Články / Offtopic / / Komix

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou. Dítě bez emocionální zátěže, vychované stroji a poháněného láskou pouze a jen ke zlatým kublarům. Dokonalého žoldáka s implantovanou superschopností, která jej dělá neporazitelným, navíc bez otravného morálního kompasu.

Speciálně vyšlechtěný zabiják známý jako Showman Killer patří k Jodorowského nejbizarnějším kreacím. Některé z příběhových zvratů si nezadají s šílenými veletoči seriálové Futuramy, okořeněné homosexuálním incestem, brutalitou, neuvěřitelným cynismem a špetkou humoru. Scenárista Alejandro Jodorowsky má už 91 let a proslavil se jako režisér i scenárista filmů a komiksů, ze kterých se povětšinou stala kultovní díla. Kasta Metabaronů (1992–2004), které se Showman Killer (2010) podobá asi nejvíce, je považován za jeden z pilířů komiksové sci-fi.

Očekávání byla na konci minulé dekády velká a Jodorowsky se rozhodl udělat si ze sebe tak trochu legraci. Oblíbená témata jako proroctví vyvoleného nebo fatální situace mírně shazuje, jen aby se o ně vzápětí znovu opřel, a potutelně se vysmívá všem, kteří něco takového nečekali. Vztahové veletoče působící na první pohled náhodně se ukazují jako přepečlivě plánované tahy šachového velmistra, který velmi dobře ví, co chce říci. Za průvodce a potenciálního spasitele lidské rasy zvolil přerostlé dítě, které motivuje pouze peníze a sex (ideálně sex na hromadě peněz), ale nenávidí/pohrdá všemi lidskými bytostmi. Hrozbu pak představuje neškodný šášula s tváří tuleně. Překvapivé? Ano, samozřejmě že ano.

Vizuální stránka je zase jednou dokonalá. O Jodorowském je známo, že spolupracuje s těmi nejlepšími výtvarníky. Milo Manara, Georges Bess, Juan Giménez, Jean-Claude Gal, Moebius či François Boucq, jde o legendy v komiksové tvorbě. Nutno říci že Nicolas Fructus za nimi nezaostává, uhrane akčními scénami i nádhernými scenériemi exotických planet. Bujará kresba hraje všemi barvami a vrcholnou scénou je souboj dvou měňavců, kteří se střídavě proměňují v kámen, nůžky nebo papír.

Showman Killer je vážně míněnou parodií a zábavným cvičením na poli space opery, jednohubkou, kterou budete obdivovat díky vizuální stránce i bulvárním zvratům. Je o nebezpečí snů i hrozbách reality, ale i o tom, že hrdinou se může stát i amorální svině, kterou nezajímá nic kromě peněz. Poučné.

Info

Alejandro Jodorowsky, Nicolas Fructus - Showman Killer (Crew, 2021)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace