Články / Seriály

Preview: CS + Kreme

Preview: CS + Kreme

Michal Pařízek | Články / Seriály | 04.04.2023

Jednota jede, asi jsme si všimli všichni. Seznam koncertů, které v Praze usazený kolektiv představil, se nedávno rozrostl o legendární Codeine nebo velšskou umělkyni Elvin Brandhi. A většina fanoušků hutné a hutnější hudby se už jistě těší i do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách, kam Jednota pozvala mj. Supersilent. Zdánlivě mnohem nenápadnější bude dnešní koncert australské dvojice CS + Kreme, která vystoupí v pražském Ankali.

S Conradem Standishem a jeho The Devastations mě kdysi seznámil pochopitelně Tomáš Turek, málokdo má australský radar tak dobře vyladěný. Standish se od někdejší kantilény posunul někam úplně jinam, aniž by přišel o přirozenou eleganci a vzácně vytříbený cit, se kterým přistupuje k celé své tvorbě, ať už se pustí do garážového rocku, popu nebo momentálně spolu s multiinstrumentalistou Samem Karmelem (Kreme) do hájemství ambientu, dekonstruovaného future jazzu nebo snad až dubu. Pojďme popořadě.

DEVASTATIONS – THE NIGHT I COULDN’T STOP CRYING
Devastations patřili k x-té generaci Berlíňanů z Melbourne, byť pobyt v německé metropoli pro trio neznamenal tak dlouhou a signifikantní epizodu jako v případě vy víte koho. Referenční body nicméně zůstaly podobné – suché blues, Bowie, Scott Walker, v případě Devastations taky Suicide, ale k těm se ještě dostaneme. Eponymní debut s huňatým garážovým zvukem slaví letos dvacet let, dvojka Coal byla podobně intenzivní, ale mnohem elegantnější, s fosforeskujícím glamovým popraškem. The Night I Couldn’t Stop Crying drásá napořád.DEVASTATIONS – YES, U
S třetím a žel posledním albem Devastations jsme se konečně s kapelou potkali na koncertě, jejich dvě (snad) pražské show jsem nějak nesmyslně propásl. Vystoupení v oblíbeném drážďanském Beatpolu si pamatuji dodnes, trojice už tehdy šlapala hodně do elektroniky a hluboko do triphopových bažin. Krásné to bylo. Tohle si dejte celé, tady není moc co vybírat. Jednou zabolí otvírák Black Ice, jindy hitová Rosa nebo závěrečná srdcervoucí Misericordia.CONRAD STANDISH – DIAMONDS, FURCOAT, CHAMPAGNE
Slibovaní Suicide. Série EP u příležitosti sedmdesátin Alana Vegy přinesla pozoruhodné kousky, všechno je to dávno vyprodané a na streamech toho taky moc nenajdete. Drobnost od Conrada se v digitální stopě naštěstí zachovala. Strašidelná i okouzlující. EP se prodávalo hlavně kvůli verzi Primal Scream, ale ten pravý poklad se schovával až na konci.STANDISH/CARLYON – NONO/YOYO
Další kapela, další výročí. Rozpad Devastations byl smutný, ale tak co už dnes, po třinácti letech. Standish se poté s dalším členem Devastations Tomem Carlyonem nakrátko spojili do projektu pojmenovaného po jejich příjmeních, zůstala po nich jedna jediná deska, ale ta tedy zatraceně stojí za to. Deleted Scenes vyšlo téměř přesně před deseti lety, nějaký ten zapomenutý kousek vinylu možná ještě najdete v katalogu Day After. Nebudete litovat ani jediné penny.CS + KREME – DEVOTION
Hned úvodní track prvního EP nové dvojice sliboval hodně, od té doby se toho většina potvrdila. Krásná, decentní melodie, nenápadné, ale o to poutavější hudební krajiny. Hymna.CS + KREME – THE WHALE’S TAIL
Jak asi jméno napoví, Standish je manželem Jonnine, kterou leckdo zná z HTRK. Doma dvojice příliš často netvoří, rozhodně ne tak často, jak by asi mohla, byť na letošním Jonninině albu Maritz si Conrad v několika skladbách zahrál. Inu, asi vědí proč. Jeden z mála příkladů zde.CS + KREME – ORANGE
Zatím poslední dobrodružství CS + Kreme, které představí v Praze. Orange nejde tak přímočaře po tepně jako předešlé nahrávky, ale o to je čarovnější. Večer na viděnou.

Info

Jednota x Ankali live:
CS + Kreme (au) + Boyse + Malachi Constant
4. 4. 2023 20:00
Ankali, Praha
Fb událost

foto © Louis Horne

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Barbora Mrázová (Povaleč)

redakce 17.07.2024

Oslovili jsme grafičku a produkční Barboru Mrázovou, aby nám prozradila organižační tajemství a dala pár tipů, co ještě navštívit.

10+1 = Lang Biank

redakce 11.07.2024

„Ve výběru jsem zmapoval svou cestu hudebním světem, od rockových kapel až po současnou fascinaci elektronikou, jazzem a hudbou z Brazílie,“ dodává k selekci níže.

Pořadatelská: Tomáš Suchánek (Bukolika)

redakce 08.07.2024

Zakladatel komunitního festivalu zve na nejprogresivnější a nejneobjevenější místní i zahraniční hudebníky na poli klubové a elektronické hudby.

Pořadatelská: Tomáš Bálint (Fraj)

redakce 05.07.2024

Manon meurt v Novej Cvernovke - s ich platňou v ruke som pod pódiom opäť zažíval pocit, ktorý mi hudba spôsobuje už len zriedkavo – absolútne zimomriavky.

Pořadatelská: Štěpán Bolf (Creepy Teepee)

redakce 01.07.2024

Velkoryse komentuje austinský festival SXSW, pražské koncerty a místa a sdílí pár tipů, kam na jídlo a pro desky. Rozhovor.

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace