redakce | Články / Seriály | 28.02.2022
Česko-rakouská zpěvačka, producentka a multiinstrumentalistka Niki Sabrina, vlastním jménem Nicole Sabrina Stenzl, začala skládat v patnácti. Dnes studuje populární hudbu na Goldsmiths University v Londýně a loni vydala EP Forever Misunderstood, na němž zkoumá vztahy k druhým lidem, ale i k sobě samé. Optali jsme se na pár další souvislostí.
Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Jelikož poslouchám velké množství různé hudby, bylo pro mě velice těžké najít si jako umělec svůj vlastní osobitý styl, můj vkus je velice proměnlivý. Všechna moje dosud vydaná hudba je převážně inspirovaná undergroundovou alt-pop scénou, zejména umělci z ikonického labelu XL Recordings jako FKA Twigs, a taky elektronickou. Hodně jsem poslouchala hyperpop, který v mé tvorbě určitě zanechal své stopy. Nová hudba, na které dělám, je poměrně odlišná od té předešlé, jelikož se soustředím na zlepšení hry na kytaru a piano a dost se vracím ke klasickému songwritingu. V produkci si ale chci zachovat oblíbené elektronické prvky.
Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Umění obecně je moji největší vášní, ráda kreslím a maluju. Novým koníčkem je čtení, což je něco, k čemu jsem myslela, že se snad nikdy nedokopu, protože jsem se nepřemohla k přečtení ani jedné knihy z maturitního seznamu, ale here were are now. Jinak studuju na Goldsmiths University v Londýně obor Popular Musica a zjišťuju, že tahle vysoká je spíš ztráta času a peněz, poněvadž nemáme skoro žádné hodiny.
Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Asi to, že je člověk na všechno sám a nemůže se pořádně zaměřit na zdokonalování v jedné věci. A taky interakce s jinými hudebníky je něco, co mi rozhodně chybí. Myslím, že už jamování je nenahraditelná zkušenost, kterou by si měl každý hudebník projít, protože vás to naučí improvizaci.
Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Všechno, co je nějakým způsobem kontroverzní. Nemůžu si pomoct.
Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Jsem simple v tomhle ohledu: voda a nějaké ovoce. Možná kdybych mohla být hodně náročná, tak bych si řekla o sushi.
Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Za hudební nástroje, za kytary. Nedávno jsem si koupila novou semi-hollow elektrickou na Denmark Street, což je ulice známá svými kytarovými obchody a nahrávacími studii, navštěvovanými slavnými jmény jako David Bowie nebo Jimi Hendrix. Kromě toho dost utrácím za pluginy, efekty pro produkci. V poslední době se mi ale celkem daří se krotit v tomhle ohledu.
Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Jeden velký chaos. Člověk musí neustále hledat cestu, jak zůstat pozitivní. Ale dokud máme jídlo a umění, je tu celkem hezky.
redakce 05.10.2024
Jeden z veteránů evropské festivalové scény letos slaví úctyhodné šedesáté narozeniny. Který že? Kam vyrazit za hudbou, edice jazzová.
redakce 02.10.2024
Mappa funguje jako zvuková kartografie a spekulativní cestopis, zaměřující se na vytváření nepředvídatelných zvukových situací.
redakce 01.10.2024
Průlet těmi největšími zážitky z týdne, kdy město pulzuje jiným tepem.
redakce 01.10.2024
Ředitelka festivalu Music is povídá o tom, co chystají a na co se těší.
redakce 27.09.2024
Vozí k nám zajímavé zahraniční projekty, ale pečlivě mapují i tuzemskou scénu, kterou se pak zase snaží posílat ven. Mladí ladí nejen jazz.
redakce 25.09.2024
Také zjistíme, jaké koncerty ho nadchly v poslední době, na co se těší a kam na nejlepší obědy.
redakce 23.09.2024
Z původních pokojových producentů remixujících hvězdy jako Dua Lipa jsou horká jména ostrovní scény. Brzo i u nás.
redakce 16.09.2024
Jsou známí svými výbušnými koncerty, o čemž se budeme moci brzy přesvědčit. Zatím se naladíme playlistem od klávesáka Doriana Dumonta.
redakce 13.09.2024
Předposlední víkend v září bude nachystán hudební program pro knižní veletrh autorských a uměleckých publikací LITR.
redakce 11.09.2024
Na Lunchmeatu uvede premiéru audiovizuálního projektu Lithospheres ve spolupráci s vizuálními umělci Darjanem Hardim a Tomášem Martinkem.