Zprávy

Al Di Meola a Suzanne Vega posílí hudební program Plzně 2015

Al Di Meola a Suzanne Vega posílí hudební program Plzně 2015

redakce | Zprávy | 04.03.2015

Hudební program projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 obohatí kromě koncertů Lynyrd Skynyrd či Deep Purple vystoupení dalších známých jmen světové hudby. 30. března přijede do plzeňské Měšťanské besedy americký jazzový a funkový hráč na trombón Fred Wesley. Doprovázet ho bude vlastní kapela The New JB's, kterou si pro svou sólovou kariéru sestavil v roce 1996. 10. května opět v Měšťanské besedě zahraje americký kytarista a čtyřnásobný vítěz ankety časopisu Guitar Player Magazine Al Di Meola se svým kvartetem skladby Beatles v rámci nového koncertního pořadu Beatles & More. 7. července na stejném místě vystoupí americká písničkářka Suzanne Vega. Autorku a interpretku hitů Tom's Diner, Luka, Marlene on the Wall, Queen and Soldier doprovodí kytarista Gerry Leonard. 31. října dojde v Plzni i na krále britského blues - zpěváka, kytaristu, hráče na klávesy a foukací harmoniku Johna Mayalla. V kulturním domě Peklo zahraje v rámci turné Hands That Play The Blues. Koncerty pořádá Dominik Centrum ve spolupráci s projektem Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.


Fred Wesley nejen že hraje na trombon, ale také skvěle zpívá. Českým posluchačům je relativně dobře známý – nejen z koncertů, ale také ze spolupráce se skupinou Monkey Business při přípravě jejího prvního alba. Hudbě se Fred Wesley věnuje od mládí. V 60. a 70. letech minulého století doprovázel na trombon i vokálně krále soulu a funky Jamese Browna. V jeho kapelách se poprvé potkal s Maceo Parkerem. Od Browna v roce 1975 přešel k druhé nejznámější ikoně funky Georgovi Clintonovi. Je také hostujícím umělcem a asistentem profesorů na mnoha amerických vysokých školách zabývajících se uměním, včetně Berklee College of Music. Na Wesleyho koncertech zní nejen jeho vlastní skladby, ale i hity, které hrávali již v 70. letech právě s praotcem funku Jamesem Brownem, například Breakin' Bread a House Party.


Al Di Meola se víc než třicet let suverénně pohybuje ve světě jazzové fúze, ale také akustické latinsko – americké hudby. Raketový vzestup zaznamenal v sedmdesátých letech díky hraní ve skupině Return to Forever, kterou založil Chick Corea. Jako člen tria John McLaughlin – Paco De Lucia – Al Di Meola nahrál jedno z nejprodávanějších live alb v historii – Friday Night in San Francisco. Během své kariéry spolupracoval se Stanley Clarkem, Jean-Luc Pontym, Janem Hammerem a dalšími. V posledních letech se Al Di Meola věnoval víc akustickým projektům, než jazzové fúzi a nejinak tomu bude i na plzeňském koncertě. Jádro jeho programu budou tvořit skladby z jeho posledního alba All Your Life.


Americká autorka, producentka, kytaristka a zpěvačka Suzanne Vega patří k nejvýraznějším postavám neo-folkového hnutí z druhé poloviny osmdesátých let. Ráda svůj původ spojuje s New Yorkem, kde začala ve druhé polovině sedmdesátých let vystupovat ve folkových klubech, ovlivněna především Bobem Dylanem, Leonardem Cohenem, Joni Mitchell ale také třeba Lou Reedem. Její debutové album z roku 1985 bylo nadšeně přijato kritikou a dobře se prodávalo hlavně v Británii. V roce 1987 se objevuje její první hit Luka z velmi úspěšného alba Solitude Standing. Na začátku devadesátých let obletěl svět její obrovský hit Tom's Diner, který nejprve vznikl jako bootleg, bez svolení autorky. Následně s jejím požehnáním vyšel oficiálně, držel se desítky týdnů ve všech světových hitparádách, kde doslova trhal doslova rekordy a upevnil její pozici folkrockové hvězdy. Suzanne Vega aktivně spolupracuje s Amnesty International, účinkuje pravidelně na charitativních akcích a pořádá dobročinné koncerty podporující děti. Její koncerty nepostrádají emocionální náboj a naléhavost, což umocní nádherné historické prostředí Měšťanské besedy, kde její hudební mistrovství doplní její dlouholetý doprovodný kytarista Gerry Leonard.


Hudební kariéra nestora britské rockové scény šedesátých let Johna Mayalla trvá už více než 50 let. Nejdůležitější pro jeho tvorbu byla druhá polovina 60. let dvacátého století. V té době založil a vedl skupinu John Mayall & the Bluesbreakers, která se stala líhní tehdejší začínající britské rockové scény. Poté, co v roce 1966 vydal John Mayall dnes velmi ceněné album Bluesbreakers with Eric Clapton, zakládá Eric Clapton s Jackem Brucem a Gingerem Bakerem první "superskupinu" tehdejší doby – kapelu The Cream. Koncem šedesátých let, po komerčním úspěchu v USA, se John Mayall přestěhoval do Laurer Canyon v Los Angeles, kde se přidal k tamní bluesrockové a jazzrockové scéně. Jeho živé a téměř akustické album Turning Point získalo zlatou desku a píseň z tohoto alba Room to Move se stala rockovou klasikou. V roce 2005 uděluje britská královna Johnu Mayallovi Řád britského impéria. V říjnu 2008 po vydání svého padesátého šestého alba In The Palace of the King a úspěšném celosvětovém turné, neochotně oznamuje své rozhodnutí vzít si pauzu na dobu neurčitou a rozpouští své Bluesbreakers. Od té doby koncertuje vzhledem ke svému věku spíše sporadicky. John Mayall je živoucím důkazem toho, že i v osmdesáti dvou letech se dá hrát blues plné energie, které baví a zajímá diváky po celém světě.

Info

Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

www.facebook.com/Pilsen2015
www.plzen2015.cz
www.twitter.com/plzen2015

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Panenské plameny mají novou desku, křest zjara

redakce 27.02.2024

Panenské plameny po dvou letech od desky Herostratus s novou nahrávkou Bleus.

Tindersticks přijedou s novou deskou

redakce 27.02.2024

Nové album tentokrát vznikalo ve španělské Gironě.

Zara Larsson zavítá do Fora Karlín

redakce 27.02.2024

Spolupracovala s umělci jako David Guetta, Kygo, Tyga, Ty Dolla $ign a Sabrina Carpenter.

Lankum zahrají v září popré v Česku

redakce 26.02.2024

Heartnoize přiváží irskou folkovou čtveřici do prostor ARCHA+.

Přijedou Brìghde Chaimbeul, John Francis Flynn i ML Buch

redakce 26.02.2024

Prvky vaporwavu, shoegazu i devadesátkového indie rocku se potkávají se zkresleným hlasem ML Buch vyprávějícím příběhy ze života ve virtuálním světě.

Evah vydala singl Wild Child

redakce 26.02.2024

Písničce s 90’s nádechem dominuje elektrická kytara, synťákové plochy a elektronický beat. Textově se dotýká uzdravení vnitřního dítěte.

Lament na novém albu

redakce 25.02.2024

Visuté zahrady rozmanité elektroniky propojují kaskády živelně se valících veršů.

Yann Tiersen se vrací do Prahy

redakce 25.02.2024

V Praze odehraje Tiersen výběr ze své klavírní a elektronické tvorby.

Mouvo jako výběr toho nejzajímavějšího z audiovizuální kultury

redakce 25.02.2024

Do Prahy jsou opět pozváni umělci, autoři a studia, jejichž práce osciluje na průniku grafického designu, animace, filmu a interaktivních technologií.

Metz přivezou do Prahy novou desku

redakce 24.02.2024

Kanadští Metz se vrací do Prahy s novou, o něco méně punkovou deskou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace