Články / Reporty

Nepatrná proměnlivost klavírní melodie Philipa Glasse

Nepatrná proměnlivost klavírní melodie Philipa Glasse

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 13.11.2016

Japonka Maki Nemekawa, se kterou měl Philip Glass koncertovat v klavírním duu, onemocněla. Jeden z nejvýznamnějších skladatelů dvacátého století ruší plánované Etudes a upravuje program pro jeden klavír. Dominantou večera se stává materiál zkompletovaný pro album Solo Piano. Vyjímečná příležitost okusit mistrovu tvrobu v obnažené formě. Neskrývám radost.

Stojím před vchodem do Archy. V pasáži. Právě prošel samotný Philip Glass a jediné, co z tohoto jednostranného setkání uvízlo na matnici vzpomínek, je zimní bunda, teplá čepice, ruce v kapsách, obličej, brýle a především styl chůze - nenápadný a elegantní. Tolik vjemů během nepostřehnutelně krátké chvíle. Čas probíhá v jeden okamžik, všechny jeho formy, jak je známe. Minulost se přelívá do současnosti, stává se její okamžitou součástí a nenasytně požírá budoucnoust ve chvíli, kdy nestačíme ani doříct „teď“.

Opakující se motivy přetvářejí různě barevné momenty Mad Rush. Klavírní pedály natahují melodii, do které se promítají nově vzniklé tóny a mizí dřív, než si je stíhám uvědomit. Časoprostor je relativní. Básník Allen Ginsberg, se kterým Philip Glass vystupoval před dvaceti lety právě na prknech Divadla Archa při svém prvním představení v naší domovině, už není mezi námi. Jeho hlas tentokrát zazněl z archivní nahrávky, protože některé části minulosti můžeme zakonzervovat, protiválečné nálady z USA 60. let jsou aktuální i dnes. Herecký přednes básně Wichita Vortex Sutra podkreslený klavírní linkou je vrcholem večera. Pamětníci prožívají a vzpomínají.

Hudba, která v Arše zazněla, je poměrně mladá, pochází z období po roce 1980, ale směle můžeme konstatovat, že obsahuje i starší tvorbu Philipa Glasse. Mladší já, která jsou přirozenou součástí jeho osobnosti. Téměř nepostřehnutelná nedokonalost provedení, oproti precizní studiové nahrávce, dotváří minimalistické prostředí kompozice. Proměna, kterou v roce 1915 napsal Franz Kafka, ovlivnila také dílo Metamorphoses. Původní myšlenka fascinuje čtenáře i po sto letech a stejně tak to bude s hudebním dílem v budoucnosti. Nekonečné ovace a skromný přídavek z Glassworks zní ještě “teď”.

Info

Philip Glass (usa)
9. 11. 2016 Divadlo Archa, Praha

foto © Václav Havelka III

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace