Zprávy / Festivalové

Beseda pohostí kanadskou raperku Backxwash nebo britské PVA

Beseda pohostí kanadskou raperku Backxwash nebo britské PVA

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.05.2024

Radikální zambijsko-kanadská raperka a producentka Backxwash a energické britské elektronické trio PVA doplnili program 31. ročníku Festivalu Beseda. Mezi desítkou nových jmen, která 2. a 3. srpna vystoupí v moravském Tasově, jsou dále domácí Chorobopop, Krajina Ró, Ida The Young, Reflektor DJs, slovenští God and Eve nebo Horňácká cimbálová muzika Jožky Staši. Už dříve pořadatelé ohlásili účast legendárních Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists, australských Kollaps, Manon Meurt, Petry Hermanove, post-hudby, Vojtika nebo dvojice Mutanti hledaj východisko.

Tvorba letos patrně největšího taháku Besedy, raperky Backxwash, která v dubnu excelovala na vyhlášeném holandském festivalu Roadburn, kde hrála dva ročníky po sobě, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock. Hudebnice využívá nejrůznější samply a v jejích skladbách můžeme zaslechnout třeba i legendární Black Sabbath. Její texty jsou průsečíkem zkoumání otázek kolem víry, hledání identity a queer tematiky. „Ashanti Mutinta aka Backxwash loni předvedla jedno z nejsilnějších vystoupení na festivalu Le Guess Who, kam jezdím lovit nové talenty. Patří ke jménům, která pro mě zosobňují směřování světové nezávislé scény,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.


Futurepop, EBM, dance-punk, synthpop. Do těchto žánrů publicisté řadí londýnskou kapelu PVA. Trojčlenná skupina kolem hlavních skladatelů a vokalistů Elly Harris a Joshe Baxtera na sebe výrazně upozornila před dvěma lety debutem Blush, už předtím si ale na ostrovech vysloužila kultovní status. Ne náhodou desku vydali u labelu Ninja Tune a koncertují po boku spřátelených kapel jako Black Midi nebo Black Country, New Road. „Na desce se PVA věnují důležitému tématu duševního zdraví. Současně propojují vlivy, které má v oblibě celý náš dramaturgický tým, namátkou Portishead, Laurie Anderson nebo The Pom-Poms,“ doplňuje dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

V posledním várce kapel se kromě už výše uvedených jmen do programu dostali také progrockoví Shatoon, kteří jsou s festivalem spjatí i personálně. Dvojici Reflektor Djs, Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského, naživo v jejich více než dvouhodinovém tanečním setu doplní producent Martin Nouza alias nevertouch. Letošní finalisté talentové soutěže Startér Radia Wave Ida The Young zastupují nejmladší generaci české nezávislé hudební scény. Chybět nebude ani festivalový inventář DJ Myslivec.

Info

Beseda
2.–⁠3. 8. 2024
Tasov u Veselí nad Moravou
Fb událost

foto © se svolením festivalu Beseda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Festival Břeh podruhé v Ostravě

redakce 12.06.2024

Mezi domácími interprety je například EBM projekt Bunkerer nebo experimentální audiovizuální raperka Klara Wodehn.

Olomouc (o)žije pouličním festivalem

redakce 12.06.2024

Je na divácích, zda se rozhodnou některého z nich během vystoupení podpořit, ať už příhozem do kasičky nebo digitálně prostřednictvím QR kódu.

Prague Sounds: Branford Marsalis, Nubya Garcia, Tigran Hamasyan nebo Oneohtrix Point Never

redakce 11.06.2024

Velká světová jména jazzu, vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace