Články / Offtopic / / Komix

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 15.05.2021

Radiací sežehlá pustina a roztroušené zbytky lidstva živořící na pokraji vyhynutí. To je svět, do kterého je po několika staletích probuzena Wonder Woman. Princezna Amazonek se ocitá v dystopické budoucnosti, s částečnou amnézií a zlomkem své původní moci. Pouští se do pátrání po tom, co se na Zemi přihodilo za katastrofu a jestli za ni náhodou nenese zodpovědnost.

Daniel Warren Johnson předestírá brutální syrovou jízdu plnou beznaděje a děsivých odhalení. Mrtvá země Wonder Woman vcucne a vyplivne ji změněnou k nepoznání. Práce s charakterem je ukázková. Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah. Autorská svoboda dělá Mrtvé zemi lví službu. Bere důvěrně známou postavu a představuje ji v novém světle, zprvu překvapenou a smutnou, později zahořklou až zoufalou a především pomstychtivou. Johnson mohl vzít kteréhokoliv hrdinu a napravovat zničený svět - na takové zápletky fanoušci obvykle slyší. Tím, že jde právě o lidumilnou Wonder Woman, dílo povyšuje na jinou úroveň. Jak bude reagovat bytost, jejíž životní filozofie je láska a péče o lidstvo, na fakt, že jí ohrožují rodinu? Jak bude reagovat, když zjistí, že selhala v ochraně obojího?

Putování mrtvou zemí je prodchnuté vzpomínkami, které patří k nejsilnějším částem knihy. Postupné odhalování pravdy a okolností katastrofy nazývané Velký požár, přináší jednu ránu pod pás za druhou. Johnson se navíc nejen chopil scénáře, ale celý komiks i nakreslil a text tak trefně podporuje vizuální stránkou. Zvolil jednoduchou, hrubou kresbu, bez přílišných detailů. Akční scény jsou surové a plné krve, putování rozmáchlé s důrazem na prázdnotu světa. Velké dvoustrany nabízí silné obrazy - je libo frontu mrtvol přede dveřmi Supermanovy pevnosti osamění? Máte ji mít. Chcete válku mezi lidmi a Amazonkami? Daniel Warren Johnson ji servíruje na stříbrném podnose v drsné, ale poutavé kresbě.

Mrtvá země je jedním z nejpovedenějších komiksů o Wonder Woman, který je na trhu k dispozici. Tím, že jde o samostatný kousek odtržený od klasického kánonu, dovolí si nahlížet na známé věci jinou optikou a nedbat na následky. Ovšem nejedná se o ideální start pro nové čtenáře. Zmiňované události předpokládají jisté povědomí o hrdinech a jejich příbězích, které bez znalosti kontextu mírně uberou na kvalitě. Pro fanoušky je Mrtvá země povinnost, ke které se budou rádi vracet.

Info

Daniel Warren Johnson - Wonder Woman: Mrtvá země (Crew, 2021)
web nakladatele

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace