Články / Offtopic / / Komix

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 15.05.2021

Radiací sežehlá pustina a roztroušené zbytky lidstva živořící na pokraji vyhynutí. To je svět, do kterého je po několika staletích probuzena Wonder Woman. Princezna Amazonek se ocitá v dystopické budoucnosti, s částečnou amnézií a zlomkem své původní moci. Pouští se do pátrání po tom, co se na Zemi přihodilo za katastrofu a jestli za ni náhodou nenese zodpovědnost.

Daniel Warren Johnson předestírá brutální syrovou jízdu plnou beznaděje a děsivých odhalení. Mrtvá země Wonder Woman vcucne a vyplivne ji změněnou k nepoznání. Práce s charakterem je ukázková. Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah. Autorská svoboda dělá Mrtvé zemi lví službu. Bere důvěrně známou postavu a představuje ji v novém světle, zprvu překvapenou a smutnou, později zahořklou až zoufalou a především pomstychtivou. Johnson mohl vzít kteréhokoliv hrdinu a napravovat zničený svět - na takové zápletky fanoušci obvykle slyší. Tím, že jde právě o lidumilnou Wonder Woman, dílo povyšuje na jinou úroveň. Jak bude reagovat bytost, jejíž životní filozofie je láska a péče o lidstvo, na fakt, že jí ohrožují rodinu? Jak bude reagovat, když zjistí, že selhala v ochraně obojího?

Putování mrtvou zemí je prodchnuté vzpomínkami, které patří k nejsilnějším částem knihy. Postupné odhalování pravdy a okolností katastrofy nazývané Velký požár, přináší jednu ránu pod pás za druhou. Johnson se navíc nejen chopil scénáře, ale celý komiks i nakreslil a text tak trefně podporuje vizuální stránkou. Zvolil jednoduchou, hrubou kresbu, bez přílišných detailů. Akční scény jsou surové a plné krve, putování rozmáchlé s důrazem na prázdnotu světa. Velké dvoustrany nabízí silné obrazy - je libo frontu mrtvol přede dveřmi Supermanovy pevnosti osamění? Máte ji mít. Chcete válku mezi lidmi a Amazonkami? Daniel Warren Johnson ji servíruje na stříbrném podnose v drsné, ale poutavé kresbě.

Mrtvá země je jedním z nejpovedenějších komiksů o Wonder Woman, který je na trhu k dispozici. Tím, že jde o samostatný kousek odtržený od klasického kánonu, dovolí si nahlížet na známé věci jinou optikou a nedbat na následky. Ovšem nejedná se o ideální start pro nové čtenáře. Zmiňované události předpokládají jisté povědomí o hrdinech a jejich příbězích, které bez znalosti kontextu mírně uberou na kvalitě. Pro fanoušky je Mrtvá země povinnost, ke které se budou rádi vracet.

Info

Daniel Warren Johnson - Wonder Woman: Mrtvá země (Crew, 2021)
web nakladatele

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace