve většině z nich na jednom z předních míst.

Trojice Ana Kravanja, Iztok Koren a Samo Kutin se dala dohromady v polovině minulé dekády, na kontě mají čtyři dlouhohrající alba, nejúspěšnější z nich The Liquified Throne of Simplicity vyšlo v roce 2022 na prestižním labelu Glitterbeat. Sami svou hudbu popisují jako “imaginární folk”, což je sice výstižné, ale zoufale nedostačující.

Jejich koncerty připomínají podivuhodné meditativní seance stejně jako intenzivní tranzovní zážitek, ovládají tradiční nástroje z celého světa – tempura brač, guembri, daf, okarína nebo niněra, zároveň ale neváhají ve svých spletitých strukturách použít umělohmotné trubice nebo dobře znějící hrnec. Éterický vokál Any Kravanja pak jejich hudbu povyšuje na úroveň magického rituálu. „Naše hudba je o zrušení individualismu, o tom udělat krok zpět a o spojit sily,“ říká o produkci kapely Iztok Koren. Zkuste se napojit také.

Info

Širom
web skupiny

Živě:
Colours of Ostrava
19.–⁠22. 7. 2023
Dolní Vítkovice, Ostrava
Fb událost

foto © Michèle Margot

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace