Články / Reporty

Crisis stamina všem (Sleaford Mods)

Crisis stamina všem (Sleaford Mods)

Michal Smrčina | Články / Reporty | 27.10.2023

Sleaford Mods začínají na minutu přesně, je nálepka jakýchsi flákačů adekvátní? Hned úvodní track UK GRIM dokazuje, že ač je jeden v lacláčích a pantoflích a druhý, fousáč, histriónsky poskakuje, jsme na dobré adrese. Proč to funguje? Vysvětlím. Ono to také naživo maká zcela jinak, z dvourozměrných, kolovrátkových beatů se najednou stává strhující monstrum schopné ledasčeho.

Oba protagonisté jsou automat svět. Zatímco instrumentální mastermind Andrew Fearn nenuceně tančí a rozhazuje nohama, jak asi už každý očekává, Jason Williamson se noří do svého tu zpěvného, tu ostře deklamativního přednesu. Rap, punk, slam, post, nevím, dál. Narvaná Roxy sahá až po bar, tudíž je mým stanovištěm paradoxně bar. Má to výhody i nevýhody. Vystoupení vidím jakousi škvírou, na balkony nahoře se divák nevtlačí. Sleaford Mods nikdy nebyli mediocre kapela, ale za deset let od vydání Austerity Dogs si získali jméno napříč společností. Má osobní sociologická sonda zde poněkud tápe, co je toto za kohorty? Kolega Šíma mě skrze svou vztahovou zkušenost informuje, že expatů v Praze není zas tak málo, jak jsem si myslel. Řádově desítky tisíc. Tím bychom trefili tak polovinu osazenstva. Zbytek je záhadný melanž, sběr a sběř.


fotogalerii z koncertu zhlédněte tady

Mladí ladí, staří křepčí. U textově méně přístupných, ač zásadních tracků jako Force 10 from Navarone si říkám, kdo tyto odkazy ještě chytá. Sám se ve světlých chvilkách snažím jejich texty prokousat, moje angličtina je snad i solidní, ale konotace anglického, často suburbánního prostředí někdy nechytne ani lokál. Reference ke starému válečnému filmu a na tom postavený track? Je to super, jen to chce trochu snahy a jít vstříc porozumění. Sleaford Mods totiž nejsou jen tzv. nasraná kapela, co by prvoplánově nenáviděla systém, společnost, do které byla vržena. Jasně, je tu jistá míra příjemného, dědkovského lamentování, ale je tu taky živelnost koncertu, osobní každodennost, což vidím před sebou. Na druhou stranu doufám, že jim v tomto kontextu rozumí i ostatní posluchači, co nevyrostli v jejich ulicích. Samotná kapela na svém Instagramu nedávno zveřejnila i jakési vysvětlivky, iluminace k některým trackům, což je v rámci jejich aktuální tour více než vhodné.

Jak se dalo čekat, setlistu dominuje aktuální album UK GRIM a nové EP a z něj samozřejmě Big Pharma. Mánie trvá přes hodinu, nenacházím klidné místo. Není to škoda? Sleaford Mods totiž mají i introspektivní polohy. Jejich „politično“ přesto není cítit nucenou angažovaností, je žité. Nakonec si při pohledu na oba vystupující, vyřvávající hymnu Jobseeker, vzpomenu na Williamsonův instagramový profil zvaný Baking Daddy a přemýšlím, zda by nebylo vhodné, aby se v závěru podělil o recepty na dortíky, kterými nahradil ležáky. Bylo to intenzivní, ale máme „crisis stamina“, slovy vystupujících.

Info

Sleaford Mods (uk)
25. 10. 2023 Roxy, Praha

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

No importa tu cara, importas tu (Austin TV)

Kryštof Kopec 27.02.2024

Když na jaře minulého roku Austin TV oznámili comebackový koncert, lístky se vyprodaly během tří minut.

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace