Články / Offtopic / / Komix

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.06.2020

Pistolník Roland Deschain přišel v prvním díle komiksové Temné věže kvůli své posedlosti o všechno. Nejdříve ztratil matku, kterou pod vlivem čar prohnal kulku, poté otce a nakonec všechny přátele v poslední bitvě mezi dobrem a zlem na kopci Jericho. Když se vydrápal z hromady mrtvol, kterou na něj jeho nepřátelé navršili, zůstala pouze jediná věc, která ho hnala dál. Bájný středobod všech světů, po kterém touží jako kojenec po cecku. Temná věž.

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším. Ve své době totiž po dlouhé době rozšiřovala jeho opus magnum. Temná věž čekala už pátý rok na pokračování a fanoušci tehdy dychtili po dalším vyprávění. Pistolník se zde po bitvě s mutanty setkává s jeptiškami, které ho po vzoru báby z perníkové chaloupky pomalu uzdravují a vykrmují, aby mu pak mohly vypít krev z těla. Roland je většinu času ochrnutý a omotaný v síti, děs pramení především z malých broučků, kteří ho čas od času obklopí a pomalu mu opravují potrhané tkáně. Děj je hutný, a i když hlavního hrdinu na cestě k věži nijak neposouvá, nabízí zajímavé rozšíření imaginárního světa. Nechybí romantická linka (už třetí od začátku série), která sice působí malinko ohraně, ale přináší pointu obsahově podobnou tragickým upířím romancím, formálně však mnohem lépe vystavěnou.

Zamrzí průměrná kresba Richarda Isanovea a Lukea Rosse, která nedokáže adekvátně zprostředkovat hororové ladění celého dílu. Fantaskní výjevy, které vévodily prvním knihám, nahradilo rutinní znázornění akce a legrační pojetí některých postav.

Komiksová Temná věž to nemá vůbec lehké. Snaží se kráčet ve stopách „krále“, ale daří se jí to jen na půl. Především schází výraznější vizuální forma, kterou v počátcích série poskytoval Jae Lee, a odvaha ukázat příběh Stephena Kinga z jiné perspektivy než nabízí jeho sága. Pokud už scenárista uhne od předlohy, vrší banální situace. Zde se přímo nabízela možnost prozkoumat Sestřičky z Elurie jako takové, vytěžit jejich potenciál a jejich minulost, na kterou King rezignoval. Nebylo by od věci nechat být hlavní postavu Rolanda pouze tou vedlejší, už si protrpěl dost.

Info

Peter David, Richard Isanove, Luke Ross - Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie (Crew, 2020)
komiks na stránkách vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.

Návrat Jokera (Sebevražedný oddíl: Smrt je jen pro pitomce)

3DDI3 12.02.2020

Sekvence, kde „natahovací“ Jo-jo předvádí svou nejsilnější stránku, jsou působivé, protože se dokáže protáhnout jakýmkoliv otvorem. I řitním.