Zprávy / Festivalové

Festival Alternativa, hutná hudba z celého zvukového světa

Festival Alternativa, hutná hudba z celého zvukového světa

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.06.2023

Na festivalu Alternativa na podzim v Praze zazní jedinečná hudba, která navazuje například na dramaturgii žižkovské komunity Punctum. Místa, která se věnují podobným žánrům, se u nás dají spočítat na prstech jedné ruky. Festival, dedikovaný pouze okrajovým žánrům a prostorům mezi nimi, je jen jeden. „Lidé si pod pojmem alternativa obvykle představí směs ruchů a pazvuků, které nezkušeného posluchače uvyklého na melodie příliš nepotěší. Tak tomu ale nutně není. Alternativní je to, co jde mimo hlavní proud, a takové hudby, často ovšem skryté, není vůbec málo! V programu dáváme prostor různým žánrovým úchylkám a odchylkám – pro návštěvníky tak může být zajímavé na jednom místě v jeden večer slyšet, co všechno je hudba a jak různě může působit,” vysvětluje koordinátor festivalu Roman Odjinud.


Tradici experimentální elektroniky padesátých let rozvíjí francouzský hudebník Jean-Philippe Gross. Z Francie také přijede trumpetista Timothée Quost, který vedle sólového vystoupení představí na zakázku festivalu sestavený projekt a tool is a tool. V něm se s Quostem na pódium setká houslistka Jana Havláková, kytarista a hráč na elektroniku Kryštof Pátra, basistka Klára Pudláková a bubeník Jakub Švejnar. Průsečíky mezi improvizací, moderní kompozicí a lidovou hudbou zkoumají v duu Nabelóse klavíristka Ingrid Schmoliner a hornistka Elena Kakaliagou. V dalším projektu připraveném jen pro Alternativu s nevyslovitelným názvem +../q_Q..+ se sejdou čtyři výrazné osobnosti elektronické scény - britská CITYTRONIX, DJ*ka Gertie Adelaido, trngs a elektronický písničkář Oliver Torr.

Lákadlem bude vystoupení britského písničkáře Richarda Dawsona. Jeho výstřední práci s hlasem doplňují hravé i temné texty. Přes nekonvenční projev a uměleckou nekompromisnost nicméně jeho tvorba zůstává přístupná celkem širokému publiku, což dokazuje i fakt, že se řadí mezi nejvíce ceněné hudebníky v ostrovních médiích od Wire po The Guardian. Jeho vystoupení mimo Velkou Británii jsou velkou vzácností. Na sobotním koncertu Richarda Dawsona v Kasárnách Karlín se podílí progresivní kolektiv Heartnoize Promotion.

Ze zákoutí japonské scény, kde se protíná free jazz, noise a grindcore, vychází japonský bubeník Ryosuke Kiyasu. Člen legendární kapely Fushitsusha Keijiho Haina vystoupí v sobotu 11. listopadu v MeetFactory. Ve stejný večer se představí i uskupení skladatele a saxofonisty Miro Tótha a zpěváka Michala Kaščáka Drť, které doprovodí intelektuál a politik Fedor Gál.

Fúzující a žánry překračující sdružení hudebníků kolem rakouského klarinetisty, vokalisty a hráče na elektroniku Christofa Kurzmanna El Infierno Musical je založené na poezii argentinské básnířky Alejandry Pizarnik. Uskupení čtrnácti hudebníků a hudebnic Beatnik Manifesto pod vedením turntablisty a režiséra Dietera Kovačiče alias dieb13 předvede multimediální show, ve které propojí texty, zvuky a filmové záběry. Program bude ale ještě hutnější, další jména festival oznámí v září.

Info

Festival Alternativa
3.-11.11.2023
Praha
web festivalu

foto © Richard Dawson

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll míří na americký South by Southwest

redakce 05.03.2024

Jako vůbec první český festival v historii totiž získal možnost kurátorovat jednu z hudebních scén festivalu.

Beseda zve na zámořské Snõõper a Kollaps i legendární Ecstasy of Saint Theresa

redakce 04.03.2024

Nashvillský punkrockový kvintet Snõõper, industriální Kollaps z Melbourne, ale také dvě české legendy, Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists. A další!

Holandský Rewire oznámil třetí vlnu jmen pro letošní ročník

redakce 04.03.2024

Festival se bude konat zkraje dubna na dvaceti různých místech v holandském Haagu.

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace