Články / Offtopic / / Komix

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou. Dítě bez emocionální zátěže, vychované stroji a poháněného láskou pouze a jen ke zlatým kublarům. Dokonalého žoldáka s implantovanou superschopností, která jej dělá neporazitelným, navíc bez otravného morálního kompasu.

Speciálně vyšlechtěný zabiják známý jako Showman Killer patří k Jodorowského nejbizarnějším kreacím. Některé z příběhových zvratů si nezadají s šílenými veletoči seriálové Futuramy, okořeněné homosexuálním incestem, brutalitou, neuvěřitelným cynismem a špetkou humoru. Scenárista Alejandro Jodorowsky má už 91 let a proslavil se jako režisér i scenárista filmů a komiksů, ze kterých se povětšinou stala kultovní díla. Kasta Metabaronů (1992–2004), které se Showman Killer (2010) podobá asi nejvíce, je považován za jeden z pilířů komiksové sci-fi.

Očekávání byla na konci minulé dekády velká a Jodorowsky se rozhodl udělat si ze sebe tak trochu legraci. Oblíbená témata jako proroctví vyvoleného nebo fatální situace mírně shazuje, jen aby se o ně vzápětí znovu opřel, a potutelně se vysmívá všem, kteří něco takového nečekali. Vztahové veletoče působící na první pohled náhodně se ukazují jako přepečlivě plánované tahy šachového velmistra, který velmi dobře ví, co chce říci. Za průvodce a potenciálního spasitele lidské rasy zvolil přerostlé dítě, které motivuje pouze peníze a sex (ideálně sex na hromadě peněz), ale nenávidí/pohrdá všemi lidskými bytostmi. Hrozbu pak představuje neškodný šášula s tváří tuleně. Překvapivé? Ano, samozřejmě že ano.

Vizuální stránka je zase jednou dokonalá. O Jodorowském je známo, že spolupracuje s těmi nejlepšími výtvarníky. Milo Manara, Georges Bess, Juan Giménez, Jean-Claude Gal, Moebius či François Boucq, jde o legendy v komiksové tvorbě. Nutno říci že Nicolas Fructus za nimi nezaostává, uhrane akčními scénami i nádhernými scenériemi exotických planet. Bujará kresba hraje všemi barvami a vrcholnou scénou je souboj dvou měňavců, kteří se střídavě proměňují v kámen, nůžky nebo papír.

Showman Killer je vážně míněnou parodií a zábavným cvičením na poli space opery, jednohubkou, kterou budete obdivovat díky vizuální stránce i bulvárním zvratům. Je o nebezpečí snů i hrozbách reality, ale i o tom, že hrdinou se může stát i amorální svině, kterou nezajímá nic kromě peněz. Poučné.

Info

Alejandro Jodorowsky, Nicolas Fructus - Showman Killer (Crew, 2021)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace