Zprávy / Festivalové

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce | Zprávy / Festivalové | 06.02.2024

Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, oznamuje první potvrzená zahraniční jména letošního ročníku. Osmadvacátý ročník festivalu proběhne letos od 14. do 16. listopadu opět v šumperském Domě kultury. Celkově program nabídne přes třicet účinkujících na třech pódiích a řadu dalších akcí po celém městě - jam sessiony, tematické odpoledne, projekci filmu nebo poslechové pořady.

report z loňského ročníku zde

Držitel Grammy Award Cedric Burnside je vnukem jedné z největších legend hill country blues R. L. Burnsidea. „Ačkoli jde primárně o bubeníka, hraje i na kytaru, zpívá a píše písně. Je také protagonistou řady vynikajících vlastních alb, na kterých patří k nejoriginálnějším tvůrcům střední generace amerických bluesmanů,” vysvětluje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Eric Bibb poprvé na Blues Alive vystoupil v roce 2012 v „africkém“ projektu s malijským kytaristou Habibem Koitém, o pět roků později zde pak koncertoval sólově a nyní se po sedmi letech opět vrací. „Držíme mu palce, ať mu letošní, v pořadí již třetí, nominace na Grammy tentokrát s báječným posledním albem Ridin' vyjde,” dodává Bezr.

„Albert Castiglia ve svých sólových projektech obsáhl jak klasický přístup chicagského elektrického blues, tak moderní bluesrockový výraz,” charakterizuje Bezr další hvězdu letošního ročníku, která si za album Masterpiece vysloužila Blues Music Award v kategorii Nejlepší bluesrockové album roku 2020 a ze zatím posledních Blues Music Awards v roce 2023 si odnesla dokonce dva primáty, opět za Bluesrockové album roku a byl také vyhlášen Bluesrockovým umělcem roku. Významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet se proslavil už v osmdesátých letech s populární kapelou Green On Red, jež se pohybovala v žánrech psychedelie a alternativní country. „Má výrazný autorský styl, je velmi aktivním skladatelem, jehož písničky zpívaly desítky zpěváků, mezi nimi i takové hvězdy jako Bruce Springsteen nebo Solomon Burke,” popisuje Bezr.

K dalším nově potvrzeným jménům patří americký zpěvák a kytarista Duwayne Burnside, jeden ze čtrnácti dětí legendárního představitele hill country blues R. L. Burnsidea, dále dvojice Hugo Race a Michelangelo Russo, která letos chystá albovou novinku s názvem The Crucible, výjimečný italský lap steel kytarista Marco Bartoccioni, který předvede výbušnou show na pomezí blues, jižanského rocku a soulu, nebo americký kytarista a multiinstrumentalista Luke Winslow King, který delta blues mísí s prvky folku, gospelu či jazzu. V Šumperku s ním navíc vystoupí fenomenální toskánský hráč na resofonickou slide kytaru Roberto Luti. Do programu festivalu také přibyl skotský hráč na stejný nástroj Dave Arcari, který přiveze divoké delta blues s příměsí punku, trash country a rockabilly, a kapela Three for Silver s frontmanem Lucasem Warfordem, který hlasem ne nepodobným Tomu Waitsovi šíří zábavu a hudbu bez hranic.


Jak se již stalo tradicí, program listopadové přehlídky Blues Alive doplní také vítězové soutěže Blues Aperitiv pro nové z blues ve své tvorbě vycházející talenty. Uzávěrka přihlášek je 1. března. Ze všech přihlášených porota vybere sedm postupujících, kteří zahrají na finálovém večeru 13. dubna v Domě kultury v Šumperku. Z finálového večera postoupí na listopadové Blues Alive dva vítězové. Šanci podívat se na festival získá rovněž vítěz diváckého hlasování. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k hraní na vedlejších scénách Blues Alive nebo jiných českých, případně i zahraničních festivalech.

Info

Blues Alive
14.–⁠16. 11. 2024
Dům kultury, Šumperk
Fb událost

foto © Michael Wall

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Blues Aperitiv odsoutěžen

redakce 21.04.2024

Přes těžké rozhodování mezi vyrovnanými účastníky nakonec porota rozhodla o vítězství polské kapely Robert Kordylewski Trio.

Program festivalu Boskovice je kompletní

redakce 19.04.2024

Nechybí na něm zaběhlá jména české a slovenské alternativní hudební scény, ani nadějní nováčci. Bohaté zastoupení mají v programu i divadla, filmy, výstavy, přednášky a workshopy.

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace