Zprávy / Festivalové

Knižní lázně na čtyři dny

Knižní lázně na čtyři dny

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.06.2024

Čtyřdenní festival Knižní lázně určený nejen milovníkům literatury se letos koná o prvním letním víkendu od čtvrtka 20. do neděle 23. června a jeho ambasadory jsou renomovaná česká spisovatelka Petra Hůlová a čerstvý držitel ceny Magnesia Literatura za prózu a Ceny Jiřího Ortena Marek Torčík.

Knižní lázně svým obsahem daleko přesahují svět literatury, kdy se kromě letošního zkoumání kondice českého jazyka nebo nahlédnutí do světa poezie věnují i společenským tématům, jako jsou mezigenerační výpovědi či důstojné a přirozené stárnutí. Těch se dotknou skrze čtení či rozhovory s autorkou knihy Těla Klárou Vlasákovou nebo s letošní ambasadorkou Petrou Hůlovou, jež napsala autobiograficky inspirovaný román o vnitřních a vnějších ženských zápasech. Na festivalu se lze vydat i po stopách městské přírody s biologem a autorem knihy Skutečná tvář květin Jiřím Sádlem.

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války, Bedřicha Smetany pobývajícího ve městě dokonce třináctkrát v letech 1883 až 1860, nebo Eduarda Petišky, jenž během svého pravidelného léčebného pobytu v červnu roku 1987 v Mariánských Lázních zemřel. Jeho syn, třiasedmdesátiletý spisovatel Martin Petiška, přijal u této příležitosti pozvání na letošní festival. Organizátoři připomenou také aktuální výročí Josefa Váchala i jeho slavného Krvavého románu.

Návštěvníci se mohou také zúčastnit stand-upu Anny Štičkové a Karolíny Zoe Meixnerové o literární kritice, uvedení nového projektu Knižní pramen pro čtení v parku s hosty, desítek workshopů a dílen či Společenského večera Knižních a Jazzových lázní s koncertem Terne Čhave. Konat se bude i legendární Pecha Kucha Night s inspirativními osobnostmi knižního a kreativního světa. Mezi nimi bude například street artová umělkyně, výtvarnice a autorka komiksů Toy Box nebo držitel Rakouské státní ceny za překlad Ondřej Cikán, oba se zúčastní i hlavního programu. Poezii waka a haiku představí Haruna Honcoop a Petr Borkovec.

více o festivalu zde

Info

Knižní lázně
20.–23. 6. 2024
Mariánské Lázně
Fb událost

foto © se svolením festivalu Knižní lázně

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Festival Fraj pozýva

redakce 01.07.2024

Na festivalových pódiách sa predstavia umelci ako Vojtik a Berlin Manson zo Slovenska, Bert & Friends a Parta vynikajících lidí z Českej republiky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace