Články / Reporty

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie - ta na sebe pro dnešní večer bere podobu právě vydané debutové desky Domination of the Beast od Mörghuul, jednoho z nejmladších přírůstků do cechu nekromancerů, který oživuje dřevní metalopunk.

Mörghuul nastupují s drzým výrazem a neurvalou energií, kterou si udrží až do poslední minuty. Jejich spoře osvětlené řádění útočí na uši i oči a není snadné se od něj odvrátit. Stačí se jen na chvíli poddat jednoduchému, ale o to účinnějšímu mixu punku a metalových subžánrů, a už vás vtahuje vařící kotel těl, který houstne a roste s každou další skladbou. Blackmetalový corpse paint, bílé adidasky, kšandy i máničky. To všechno se tady spojuje do jednoho tělesa, do legie skinheadů, jak hřímá do mikrofonu frontman Matěj. Legie, kterou mají brněnští mladíci ve své moci.

Koncert v Kabinetu Múz je pro kapelu křest ohněm, a to doslova. Zapálenou pochodeň přitom netřímá nikdo jiný než Vála (Bahratal, Vole). A zatímco se lidem z klubu stahují půlky, on mává loučí nad hlavami lidí, plive oheň a nakonec zapaluje vinyl. Když doutná koberec pod bubny, chvíli přemýšlím, kudy nejrychleji k východu. Situaci zachraňuje pivo. Bestie je na světě a show za spontánního skandování „Mörghuul! Mörghuul!“ pokračuje.

Na mladé kapele není znát nervozita nebo nedostatek zkušeností. Mörghuul mažou hranici mezi kapelou a publikem a se zuřivým davem skvěle interagují, ve tvářích všech se zračí fanatický zápal podnícený zběsilou hudbou a drobné nedokonalosti se snadno ztrácí ve vřavě. O křtu s podobnou atmosférou a energií na obou stranách si můžou mnohé starší a zkušenější kapely nechat zdát.

Dobrý výkon podávají také předskokani Refore, thrashmetalová řemeslná práce balancuje na ideální hraně zábavnosti a tvrdosti. Nechybí kytarová sóla ani blastbeat - bubeník Dominik dnes obstarává rytmickou sekci oběma kapelám a zvládá to bez jediného zaváhání nebo zpomalení. Už při druhém songu jsou tu náznaky kotle, ve srovnání s davovým šílenstvím předchozího čísla ale vzpomínky na Refore rychle blednou.

Blackmetalovou legii ubožáků Bahratal nahrazují v posledním slotu večera Gertie Adelaido. I oni ve svém setu zhudebňují chaos, ovšem v trochu jiném stylu. Tóny syntezátoru oscilují mezi hlubokými vibracemi a pisklavými tóny, přičemž oboje co chvíli přehluší manický, silně zkreslený křik. Na Gertie Adelaido už je účast chabá, průsečík jejich produkce se zbytkem večera není silný a do disonantních zvuků neznáma se nelze snadno ponořit. Přesto se, ještě než vyrážím domů, nechávám chvíli unášet ve snové krajině s ostrými hranami, které bodají do uší.

Info

Mörghuul + Refore + Gertie Adelaido
2. 2. 2024 Kabinet múz, Brno

foto: Marek Hadrbolec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace