Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Niki Sabrina

Vstupní prohlídka: Niki Sabrina

redakce | Články / Seriály | 28.02.2022

Česko-rakouská zpěvačka, producentka a multiinstrumentalistka Niki Sabrina, vlastním jménem Nicole Sabrina Stenzl, začala skládat v patnácti. Dnes studuje populární hudbu na Goldsmiths University v Londýně a loni vydala EP Forever Misunderstood, na němž zkoumá vztahy k druhým lidem, ale i k sobě samé. Optali jsme se na pár další souvislostí.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Jelikož poslouchám velké množství různé hudby, bylo pro mě velice těžké najít si jako umělec svůj vlastní osobitý styl, můj vkus je velice proměnlivý. Všechna moje dosud vydaná hudba je převážně inspirovaná undergroundovou alt-pop scénou, zejména umělci z ikonického labelu XL Recordings jako FKA Twigs, a taky elektronickou. Hodně jsem poslouchala hyperpop, který v mé tvorbě určitě zanechal své stopy. Nová hudba, na které dělám, je poměrně odlišná od té předešlé, jelikož se soustředím na zlepšení hry na kytaru a piano a dost se vracím ke klasickému songwritingu. V produkci si ale chci zachovat oblíbené elektronické prvky.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Umění obecně je moji největší vášní, ráda kreslím a maluju. Novým koníčkem je čtení, což je něco, k čemu jsem myslela, že se snad nikdy nedokopu, protože jsem se nepřemohla k přečtení ani jedné knihy z maturitního seznamu, ale here were are now. Jinak studuju na Goldsmiths University v Londýně obor Popular Musica a zjišťuju, že tahle vysoká je spíš ztráta času a peněz, poněvadž nemáme skoro žádné hodiny.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Asi to, že je člověk na všechno sám a nemůže se pořádně zaměřit na zdokonalování v jedné věci. A taky interakce s jinými hudebníky je něco, co mi rozhodně chybí. Myslím, že už jamování je nenahraditelná zkušenost, kterou by si měl každý hudebník projít, protože vás to naučí improvizaci.


Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Všechno, co je nějakým způsobem kontroverzní. Nemůžu si pomoct.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Jsem simple v tomhle ohledu: voda a nějaké ovoce. Možná kdybych mohla být hodně náročná, tak bych si řekla o sushi.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Za hudební nástroje, za kytary. Nedávno jsem si koupila novou semi-hollow elektrickou na Denmark Street, což je ulice známá svými kytarovými obchody a nahrávacími studii, navštěvovanými slavnými jmény jako David Bowie nebo Jimi Hendrix. Kromě toho dost utrácím za pluginy, efekty pro produkci. V poslední době se mi ale celkem daří se krotit v tomhle ohledu.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Jeden velký chaos. Člověk musí neustále hledat cestu, jak zůstat pozitivní. Ale dokud máme jídlo a umění, je tu celkem hezky.

Info

Niki Sabrina
Soundcloud

foto © se svolením Niki Sabriny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas 17.05.2022

Jaký je debut britské superskupiny The Smile, co čekat od pražského koncertu, který už klepe na dveře? Úsměv plný úzkosti, ale taky určitý optimismus.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace