Zprávy / Festivalové

Beseda finišuje s programem: Havlovi, Oliver Torr i Hellwana

Beseda finišuje s programem: Havlovi, Oliver Torr i Hellwana

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.04.2022

Jedenáctku dalších hudebníků pořadatelé Besedy zařadili do programu letošního ročníku festivalu. Vedle britských headlinerů Black Country, New Road a Wu-Lu, belgických Neptunian Maximalism nebo Lenky Dusilové v Tasově ve dnech 5. a 6. srpna zahraje také Irena a Vojtěch Havlovi, Oliver Torr, mladé hudebnice Hellwana a Anna Vaverková, kapely Lambda, NADA, NĀV či Laokoon. Výrazné zastoupení mezi celkem šedesáti programovými položkami budou mít i ostatní bloky – mj. v podobě speciální festivalové edice populárního podcastu Buchty Radia Wave a obsedantně hudebního pořadu Reflektor Radia 1.

Nejzkušenějším zástupcem z už třetí zveřejněné programové várky hudebníků jsou Irena a Vojtěch Havlovi. Hrají spolu už od poloviny 80. let, zcestovali celý svět a svými nahrávkami ovlivnili i Sufjana Stevense a Aarona Dessnera z The National. Za aktuální album Melodies In The Sand byli nominováni v Cenách Anděl. „Postoj Havlových k tvorbě je pro nás zosobněním otevřeného a originálního přístupu. Stejného přístupu, který se snažíme ctít i při sestavování programu Besedy,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr s tím, říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr s tím, že hudební program není i přes aktuálně skoro čtyři desítky oznámených jmen stále uzavřen a několik posledních volných položek ještě bude doplněno.

Výrazný hlas z nastupující generace mladých hudebníků má písničkářka Anna Vaverková, která svou tvorbou akcentuje témata feminismu a genderových stereotypů. Podobným směrem proti sexismu kráčí také rapperka Hellwana, jejíž singl Das Leben bodoval v Cenách Apollo. Cenu Vinyla za loňskou desku roku Fragility of Context zase získal elektronický producent Oliver Torr, pro něhož tvorba alba byla regulérní terapií. Silný otisk zkušeností ze života do svého díla otisklo také také rapové duo lobbyboy&saab900turbo, které tvoří výtvarnice a performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická. „Starý chlapi mi od dvanácti sahali pod kalhotky a já mám pořád poslouchat, že to holky jsou děvky, rapuje Velická ve skladbě s názvem Dva. Právě drsné a syrové životní výpovědi jsou tím, co řadí lobbyboy&saab900turbo mezi největší objevy domácí rapové scény,“ dodává hlavní dramaturgyně Besedy Kač Fišer.

Nové album Vere Modus v Tasově představí stoner/postrocková čtveřice Lambda, originální black metal odehrají NĀV, jazz přecházející od hloubavého do tanečního transu přiveze kapela Sépie z hor, řízný punk bez kompromisů Kurvy Češi. V pestrém programu bez žánrových hranic se svým experimentálním rapem vystoupí také dvojice Laokoon a talent zkušených bluesových a rockových muzikantů do intenzivního show přetaví čerstvé trio NADA sdružené kolem kytaristy, zpěváka a skladatele Prokopa Tomáška, jenž na Besedě už v minulosti exceloval jako frontman kapely Abigail Ybarra.

Další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy. Populární podcast Buchty na festival přivezou Zuzana Fuksová a Ivana Veselková z Radia Wave. Zdeněk Lichnovský s Vojtěchem Tkáčem z Radia 1 na Besedě odehrají speciální edici pořadu Reflektor. V plánu jsou také přednášky na aktuální témata, autorská čtení a divadlo.

Do Tasova se dále chystá japonský producent Scotch Rolex, který dorazí s ugandskou rapperkou MC Yellah, zavedení umělci jako Lenka Dusilová & Květy, Amelie Siba, DVA nebo Kittchen, ale také objevy české a slovenské nezávislé scény Vellocet Roll, něco něco, February, Pacino, Sam Handwich, Raw Deal, 52 Hertz Whale, Elýščítat, Tittingur nebo Isama Zing. Chybět nebude ani Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou či maďarští Freakin' Disco. Své zástupce na festival doveze i Startér Radia Wave.

Info

Beseda
5.–⁠6. 8. 2022
Tasov u Veselí nad Moravou
Fb událost

foto © Adam Křen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace