Zprávy / Festivalové

Beseda odkrývá program

Beseda odkrývá program

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.12.2023

Do čtvrté dekády existence po letošních oslavách jubilea vstupuje festival Beseda. V prvním kole bookingu se pořadatelé zaměřili na jména, která aktuálně rezonují na české a slovenské nezávislé hudební scéně. V ohlášené sestavě nechybí domácí Island Mint, Anki, Tomáš Palucha, post-hudba, dné, Ametyst a Oswaldovi, ze Slovenska přijedou Vojtik, Kodiki, Ničiteľ, Supaspicybois a FVLCRVM.

Dvojice post-hudba, patrně nejvýraznější zástupce z ohlášených českých jmen, na albu My všichni tady a teď mluví o snaze vyrovnat se s obrazem světa, který už nikdy nebude jako dřív. Ondřej Holý alias dné se pohybuje v oblasti křehké, introvertní a stále vlídnější ambientní elektroniky. Nahrávka Basic Living je protikladem k umění, které se zabývá koncem světa, klimatem nebo současnými společenskými problémy. Rauš je nezbytně krátký a pomíjivý okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Stejně se jmenuje i jedna z událostí letošního roku – novinka kapely Tomáš Palucha, na níž se hudebníci vrátili k principu jednoduchého rokenrolu.


Osvěžením letošního programu bude kapela Ametyst kolem populárního producenta Ventolina. Debut Soft Freezy Dolce je plný obydleného techna, diska a poťouchlých kytarových riffů. Česko-vietnamský rapper Anki, který bodoval v cenách Vinyla, prostřednictvím svých písní hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Vítězové letošní soutěže Czeching Radia Wave Island Mint hrají mix sunshine popu, garage rocku a devadesátkového shoegaze. Oswaldovi míchají vlivy psychedelického rocku, spaghetti western soundtracků, ale i zneklidňujících hlukových pasáží.

„Z každého žánru se snažíme vytáhnout to zajímavé, co právě hudební scéna nabízí. Jména, která přichází s něčím novým, zachycují stav současného světa, je za nimi silný příběh, korzují s nadhledem mezi žánry a ovlivňují tím směřování celé domácí scény,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Výrazné zástupce bude mít v Tasově i slovenská scéna. Fenoménem je Vojtech Klinec alias Vojtik, který mezi svými lovesongy tematizuje coming out, hluboké emoce a společenskou kritiku. Kodiki představuje pestrou škálu hudebních stylů, od futuristického ambientu po jungle, nightcore, hyperpop nebo trance. Štiplavý živel vytvořený extrémními životními podmínkami košických středoškolských intrů, to jsou Supaspicybois. Skupina Ničiteľ svou tvorbu charakterizuje jako dark bass'n'drum core. Jejich skladby evokují obrazy temnoty, bezmoci a beznaděje. Blíže představit nepotřebuje producent Pišta Kralovič alias FVLCRVM, který přirozeně osciluje mezi IDM, hyperpopem, housem, to celé v kabátě ušitém z klubového zvuku.

„Jednáme také s několika umělci ze zahraničí. Rádi bychom na festival opět dovezli nějaká zvučná jména, která rozhodně nebudou jen do počtu. Doufáme, že budou mít podobnou váhu jako v minulosti třeba Algiers nebo loni The Murder Capital,“ láká do Tasova dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

Info

Beseda
2.–⁠3. 8. 2023
Tasov u Veselí nad Moravou
Fb událost

foto © Romana Kovacs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce 12.02.2024

Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho i koncert šesti premiérových skladeb v jediném večeru.

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce 06.02.2024

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace