Články / Seriály

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Radio FMz: Máte rádi eintopf?

Aneta Martínková, Kateřina Cumin, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 24.03.2021

Redakční výběr skladeb z uplynulého týdne je plný průsečíků - kolaborací, coverů a kompilací. V dnešním menu nabízíme dronové sbory s Gazelle Twin, postpunkové legendy v podání Warpaint, výběr z hroznů labelu 4AD, severské krajiny ve společném projektu Jenny Hval a Håvarda Voldena i blafování Andyho Stotta.

Andy Stott – The Beginning
Andy Stott má rád černobílé, působivé přebaly desek. Na coveru dubnového alba Never the Right Time se díváme rámem okna osázeným květinami na sotva pár metrů vzdálené moře, výhled narušují racci. Stott se nám směje, možná i sám sobě: nikdy není ten správný čas... Singl The Beginning je na producentovy poměry velmi prosvětlený, téměř éterickým ho pak činí vokál dlouholeté spolupracovnice Alison Skidmore. Celé to má osmdesátkovou synťákovou patinku, možná i pěšinku. Ale nenechme se zmást, ten, kdo komponuje pro pneumatická kladiva a důlní chodby, v easy listening nejede.


Gazelle Twin & NYX – Glory
Miluju inovativní práci s lidským hlasem a když jsem objevila elektronický dronový ženský sbor Nyx, málem jsem se rozplakala štěstím. Přirozenou sílu vícehlasů tu znásobují elektronickými nástroji, rozpínají ho do impresivních hloubek i výšek, ve smyčkách vás donutí uvědomit si jeho hypnotičnost. Nyx měly dlouhou dobu na Instagramu jen krátké, několikasekundové video, které jsem protočila snad stokrát. Když pak oznámily spolupráci s producentkou a zpěvačkou Gazelle Twin, byla to opravdu radostná informace. V pátek konečně vyšlo očekávané kolaborativní album Deep England. Skladba Glory vám v časech, kdy nemůžeme jinam než do vlastní hlavy, pomůže si tam alespoň udělat útulno.


Helado Negro – Futurism (Deerhunter cover)
V poslední době v kanclu hojně protáčíme hladké skladby amerického hudebníka s ekvádorskými kořeny tvořícího pod pseudonymem Helado Negro. Jeho pseudonym ve španělštině znamená černá zmrzlina, a jak sám dodává, může to znamenat cokoliv, nikdy nebudete vědět, co čekat. Jeho zvuk je ale čitelný a tentokrát ho propůjčil coveru Futurism od Deerhunter. Skladba pochází z kompilace Bills & Aches & Blues, která vychází 2. dubna u příležitosti jedenačtyřicátých narozenin vydavatelství 4AD. Obsahovat bude osmnáct coverů. Umělci, které label dnes zastupuje, budou vybírat z širokého katalogu formací, které 4AD v průběhu čtyř dekád prošly. Dry Cleaning a Spencer. si vzali do parády Grimes, Sohn předělává Tima Buckleyho, U.S. Girls zase The Birthday Party... Máte rádi eintopf?


Lost Girls – Losing Something
Černobílé zobrazení čtyř hlav s dlouhými vlasy coby obálka nadcházejícího alba Lost Girls mi nejdřív evokovala něco bujného, punkového. Za přehlédnutelným názvem se ale skrýval severský poklad – spolupráce norské hudebnice Jenny Hval a experimentálního kytaristy Håvarda Voldena, která trvá už přes deset let. Dvojice tento pátek vydá první dlouhohrající desku Menneskekollektivet (čili lidský kolektiv), pár dní před tím na ni lákají singlem Losing Something. Mrazivé syntezátory, rovný minimalistický beat a poutavá poetika Hval – teď už se mi spíše vybavují sebezpytné procházky severskými krajinami. Něco (post)punkového na tom ale pořád je.


Warpaint – Paralysed (Gang of Four cover)
Další ukázka z pocty loni zesnulému Andymu Gillovi a jeho kapele Gang of Four. Tribute album The Problem of Leisure avizoval lednový společný singl Toma Morella a Serje Tankiana (sic!), tentokrát přichází na řadu trochu jiná dynamika. Skladby Paralysed se ujaly Warpaint, velmi důstojně a po svém. Kalifornská dívčí čtveřice už nějakou dobu mlčí, (staro)nový track jasně ukazuje, jaká je to škoda – Paralyzed okouzluje intenzivním beatem, přitažlivou produkcí i vtahujícím zastřeným vokálem, tudy rozhodně ano. Příspěvek na kompilaci je dílem zejména basistky Jenny Lee Lindberg, která celý track produkovala a k jeho uvedení připojila dojemné vyznání, že nebýt Gang of Four, tak možná nikdy s hudbou ani nezačala. Tak či tak, Andy Gill byl prý zase velkým fanouškem Warpaint, tak se to vyrovnává. Celé album vyjde v polovině května, hity Gang of Four zde představí například La Roux, Gary Numan, Idles nebo jedinečná Gail Ann Dorsey.


Info

foto © Jamie Cameron

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Pavel Karous

redakce 27.07.2021

Snad se Brňáci poučí od Pražáků, kteří svůj boj o veřejný prostor a architekturu už prohráli, říká Pavel Karous.

Vstupní prohlídka: Anika Nilles (Nevell)

redakce 26.07.2021

Přednáší na uměleckých školách doma, ale i ve Velké Británii nebo Kanadě, média její tvorbu označují jako "progressive pop". Naživo i u nás na Dobršské bráně.

3na3: Jan Tomšů (Zvěřinec)

Jiří Přivřel 23.07.2021

Zlínský kreativní spolek Zvěřinec zve na Slavnost v houští, festival rychlé a pomalé hudby. Co v něm číhá?

Vstupní prohlídka: Cacao Mental

redakce 22.07.2021

Zběsilá směs, unikátní koncerty, psychedelická elektro-cumbia z Milána. Ještě než v Poličce vystoupí, jsme z nich dostali pár unikátních náhledů na tento svět.

Kam na rajz s Bárou Olšanovou

redakce 21.07.2021

Festival Pop Messe se po pandemických bolestech a odkladech konečně dočká prvního ročníku. Členka pořadatelského týmu Bára Olšanová nám dala své tipy na to, kam dál o prázdninách vyrazit!

Vstupní prohlídka: Bibione

redakce 19.07.2021

Debutové album vydáné u Stoned to Death sklízí úspěchy, naživo si je můžete vychutnat třeba hned na prachatickém festivalu Vivat vila.

Tak daleko, tak blízko: Raptor Koch

redakce 18.07.2021

Multiinstrumentlista Stano Sninský zvaný též Raptor Koch hnízdí ve slovenské vesničce Jasenov v oblasti Humenné nedaleko Prešova. Jak odtamtud vidí svět?

Kam na rajz s Luďkem Strašákem

redakce 14.07.2021

Jeden z pořadatelů Folkových prázdnin a vedoucí Městského kulturního střediska Náměšť nad Oslavou Luděk Strašák zve na sympatické akce tohoto léta.

Vstupní prohlídka: Rest in Haste

redakce 13.07.2021

Písničky odráží polarizovaný a roztříštěný svět, co odráží jejich odpovědi na pár základních otázek?

Katetr: Černé díry, hebký mech

Jarmo Diehl 11.07.2021

Nové písničky na česko-slovenské scéně? Basy, lízačky, lesní mýtiny i solidní deviace. Krásní lidé budí naději. A peklo, to čeká.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace