Články / Seriály

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner | Články / Seriály | 18.08.2021

Haló, je tady Kino FMz s pravidelným přehledem snímků, které byste neměli minout. V letním dvojčísle Full Moonu si můžete přečíst recenze na filmy a seriály Smolný pich aneb Pitomý porno, Jak Bůh hledal Karla, Okupace, Žena v okně, Sisters With Transistors a Mare z Easttownu, jaké snímky dále doporučuje naše filmová divize?

Duna (web)
Zfilmovat kromobyčejně komplexní román Franka Herberta Duna je pro filmaře tvrdý oříšek - své by o této zkušenosti mohl vyprávět i jinak suverénní David Lynch. Nově se toho odvážil režisér Dennis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049), který se již několikrát - a nutno říci s úspěchem - pokusil převést do řeči filmu velmi ambiciózní či primárně literární koncepty (Příchozí). První ohlasy na desetiminutovou ukázku, promítanou při zvláštní příležitosti napříč americkou sítí kin IMAX, hovoří o velkolepém filmu pro plátno, o vítězství realismu v podobě skutečných exteriérů a optických efektů, bezchybném castingu či sound designu. Pochopitelně je třeba být vůči extrémnímu hypu obezřetný, nicméně na Villeneuveovu chirurgicky přesnou režii a jeho představu o mainstreamu, jakožto souboru výsostně senzuálních a jemných artových prvků, bych si klidně vsadil.


Nebe s.r.o. (HBO GO)
V novej sérii Nebe s.r.o okrem zasadenia a zápletky zostáva všetko pri starom. Nemení sa hlavné herecké obsadenie (Daniel Radcliffe, Steve Buscemi, Geraldine Viswanathan, Keran Soni) a hlavne sa nemení zmysel pre absurdný čierny humor. Seriál už tretíkrát paroduje známe tematiky – tentoraz si berie na paškál Divoký západ) – a nerobí to síce novátorsky, no robí to dobre. Úspešne kľučkuje medzi trápnosťou a humorom, čo sa o väčšine dnešnej mainstreamovej absurdnej televízie povedať nedá. Už len vidieť na scéne spolu Radcliffa s Buscemim stojí aspoň za minimálnu pozornosť.


Okupace (Instagram)
Do letošního programu MFF Karlovy Vary se dostalo rekordní množství domácích filmů – debut Okupace od Michala Nohejla mezi nimi není. Veronika Miksová ale v aktuálním Full Moonu dává téměř absolutní hodnocení, zatímco jeden z mých kamarádů, co spolu jezdíme po nádražkách, říká, že by jeho pětiprocentní bodování dalo spolu s tím Veroničiným rovnou stovku. Věřím Veronice, kamarádovi, anebo intuici, že „divadelní filmy“ prakticky nikdy nefungují a smrdí tezovitostí? Hrají Pechlát a Dobrý Jr. (věřím!), na scénáři se podílel spisovatel Marek Šindelka, za kamerou byl Jan Střítežský (dvakrát plus), hudba Kill the Dandies (usínám). A jsem rozpolcen.


Ted Lasso (Apple TV+)
Že ve vás žánr komedie vzbuzuje spíše obavy a navrch k tomu nesdílíte fanouškovské šílenství pro fotbal? Přesto nebo možná právě proto byste měli dát šanci seriálu Ted Lasso, který je americkou komedií z prostředí anglického fotbalu. Potkává se v ní smysl pro dobrý humor s pochopením nejen sportovního ducha, ale i lidské duše, protože o tu tady jde především. Vedle titulní postavy trenéra, kterého hraje Jason Sudeikis, je příběh zabydlen různými charaktery, které hercům sednou na tělo jako sedmička na dres Erica Cantony. Snad se bude v nové sezóně týmu AFC Richmond dařit lépe a druhá série nepřijde o dobře rozehranou hru, na kterou je potěšení koukat. Výkop fotbalové události roku proběhl před pár týdny, jak to vidíte vy?


Válka zítřka (Amazon Prime Video)
Čistokrevná military sci-fi pro táty a jejich dcery. Zvláštní příběhová struktura, kde se věci nedějí úplně popořadě a ta největší řachanice není na konci, docela funguje a divák se nenudí. Režisér McKay zdárně surfuje na vlnách humoru i patosu à la Den nezávislosti, ale zvládá i vážnější scény. Překvapivě je hlavní síla Zítřejší války v emocionální rovině. Akce je výborná, lokace a i dílčí prvky se střídají a nestihnou se okoukat, ale ty malé scény, které jdou proti tepu dnešní doby... ty o tradičních rodinných hodnotách a o tom, že chtít víc je špatné pro vztah a může vás to zabít, ty to táhnou.

Info

foto © se svolením Apple TV+

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Douška vydavatelská: Cosmir Production

redakce 02.05.2023

Je to jako když vám někdo řekne, že se jde projít, ale pak vás zavede do zcela neznámého lesa.

Šejkr #103: Komu není gotika?

Michal Pařízek 21.04.2023

Zdá se, že s gotikou si nakonec začali skoro všichni – Shelley s Byronem dobře, ale Baudelaire? Podle Johna to byl dokonce „goth before goths“ a vlastně to dává smysl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace