Články / Offtopic / / Komix

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 01.08.2021

Přátelský soused odvedle, kamarád Spider-Man začínal jako ušlápnutý student/fotograf Peter Parker, kterého kousl geneticky zmutovaný pavouk. Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou, časem vyšlo najevo, že je synem dvou špionů, kteří padli při službě vlasti, a taky to, že má (nevlastní) sestru, která šla ve šlépějích svých rodičů. A s tou teď musí zachránit svět.

Návrat domů scenáristy Chipa Zdarského ukončuje sérii, kde se Parker, jeho sestra a J. Jonáš Jameson vrací strojem času s klíčem k zabránění mimozemské invaze. Nikdo nemá rád stěhování a není nic horšího, než když se vrátíte z minulosti v paralelní dimenzi a místo domova se ocitnete někde úplně jinde. To je prostě k vzteku. Především proto, že vidíte, co všechno jste v té minulosti zmrvili. Zdarsky rozvíjí nastřelené motivy a celé čtyři knihy tak tvoří krásně kompaktní celek. Ve své podstatě je o tom ohraném poselství, že s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost, ale díky hypermodernímu kabátku to nebije moc do očí. Krátké závěrečné povídky, především ta se Sandmanem, pak dodávají celé knize zlatý punc.

Peter Parker Spectacular Spider-Man měl sérii o oblíbeném pavoukovi vrátit do zajetých kolejí, a to se povedlo. Přispívá tomu i krásná vizuální stránka Adama Kuberta, který našel balanc mezi staromilským přístupem a moderní akcí, a to i při práci s panely. Sandmanův kraťas kreslený Chisem Bachalem, kterého jsme už viděli čarovat v Aaronově Doctoru Strangeovi, jde zase opačným, fantastičtějším směrem. Boj písku s pískem mezi mrakodrapy nebo scéna s nemocným Sandmanem na písečné pláži se zaháčkují v hlavě a zůstanou. Smůlu, která se hrdinovi lepí na paty, i infantilní humor, kterým Parker častuje své protivníky, Zdarsky výborně vyvažuje tolik potřebným happy endem.

Závěr skvělé, rozšafné série, která cestuje časem i paralelními vesmíry, je takový, jak to mají milovníci Spider-Mana rádi. Kdo patří ke konzervativcům a chce uzavřené příběhy, ten se k téhle čtvrté knize série asi ani nedostal. Funguje pouze a jenom jako součást „pavoučího“ univerza.

Info

Chip Zdarsky, Chris Bachalo, Juan Frigeri, Adam Kubert – Peter Parker Spectacular Spider-Man 4: Návrat domů (Crew, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením Nakladatelství Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace