Články / Offtopic / / Komix

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou. Dítě bez emocionální zátěže, vychované stroji a poháněného láskou pouze a jen ke zlatým kublarům. Dokonalého žoldáka s implantovanou superschopností, která jej dělá neporazitelným, navíc bez otravného morálního kompasu.

Speciálně vyšlechtěný zabiják známý jako Showman Killer patří k Jodorowského nejbizarnějším kreacím. Některé z příběhových zvratů si nezadají s šílenými veletoči seriálové Futuramy, okořeněné homosexuálním incestem, brutalitou, neuvěřitelným cynismem a špetkou humoru. Scenárista Alejandro Jodorowsky má už 91 let a proslavil se jako režisér i scenárista filmů a komiksů, ze kterých se povětšinou stala kultovní díla. Kasta Metabaronů (1992–2004), které se Showman Killer (2010) podobá asi nejvíce, je považován za jeden z pilířů komiksové sci-fi.

Očekávání byla na konci minulé dekády velká a Jodorowsky se rozhodl udělat si ze sebe tak trochu legraci. Oblíbená témata jako proroctví vyvoleného nebo fatální situace mírně shazuje, jen aby se o ně vzápětí znovu opřel, a potutelně se vysmívá všem, kteří něco takového nečekali. Vztahové veletoče působící na první pohled náhodně se ukazují jako přepečlivě plánované tahy šachového velmistra, který velmi dobře ví, co chce říci. Za průvodce a potenciálního spasitele lidské rasy zvolil přerostlé dítě, které motivuje pouze peníze a sex (ideálně sex na hromadě peněz), ale nenávidí/pohrdá všemi lidskými bytostmi. Hrozbu pak představuje neškodný šášula s tváří tuleně. Překvapivé? Ano, samozřejmě že ano.

Vizuální stránka je zase jednou dokonalá. O Jodorowském je známo, že spolupracuje s těmi nejlepšími výtvarníky. Milo Manara, Georges Bess, Juan Giménez, Jean-Claude Gal, Moebius či François Boucq, jde o legendy v komiksové tvorbě. Nutno říci že Nicolas Fructus za nimi nezaostává, uhrane akčními scénami i nádhernými scenériemi exotických planet. Bujará kresba hraje všemi barvami a vrcholnou scénou je souboj dvou měňavců, kteří se střídavě proměňují v kámen, nůžky nebo papír.

Showman Killer je vážně míněnou parodií a zábavným cvičením na poli space opery, jednohubkou, kterou budete obdivovat díky vizuální stránce i bulvárním zvratům. Je o nebezpečí snů i hrozbách reality, ale i o tom, že hrdinou se může stát i amorální svině, kterou nezajímá nic kromě peněz. Poučné.

Info

Alejandro Jodorowsky, Nicolas Fructus - Showman Killer (Crew, 2021)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace