Zprávy / Pozvánky

Do kin míří cyklus krátkých filmů  z FAMU

Do kin míří cyklus krátkých filmů z FAMU

redakce | Zprávy / Pozvánky | 16.08.2022

Rodina je základ sváru? Do českých kin míří třetí cyklus krátkých filmů z FAMU. Kolekce obsahuje i světovou premiéru hraného filmu Barbory Chalupové (Zákon lásky, V síti) a ceněný film Diany Cam Van Nguyen Milý tati. Uvedení na desítkách festivalů má za sebou i animovaný film Sestry, zatímco Vinland byl poprvé uveden na MFF Karlovy Vary. Leila Basma, režisérka dokumentu Projekt Adam Basma, svůj další film vyvíjí pod hlavičkou Cannes Court Métrage Focus Script Program.

Filmy ve třetím pokračování cyklu krátkých filmů FAMU v kině letos spojuje téma rodiny – ve všech jeho odstínech, od svárů po příkladnou lásku, a taky v různých stylových podobách – od dokumentu, přes hraný film, po animaci. „Točit o rodině je nuda,“ říká postava v dokumentárním portrétu Projekt Adam Basma, který zároveň tuto tezi vyvrací. Pět filmů z dílen studentek a studentů FAMU naopak potvrzuje, že jedno z nevyčerpatelných témat lze stále pojímat originálně, dramaticky poutavě i pomocí průrazného stylu.

Kolekce obsahuje pět titulů. Za svůj hybridní kraťas Milý tati získala jeho autorka Diana Cam Van Nguyen Českého lva i Cenu české filmové kritiky. Pro vyjádření blízkosti - tentokrát mezi sourozenci - využila animaci i Andrea Szelesová, autorka filmu Sestry. Dokument Projekt Adam Basma se bezmála detektivně vydává po stopách významného libanonského tanečníka, jehož úspěch byl spojený s odvržením vlastní rodinou. Hraným filmem se představí režisérka Barbora Chalupová, její snímek Con Spiro se odehrává v covidovém bezčasí, kdy rodinu ohrožují nejen vzájemné šarvátky, ale zejména sebeutvrzování v konspiračních teoriích. Dramatický rámec používá i Vinland, příběh o vykořisťovaných dělnících, kteří se s vidinou utopické budoucnosti neváhají podvolit otrokářským metodám svých zaměstnavatelů.

Info

FAMU v kině 3
Fb projektu

foto © se svolením FAMU

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sázka na zlato o muži, který objevil Kiss, Cher nebo Donnu Summer

redakce 25.03.2023

Americký hudební film popisuje cestu zakladatele nahrávací společnosti Casablanca Records, Neila Bogarta.

Teri Gender Bender v Café V lese

redakce 23.03.2023

Teri Gender Bender přinese fanouškům své unikátní hudební zážitky, které kombinují prvky punku, experimentálních zvuků a rockové energie.

Touché Amoré se staví v Praze

redakce 22.03.2023

Touché Amoré patří ke kapelám, které nezůstávají stát na místě a troufají si přizpůsobovat svou tvorbu realitě, kterou jednotliví členové zažívají.

Dry Cleaning dorazí do Prahy s novou deskou

redakce 20.03.2023

Britští Dry Cleaning přivezou do Prahy svou nálož hypnotického postpunkového storytellingu, a to rovnou ve formě nového alba a dokonce i nového EP.

Dubnový Rachot

redakce 20.03.2023

Rachot přiveze pouštní blues, kytarové legendy, jazz i krautrock.

Bukahara v Café V lese

redakce 19.03.2023

Kapelu sice můžeme zaškatulkovat do folk-popu, severoafrických vlivů a písničkářství, ale kdo jejich strhující energii nezažije na vlastní kůži, ten nepochopí.

Jaro v Jazz Docku, Jazz čtyř kontinentů

redakce 19.03.2023

Více než deset zahraničních kapel přivítá pražský Jazz Dock v rámci jarní části svého festivalu.

Lauren Ruth Ward ve Futurum Music Baru

redakce 18.03.2023

Hudební kritika o ní mluví jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett.

The Soft Moon zahrá na Veľkonočnú nedeľu

redakce 17.03.2023

Po takmer štyroch rokoch sa do Bratislavy vráti americká neo-postpunková kapela The Soft Moon.

crave se v dubnu vrací se spring edition

redakce 15.03.2023

Memphis LK je dvacetiletá zpěvačka, producentka a DJka, která uhranula tiktok kombinací popových melodií a raveu inspirovaného detroitským technem, chicagským housem a UK garage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace