Články / Offtopic / / Komix

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 15.05.2021

Radiací sežehlá pustina a roztroušené zbytky lidstva živořící na pokraji vyhynutí. To je svět, do kterého je po několika staletích probuzena Wonder Woman. Princezna Amazonek se ocitá v dystopické budoucnosti, s částečnou amnézií a zlomkem své původní moci. Pouští se do pátrání po tom, co se na Zemi přihodilo za katastrofu a jestli za ni náhodou nenese zodpovědnost.

Daniel Warren Johnson předestírá brutální syrovou jízdu plnou beznaděje a děsivých odhalení. Mrtvá země Wonder Woman vcucne a vyplivne ji změněnou k nepoznání. Práce s charakterem je ukázková. Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah. Autorská svoboda dělá Mrtvé zemi lví službu. Bere důvěrně známou postavu a představuje ji v novém světle, zprvu překvapenou a smutnou, později zahořklou až zoufalou a především pomstychtivou. Johnson mohl vzít kteréhokoliv hrdinu a napravovat zničený svět - na takové zápletky fanoušci obvykle slyší. Tím, že jde právě o lidumilnou Wonder Woman, dílo povyšuje na jinou úroveň. Jak bude reagovat bytost, jejíž životní filozofie je láska a péče o lidstvo, na fakt, že jí ohrožují rodinu? Jak bude reagovat, když zjistí, že selhala v ochraně obojího?

Putování mrtvou zemí je prodchnuté vzpomínkami, které patří k nejsilnějším částem knihy. Postupné odhalování pravdy a okolností katastrofy nazývané Velký požár, přináší jednu ránu pod pás za druhou. Johnson se navíc nejen chopil scénáře, ale celý komiks i nakreslil a text tak trefně podporuje vizuální stránkou. Zvolil jednoduchou, hrubou kresbu, bez přílišných detailů. Akční scény jsou surové a plné krve, putování rozmáchlé s důrazem na prázdnotu světa. Velké dvoustrany nabízí silné obrazy - je libo frontu mrtvol přede dveřmi Supermanovy pevnosti osamění? Máte ji mít. Chcete válku mezi lidmi a Amazonkami? Daniel Warren Johnson ji servíruje na stříbrném podnose v drsné, ale poutavé kresbě.

Mrtvá země je jedním z nejpovedenějších komiksů o Wonder Woman, který je na trhu k dispozici. Tím, že jde o samostatný kousek odtržený od klasického kánonu, dovolí si nahlížet na známé věci jinou optikou a nedbat na následky. Ovšem nejedná se o ideální start pro nové čtenáře. Zmiňované události předpokládají jisté povědomí o hrdinech a jejich příbězích, které bez znalosti kontextu mírně uberou na kvalitě. Pro fanoušky je Mrtvá země povinnost, ke které se budou rádi vracet.

Info

Daniel Warren Johnson - Wonder Woman: Mrtvá země (Crew, 2021)
web nakladatele

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace