Články / Offtopic / / Komix

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.01.2021

Steven Strange, chirurg, který po autonehodě přišel o cit v prstech, a tak i o svou lukrativní práci, se jako slepý k houslím dostal k titulu nejmocnějšího mága. Chtěl si pomocí kouzel vyléčit ruce a spadl mu do nich osud celého světa. Přes počáteční obavy se stal platným ochráncem Země a byl na svou pozici patřičně hrdý. Až doposud. Kdysi nenáviděný bůh lsti, falše a mnoha jiných špatností Loki začal sekat latinu. V turnaji kouzelníků získal titul nejvyššího čaroděje, aby na něm vystřídal doktora Strange. Ten si k předčasnému důchodu přilepšuje felčařením na veterinární klinice...

Scenárista Donny Cates, se kterým jsme měli tu čest už při Thanosově fantastické koncovce, převrátil realitu Doctora Strange naruby a udělal z něj ukřivděného padoucha. Čtenář je hozen do světa, kde nemůže věřit ani vypravěči ani protagonistům. Loki, který zdědil krom titulu i Strangeův příbytek Sanctum Sanctorum, hledá cestu do kalhotek své nové pomocnice a také pase po otevření poslední zapečetěné místnosti, kde dřímá tajemství tak mocné, že Strange možná donutí vrátit se z vejminku.

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná. Cates dělá z hlavní postavy sebestřednou primadonu, která omlouvá svou přirozenost nutností vykonání vyššího dobra. Loki je oproti tomu za charismatického fešáka, kterému všichni křivdí, přestože dokazuje své dobré úmysly. Celkově je Bůh magie další přípravkou hrdiny k mnohem zásadnějšímu úkolu, naznačeném - jak jinak - v závěru knihy. Donny Cates ovšem pojal i takovýto „přívěsek“ jako originální cvičení, které obstojí samo o sobě.

Výtvarná stránka je na tom už malinko hůře. Gabriel Hernandez Walta je sice slušný kreslíř, ale mdlý, nezajímavý styl zadupává do země Niko Henrichon, známý z minulého dílu. A to namaloval pouze scénu Strangeovy porážky. Propracované detaily, výstižné výrazy v obličeji a celková atmosféra jsou o několik úrovní výše. Škoda že si ti dva, po vzoru hlavních hrdinů, účast na Bohu magie neprohodili.

Překvapivé finále, které vrátí spoustu věcí do hodně starých kolejí, budí úsměv na tváři. Mělo to, co se dělo v minulé sérii, vůbec nějaký smysl? Status quo bylo obnoveno, magie zachráněna a v zásadě startujeme s čistým štítem. Cates krásně ukazuje, že není třeba bourat a pořád přicházet s něčím novým. Zajímavé příběhy se skrývají i při znovubudování toho starého.

Info

Donny Cates, Niko Henrichon, Gabriel Hernandez Walta – Doctor Strange 6: Bůh magie (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace