Články / Reporty

Vibrující kosti (Bell Witch)

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 20.05.2024

Dvě tmavé siluety postav jsou jako sochy po stranách pódia. Jednu obklopuje lešení z bicích, gongu a dalších nástrojů, druhá třímá mohutnou sedmistrunnou basu. Prázdný prostor mezi nimi nevyplňují jen paprsky projekce dopadající na bílé plátno, ale hlavně pulzující stěna zvuku, ze které v těch nejsilnějších momentech večera vibrují zdi Kabinetu múz i morky všech přítomných.

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích. Funeral doom dvojice Bell Witch pracuje s mlčenlivým protikladem zvuku dokonale, každý přehmat na silných strunách a každý zásah do gongu předchází vlna očekávání. A když se hudba konečně vyvalí z beden a přelije se přes hlavy v sále, má sílu laviny. Je temná, ale zároveň čistá jak padlý sníh.

Ústřední motiv, který Dylan Desmond trpělivě a bez jediného zaváhání vydrnkává na basu, se během více než hodinové skladby The Clandestine Gate několikrát vrací. Nejprve o samotě, později v doprovodu zastřených chorálů a v závěru, kdy už je každé ucho až po okraj naplněné ponurým opusem, doplněný hlubokým growlem.

Na Bell Witch není znát v závěru dlouhé evropské tour žádná únava. Zvuk v Kabinetu chyby neodpouští, ale dvojice je ve svém neobvyklém řemesle neomylná. Každá tíživá nota a každé teskné zazvonění činelu přichází na setinu přesně.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Doom metal předskokanů The Keening hrál oproti Bell Witch na lehčí notu. Také pochmurnou, velmi melancholickou, ale přece jen lehčí, jasnější. Dlouhé pasáže plné posmutnělých melodií prosvětloval jak čistý zpěv ústřední postavy Rebeccy Vernon, tak půvabný zvuk houslí, který krásně zapadl do celkového aranžmá kapely.

Pětice nikam nespěchala, s přehledem kráčela po zšeřelých stezkách, budovala atmosféru a pronikala do hlav posluchačů. Její zdánlivě jednoduchá hudba není prvoplánová a vysoké tóny se zavrtávaly hluboko pod kůži. V závěru The Keening přitvrdili a spolu s bubny zazněly i zpěvy ze všech čtyř připravených mikrofonů, včetně toho před basákem Billym Andersonem. Jeho hlas přinesl nečekanou hrubou sílu, která na chvíli proměnila vlnky melodií na rozbouřený příliv. Na chvíli se tak odhalily kořeny skupiny ukryté v tvrdších metalových vodách.

Poslední tóny večera visí dlouho ve vzduchu. Když dozní a projekce se zastaví, je několik vteřin úplné ticho. Němá a marná prosba, aby set Bell Witch nikdy neskončil. Po dvojici z Washingtonu zdánlivě nezůstává na pódiu nic víc než krátké poděkování opětované neutichajícím potleskem a několik rozlámaných paliček. Kousek temné hodinové symfonie pro dva nástroje je ale vpálený do paměti každého, kdo se ještě zpola omráčený potácí ke světlu čekajícímu za dveřmi sálu.

Info

Bell Witch (us) + The Keening (us)
18. 5. 2024 Kabinet Múz, Brno

foto © Marie Štefková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zastavit čas i způsobit amok (The Smile)

Tomáš Jančík 15.06.2024

Necelé dva roky po debutu A Light for Attracting Attention vydala skupina okolo Thoma Yorka druhou desku, politicko-kritickou i osobní, a v podobný čas se The Smile vrátili do Fora…

Nadšení i prostoje (Troye Sivan)

Zdeněk Němec 11.06.2024

Halu opouští spokojený dav vybavený ochutnávkovými pytlíky Pom-Bär, přelézá nebo podlézá zábradlí u chodníku.

Porážkám navzdory (High on Fire)

Marek Hadrbolec 05.06.2024

První z koncertů v Kabinetu Múz se mění v generální zkoušku a test krizového managementu americké trojice, technika totiž jinak precizní kapele škodí, kde jenom může.

Vídeňská magma v jícnu DOXu (Klangforum Wien I.)

Helena Konvalinová 03.06.2024

Pro první večer programu Prague Offspring, který je věnovaný soudobé hudbě, zvolilo Pražské jaro elegantní sál DOX+.

Ztracené zvuky (claire rousay)

Julia Pátá 27.05.2024

Moje pozornost se přesune na jméno Elliotta Smithe. Místy je překrývá bledě modrý fender, který jemnými arpeggii a ojedinělými akordy objímá ambientní podkres.

Pečlivě organizovaný chaos (RuinsZu)

Kryštof Kočtář 26.05.2024

„Na cos to sakra přišel? Už zvukovka mi málem urvala hlavu!“ vítal mě před koncertem RuinsZu v Paláci Akropolis známý. Tedy alespoň myslím.

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Jak v Motownu nezestárnout (Danny Brown)

Michal Smrčina 19.05.2024

Show je vizuálně strohá, blikačky, nic moc navíc, Brown má specifické charisma a pozornost poutá sám o sobě.

Punkom slobode na stope (Chorobopop)

Jakub Veselý 06.05.2024

Počas koncertu Ctib prezentoval myšlienku o skutočnej definícii punku, polemiku o o význame životného štýlu, ktorý nedefinuje len tvrdá hudba.

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Marek Hadrbolec 02.05.2024

Raein se před Kabinetem Múz pomyslně svlékají donaha a dávají se všanc. Lidi se nedočkavě chytají cizích slov a známých melodií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace