Zprávy / Pozvánky

Trutnovský Jazzinec slaví plnoletost

Trutnovský Jazzinec slaví plnoletost

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 16.02.2016

Trutnovský festival Jazzinec slaví letos plnoletost. Osmnáctý ročník přináší každoročně pestrou žánrovou paletu a výběr toho nejlepšího ze současné české i zahraniční scény.

Z původně víkendové akce v malebném prostředí horského města se stal jedinečný jarní tříměsíční festival s ozvěnami na podzim i v zimě. Ostatně Jazzinec je vyhlášen nejen skvělým programem, ale také vynikající atmosférou. Slova pořadatelů o jednom z „nejprogresiv¬nějších českých festivalů, jehož dramaturgie není úzce vázána na jeden styl či jednu věkovou kategorii, ale nabízí co nejširší nabídku jazzu v mnoha podobách –swing, be-bop, fusion, funky, nu- jazz, electronic jazz, blues, latin či world music,“ nejsou rozhodně přehnaná.

Již v pátek 19. března přijíždí do Trutnova izraelský klavírista Omer Klein, nedávno nominováný na prestižní německé ocenění Echo Jazz. Svůj sólový klavírní recitál, na kterém představí i skladby z kritiky opěvované desky Fearless Friday, odehraje v koncertní síni Bohuslava Martinů. Páteční večer bude také patřit novému projektu basáka Pavla Jakuba Ryby a kytaristy Mirka Linky, zaměřenému na melodický groove.


Již týden poté, 25. února se v roli kapelního lídra ukáže skladatel a kytarista Vilém Spilka se svým Quartetem. Spilka je skvostným hráčem a navíc uměleckým ředitelem Jazzfestu Brno.


V březnu bývá na Jazzinci rušno. Jarní měsíc odstartuje britský písničkář usazený v Praze, James Harries a kapelou a doprovodem trutnovského souboru Musica Candida. 10. března zavítá do Krkonoš americko-polské Mika-Parker-Parker Trio, jehož hráči mají dohromady i zvlášť pěkně dlouhou řadu ocenění včetně nominací na Grammy.


Britsko-české trio Eddieho Martina předvede blues od bristolského zálivu, několik dní po pražském koncertu, 19. března se do Čech vrací Billy Martin´s Wicked Knee, projekt slavného bubeníka, malíře, producenta a brzy i filmaře, Billyho Martina, známého z Medeski Martin & Wood, spoluprací s Iggym Popem, Arethou Franklin a desítkami dalších.


Slavnou spolupráci už nikdo neodpáře ani saxofonistovi Ianovi Ritchiemu, producentovi nahrávek Rogera Waterse či Laurie Anderson. Na českých pódiích je vidět pravidelně se svým Ian Ritchie´s Soho Projectem, složeným převážně z českých hráčů.

Trutnovští si užijí i ryze českého projektu. Miroslav Vitouša Jiří Stivín jsou zárukou kvalitní hudby a vtipného vystoupení. Do čtvrtice jednoho dne všeho dobrého. 19. března vystoupí taktéž legendární jazzový kytarista Al Di Meola, jeden z pinoýrů propojování jazzu a world music.


Ani po finálovém večeru nebude o koncerty z edice Jazzince nouze. Další "Anglo-Čech",Justin Lavash, jeden z nejlepších kytaristů zdejší scény, se v Trutnově ukáže hned 24. března, o týden později ho vystřídá Emil Viklický s Miroslavem Hloucalem a jejich novou deskou Afterdark.

Duben bude opět přát mezinárodním kolaboracím. S novým triem Roberta Balzara dorazí i rodák z italské Perugie, klarinetista Gabriele Mirabassi, 14. dubna vystoupí Petr Beneš Quartet a izraelský basista Adam Ben Ezra, těšit se můžete na přednášku hudebního publicisty Jiřího Moravčíka v kavárně Kabinet. Vyvrcholením bude speciální koncert Richarda Müllera 25. dubna.


Info

Jazzinec 2016
Celý program naleznete na:
jazzinec.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tindersticks přijedou s novou deskou

redakce 27.02.2024

Nové album tentokrát vznikalo ve španělské Gironě.

Zara Larsson zavítá do Fora Karlín

redakce 27.02.2024

Spolupracovala s umělci jako David Guetta, Kygo, Tyga, Ty Dolla $ign a Sabrina Carpenter.

Lankum zahrají v září popré v Česku

redakce 26.02.2024

Heartnoize přiváží irskou folkovou čtveřici do prostor ARCHA+.

Přijedou Brìghde Chaimbeul, John Francis Flynn i ML Buch

redakce 26.02.2024

Prvky vaporwavu, shoegazu i devadesátkového indie rocku se potkávají se zkresleným hlasem ML Buch vyprávějícím příběhy ze života ve virtuálním světě.

Yann Tiersen se vrací do Prahy

redakce 25.02.2024

V Praze odehraje Tiersen výběr ze své klavírní a elektronické tvorby.

Mouvo jako výběr toho nejzajímavějšího z audiovizuální kultury

redakce 25.02.2024

Do Prahy jsou opět pozváni umělci, autoři a studia, jejichž práce osciluje na průniku grafického designu, animace, filmu a interaktivních technologií.

Metz přivezou do Prahy novou desku

redakce 24.02.2024

Kanadští Metz se vrací do Prahy s novou, o něco méně punkovou deskou.

The Music Digest i na jaře

redakce 24.02.2024

Před letní pauzou dojde i dva letní festivalové speciály s doporučeními z programu řady domácích festivalů.

Fource uvádí: Lil Tracy a Brennan Savage, Strawberry Guy, Avi Kaplan

redakce 23.02.2024

Při poslechu Strawberry Guye je snadné ztratit se v myšlenkách, v jeho světě ubíhá čas vlastním, krásným tempem.

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla 2023

redakce 21.02.2024

Zahrají Toyota Vangelis, Petra Hermanova, Anna Vaverková a Klara Wodehn

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace