Zprávy / Pozvánky

Další akce Sonitus

Další akce Sonitus

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.05.2024

Sonitus, domovská série prostoru Punctum, uvede ve spolupráci s kolektivem Glory Affairs večer věnovaný zásadnímu vydavatelství Chinabot. Tři zástupce labelu – Jaeho Hwang, Pisitakun a Neo Geodesia – doplní Glory Affairs DJ sety QOW a ionai a instalacemi lizwiz a Mor Wen. Vokální fragmenty, pohyb mezi rytmem a ambientem, strukturou a abstrakcí a poctivá dávka melancholie, to bude další Sonitus s projektem Princess Diana of Wales Laily Sakini a zvláštním vystoupením Koruth s White Wigwamem.

Laila Sakini patří mezi hudebnice, kterým je vlastní pohyb mezi písničkou a abstrakcí. Pod vlastním jménem vydává minimalistický, melancholický pop plný podprahových stop a otisků abstraktnějšího zvuku, jako Princess Diana of Wales využívá o poznání syrovější přístup. Do skladeb váhavě vstupují charakteristické houpavé beaty, které za sebou zanechávají vábivou prázdnotu. Hlas, který připomene snění Grouper nebo i harmonie Chelsea Wolfe, zůstává na okrajích, rozpuštěný do fragmentů, mezi ruchy perkusí a různých objektů.

Ve speciální kolaboraci se představí Koruth a White Wigwam, které spojuje nenápadný, melancholický výraz a láska k Coil. Anna Ruth vychází z výtvarnické scény kolem AVU, věnuje se ale také hudební tvorbě, vedle sólového vystupování zejména s Vojtěchem Havlem, respektive s Kultem masek. Jejím základem bývá hlas a smyčky, které doplňuje zobcová flétna, synťáky a především nápaditě využívaný mikrofon. Oproti dojímavé kráse konvenčního vokálního ambientu se přitom Koruth nebojí idylu narušit.

White Wigwam je stálice Puncta, jejíž koncerty jsou pokaždé uhrančivé a pokaždé jiné. Člen neviditelné pražské scény kolem kolektivu KlangundKrach a později projektu Rouilleux se sólově věnoval nejprve synťákovému droneu, ze kterého se později vydal cestou pavoučích arpeggií, a posléze začal obě polohy kombinovat. Jeho modulárové sety v sobě pojí okouzlující cizost a vítanou známost analogové elektroniky.


Chinabot patří mezi iniciativy, jejichž vliv na propojování západních a globálních žánrů a tradic je zcela klíčový. Londýnský label se snaží představit asijskou diasporu bez stereotypů, což znamená naprostou žánrovou otevřenost, absenci purismu a bezuzdné mísení starého s novým. Autentický respekt k tradici tu neznamená zkostnatění, ale hravé aktualizace.

Jádrem Pisitakunovy tvorby jsou vzpomínky na jeho thajskou domovinu, o nějaké nostalgii se ale těžko dá mluvit. Jeho hudba bývá až extaticky radostná – techno/gabber se prolíná s místními melodiemi a nalezenými zvuky – a má přenášet atmosféru bujarých bangkokských slavností. Hlučnější, abstraktnější podtóny nicméně připomínají, že nejde jen o turistickou destinaci s vyhlášenou kuchyní, ale také o zemi zmítanou mnoha politickými problémy.

Neo Geodesia je aktuální projekt vedoucího labelu Saphyho Vonga (dříve Lafidki), který čerpá ze současné experimentální elektroniky, tranceu, karaoke, tradiční khmerské hudby, a dokonce i grindcoru, na kterém hudebník francouzsko-kambodžského původu vyrůstal. Jihokorejský hudebník Jaeho Hwang kombinuje brutalistní rytmy s nástroji a samply ze své rodné země. Hlavním tématem jeho tvorby je identita v digitálním světě analyzovaná na základě buddhistických náhledů na ego a podstatu. Jeho tvorba přitom jasnou identitu odmítá: bezmála industriální beaty se slévají s kvílivými tradičními melodiemi.

Info

Glory Affairs / Chinabot / Sonitus
11. 5. 2024 17:00
Punctum, Praha
Fb událost

Laila Sakini: Princess Diana of Wales + Koruth + White Wigwam
17. 5. 2024 19:30
Punctum, Praha
Fb událost

foto © Suleika Mueller

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Andy the Doorbum v kopřivnické Galaxii

redakce 21.06.2024

Zapomenuté modlitby a magično nikdy nezrozeného kmene. Folkové litanie a originální kostýmní a světelná show.

Avéčko: Seaslugs

redakce 20.06.2024

Prostory kina Aero se rozezní ve vibracích magických podvodních světů, které propojí vícekanálový zvuk, světelný design a scénografii.

Glory Affairs x Glück x Lunchmeat x Rare x Wrong present Till The Last

redakce 19.06.2024

Na třech stagích se představí jednadvacet hudebních projektů, které budou doprovázeny na míru šitým světelným designem.

Black Eyed Peas v Praze

redakce 19.06.2024

Skupina neustále překonává hranice žánrů a přináší svěží a inovativní hudbu svým fanouškům po celém světě.

Molchat Doma přivezou novou desku

redakce 18.06.2024

Prorazili v roce 2020, kdy nasbírali víc než milion zhlédnutí na YouTube a stali se fenoménem na Bandcampu.

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Multimediální výstava Singularita.

redakce 16.06.2024

Skupina Homo_Digitalis_3.2.1 odhalí v Hradci Králové svou multimediální instalaci #Singularity - Human Expiration: 2045 vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

Sungazer v Kampusu Hybernská hned dvakrát

redakce 14.06.2024

V rámci akce Sustain: Hudba a udržitelnost kapela vystoupí hned dvakrát.

Letní kino MeetFactory se vrací na dvorek

redakce 11.06.2024

Filmový program sezóny nese podtitul Save the World a nabídne sérii dvanáct snímků tematizujících globální společenské fenomény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace