Články / Seriály

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Aneta Martínková, Kateřina Cumin, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 24.03.2021

Redakční výběr skladeb z uplynulého týdne je plný průsečíků - kolaborací, coverů a kompilací. V dnešním menu nabízíme dronové sbory s Gazelle Twin, postpunkové legendy v podání Warpaint, výběr z hroznů labelu 4AD, severské krajiny ve společném projektu Jenny Hval a Håvarda Voldena i blafování Andyho Stotta.

Andy Stott – The Beginning
Andy Stott má rád černobílé, působivé přebaly desek. Na coveru dubnového alba Never the Right Time se díváme rámem okna osázeným květinami na sotva pár metrů vzdálené moře, výhled narušují racci. Stott se nám směje, možná i sám sobě: nikdy není ten správný čas... Singl The Beginning je na producentovy poměry velmi prosvětlený, téměř éterickým ho pak činí vokál dlouholeté spolupracovnice Alison Skidmore. Celé to má osmdesátkovou synťákovou patinku, možná i pěšinku. Ale nenechme se zmást, ten, kdo komponuje pro pneumatická kladiva a důlní chodby, v easy listening nejede.


Gazelle Twin & NYX – Glory
Miluju inovativní práci s lidským hlasem a když jsem objevila elektronický dronový ženský sbor Nyx, málem jsem se rozplakala štěstím. Přirozenou sílu vícehlasů tu znásobují elektronickými nástroji, rozpínají ho do impresivních hloubek i výšek, ve smyčkách vás donutí uvědomit si jeho hypnotičnost. Nyx měly dlouhou dobu na Instagramu jen krátké, několikasekundové video, které jsem protočila snad stokrát. Když pak oznámily spolupráci s producentkou a zpěvačkou Gazelle Twin, byla to opravdu radostná informace. V pátek konečně vyšlo očekávané kolaborativní album Deep England. Skladba Glory vám v časech, kdy nemůžeme jinam než do vlastní hlavy, pomůže si tam alespoň udělat útulno.


Helado Negro – Futurism (Deerhunter cover)
V poslední době v kanclu hojně protáčíme hladké skladby amerického hudebníka s ekvádorskými kořeny tvořícího pod pseudonymem Helado Negro. Jeho pseudonym ve španělštině znamená černá zmrzlina, a jak sám dodává, může to znamenat cokoliv, nikdy nebudete vědět, co čekat. Jeho zvuk je ale čitelný a tentokrát ho propůjčil coveru Futurism od Deerhunter. Skladba pochází z kompilace Bills & Aches & Blues, která vychází 2. dubna u příležitosti jedenačtyřicátých narozenin vydavatelství 4AD. Obsahovat bude osmnáct coverů. Umělci, které label dnes zastupuje, budou vybírat z širokého katalogu formací, které 4AD v průběhu čtyř dekád prošly. Dry Cleaning a Spencer. si vzali do parády Grimes, Sohn předělává Tima Buckleyho, U.S. Girls zase The Birthday Party... Máte rádi eintopf?


Lost Girls – Losing Something
Černobílé zobrazení čtyř hlav s dlouhými vlasy coby obálka nadcházejícího alba Lost Girls mi nejdřív evokovala něco bujného, punkového. Za přehlédnutelným názvem se ale skrýval severský poklad – spolupráce norské hudebnice Jenny Hval a experimentálního kytaristy Håvarda Voldena, která trvá už přes deset let. Dvojice tento pátek vydá první dlouhohrající desku Menneskekollektivet (čili lidský kolektiv), pár dní před tím na ni lákají singlem Losing Something. Mrazivé syntezátory, rovný minimalistický beat a poutavá poetika Hval – teď už se mi spíše vybavují sebezpytné procházky severskými krajinami. Něco (post)punkového na tom ale pořád je.


Warpaint – Paralysed (Gang of Four cover)
Další ukázka z pocty loni zesnulému Andymu Gillovi a jeho kapele Gang of Four. Tribute album The Problem of Leisure avizoval lednový společný singl Toma Morella a Serje Tankiana (sic!), tentokrát přichází na řadu trochu jiná dynamika. Skladby Paralysed se ujaly Warpaint, velmi důstojně a po svém. Kalifornská dívčí čtveřice už nějakou dobu mlčí, (staro)nový track jasně ukazuje, jaká je to škoda – Paralyzed okouzluje intenzivním beatem, přitažlivou produkcí i vtahujícím zastřeným vokálem, tudy rozhodně ano. Příspěvek na kompilaci je dílem zejména basistky Jenny Lee Lindberg, která celý track produkovala a k jeho uvedení připojila dojemné vyznání, že nebýt Gang of Four, tak možná nikdy s hudbou ani nezačala. Tak či tak, Andy Gill byl prý zase velkým fanouškem Warpaint, tak se to vyrovnává. Celé album vyjde v polovině května, hity Gang of Four zde představí například La Roux, Gary Numan, Idles nebo jedinečná Gail Ann Dorsey.


Info

foto © Jamie Cameron

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: Očekávání roku 2022

redakce 16.01.2022

Co čekat od příštího roku? Někdo je opatrný, někdo nepoučitelný optimista. Shodneme se ale na tom, že...

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2021

redakce 15.01.2022

Loni jsme ve velkém upřednostňovali magazín The Quietus a portál Pitchfork coby zdroje hudebních novinek, přesahů i souvislostí, letos je výběr pestřejší.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2021

redakce 14.01.2022

Koncertní sezóna roku 2021 byla velmi nestandardní, ale kdo hledá, najde. Naši redaktoři vzpomínají...

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2021

redakce 13.01.2022

Víření těl, lap dance na ďáblově klíně a tanec u tyče, za který by se nemusela stydět ani FKA twigs. Páči sa.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

redakce 12.01.2022

Gruzínská elektronika, skotské dudy, vietnamský rap, tenhle žebříček je jako tlustá kuchařka plná receptů z celého světa.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2021

redakce 11.01.2022

Které písničky adorují mileniální guilty pleasures, které poslouží jako k odchodu do důchodu a které nás rozpláčou jako staré kočky?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2021

redakce 10.01.2022

Nejlepší desky loňského roku? Celkové pořadí redakce Full Moonu už známe, jak ale hlasovali jednotliví redaktoři a redaktorky?

Žebříčky Full Moonu: interpret*ka roku 2021

redakce 09.01.2022

Komu patřil rok 2021? Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok ve výročních žebříčcích. Vybíráme progresivní jména i kapely, které dokáží se ctí stále vydávat nový matierál.

To nejlepší z komiksů za rok 2021

3DDI3, Martin Šinkovský 30.12.2021

To nejlepší z filmové produkce loňského roku jsme si prosvištěli včera, dnes se zaměříme na zejména tuzemskou komiksovou produkci, která nabízí nemalé čtenářské zážitky.

To nejlepší z filmových zážitků v roce 2021

redakce 29.12.2021

... a výběr se to sešel pestrý jako animovaná zahrada od Břetislava Pojara. Blockbustery i artovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace