Články / Rozhovory

Šina (Longital): Odchází od nás i některé písničky

Šina (Longital): Odchází od nás i některé písničky

Jaroslav Sýkora | Články / Rozhovory | 06.08.2018

Zámek v Hradci nad Moravicí se ponořil do tmy, na scénu se dostavila slovenská kapela Longital a vnesla do dalšího večera Hradeckého slunovratu až magickou atmosféru. Během koncertu jsem stál v davu, chvílemi pozoroval ostatní. Stejně jako já byli mnozí pohrouženi do myšlenek, které písně Longitalu vyvolávají. Strach, radost, pochopení, byl to silný zážitek. Po koncertu jsem si popovídal s Šinou, zpěvačkou a basistkou Longitalu, o hudbě, atmosféře a upřímnosti.

Před nedávnem se do Longital vrátil Marián Slávka. Co se změnilo?

Marianovým návratem se změnilo úplně všechno. Kdysi jsme spolu hráli, potom šel svou cestou. Chtěl zakusit slávu, hrát jazz a podobné věci. To se mu dařilo. My jsme mezitím hráli s Danem (Salontayem, pozn. a.) více elektronicky, což bylo něco úplně jiného než teď. Když se potom Marián vrátil, začali jsme dávat tvorbu dua dohromady ve třech a vzniklo úplně jiné zvíře. Celá kapela najednou oživla, stále se víc organická, už se nemusíme spoléhat na elektroniku. Moc mě to baví.

Na koncertech Longital je velmi silná atmosféra a propojení s publikem. Je tohle gró Longital, nebo jsou to texty, aranže?

Je to o spojení více věcí. Základ je vždy písnička, která je pro nás živá. To znamená, že když píšu text, vím, že ho budu zpívat třeba ještě pět let. Takový text mě nesmí omezovat, musím ho chtít zpívat... Nemyslím, že by to měl být text univerzální, ale musí mi stále sedět a něco vyjadřovat.

Takže je důležitá aktuálnost textu…

Aktuálnost je na prvním místě. Když jsem měla při psaní textu strach, napsala jsem písničku Zlatá. Vždy, když jí zpívám, vzpomenu si, proč jsem strach překonala, a sdělím to i lidem, kteří si nás přišli poslechnout. Lidi se tak můžou písničky chytit a něco udělat. Nemyslím si, že tím něco zásadně měníme, ale hudba přináší určité okamžiky, které s člověkem dělají něco hezkého.

Když písnička ztratí na aktuálnosti, přestanete jí hrát?

Písnička má být napsaná tak, že se při jejím hraní cítíme autentičtí a upřímní. Takže ano, přestaneme a máme takových hodně. Když jsme hráli s Danem, stávalo se, že mi začal vypadávat text. Otevřela jsem ústa a slova tam nebyla. To bylo první znamení, že písnička začíná odcházet a nechce být zpívaná. Když písnička ztratí svou aktuálnost, tak od nás odpadne. Je to samozřejmě těžké, lidi chtějí, ať zahrajeme tu jejich. My přitom zjišťujeme, že už jí hrát neumíme, ztratila pro nás jiskru. Když se o to pokusíme, vůbec to - pro nás - nežije. Souvisí to taky s vývojem v životě, s hráčskou dovedností... Stejně jako jsme najednou přestali s elektronikou, odchází od nás i některé písničky.

Když zahrajete neaktuální písničku, pozorujete změnu i na lidech, nebo je to jen váš vnitřní prožitek?

Někdy jsou rozdíly veliké. Publikum si může koncert parádně užít a kapela se cítit trochu poloztracená. Ať už kvůli zvuku, hádce nebo únavě... Navzdory našim pocitům za námi po koncertě přijdou nadšení lidi, kteří si koncert náramně užili. Myslím, že jsou i lidi, kteří by si koncert užili, i kdybychom to zahráli úplně špatně. Hudba je hodně o nostalgii a kontextu. Někdo může slyšet písničku třeba na prvním rande a při jejím poslechu si to vybaví a chce ten zážitek znovu prožít skrze tu písničku. My samozřejmě preferujeme hrát ty skladby, které jsou pro nás živé.

Jaké jsou tedy pocity z dnešního koncertu na Hradecké slunovratu?

Fantastické. Byl to úplně výborný koncert. My jsme tady už dokonce hráli dříve, akorát vevnitř v zimě (na zimní edici Hradeckého slunovratu, pozn. a.) a už tehdy to bylo výborné. Na zámek se vracíme moc rádi. Když jsme hráli naposledy v Opavě, byli jsme se tady jen projít a podívat se na expozici. Třeba dneska jsem se byla sama daleko v místním lese, nikoho jsem nepotkala, jen úžasné velké staré stromy, což se dnes už tolik nevidí. Cítila jsem energii, úplně jsem se tou procházkou nabila.

Info

Longital
web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Matt Tong (Algiers): Písničky si řekly, co potřebují

waghiss666 27.01.2020

Myslím, že hlavně Ryan chtěl, aby deska There Is No Year byla víc syrová a punková, jenže písně, které jsme dělali, nás zkrátka vedly jinou cestou.

Vstupní prohlídka: Small Town Life

redakce 21.01.2020

Small Town Life se díky eponymnímu EP dostali na největší slovenský festival Pohoda, aktuálně dokončují debutové album. Na jaře se chystají objet společně s Guilty Echoes krajinu.

Douška vydavatelská: Divnosti

redakce 21.01.2020

Hudebník, dramaturg, promotér, producent, zvukař a příležitostný publicista nejenom na stránkách Full Moonu, Tomášovo portfolio je široké.

Karel Spěšný (Festival krátkých filmů Praha): Témata, která hýbou světem

redakce 15.01.2020

Příběhy nepoddajných žen z oblasti Amazonie, filmy reflektující tvorbu švédského režiséra Ingmara Bergmana, kraťasy sekce La Quinzaine z Cannes a fůra dalšího. Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Plum Dumplings

redakce 11.01.2020

Tématem desky je ztrácení, ať už se ztrácí zábrany, nebo jen důvěra. Jaká další životní témata jsme z kapely dostali?

Vstupní prohlídka: Sekvoye

redakce 03.01.2020

Po dvou vydaných EPs se rozhodli pro konceptuální album a posun k syrovějšímu a nekompromisnějšímu vyjádření. Co více na sebe řekli?

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tolerance nestačí. Proměny queer v umění a společnosti

Viktor Palák 02.01.2020

Jaké osobnosti a momenty dopomohly k citlivějšímu vnímání sexuálních identit a práv LGBT+ lidí? Můžeme umění nálepkovat slovem queer? A která díla posouvala hranice?

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Milovníci pokleslých žánrů (Rány těla)

Michal Pařízek 02.01.2020

Tak dlouho jsme hledali na rozhovor s nimi redaktora, až mi nakonec došlo, že to budu muset udělat sám. A že vlastně chci... Rozhovor z edice nejlepší texty Full Moonu…

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Deklarace štěstí v digitálním kapitalismu (Rafani)

Zuzana Krišková 02.01.2020

Během rozhovoru, u kterého chyběl člen skupiny Brody, se pilo a jedlo a členové Rafanů by byli rádi, kdyby zde bylo řečeno, že se mají jako prasata v žitě. Print…

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Daleko od babičky (Awali + Margo)

Vadim Petrov 02.01.2020

Jedním z nejlepších rozhovorů z magazínu Full Moon za loňský rok je tandemový seskok, tedy rozhovor s dvojicí Awali - Margo. Dáváme k dispozici online.