Zprávy / Festivalové

Festival Americké jaro ohlásil program

Festival Americké jaro ohlásil program

redakce | Zprávy / Festivalové | 13.03.2022

17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále DOX+ světoznámý klavírista a skladatel Uri Caine. Kenny Werner a Chandrika Tandon představí projekt Unbounded. Následovat bude dvanáct koncertů v Praze i regionech. Vystoupí také Ambrose Akinmusire Quartet, Attacca Quartet a mnoho dalších. Zastoupena bude bohatá paleta žánrů od klasické hudby po experimentální jazz.

Letošní festival Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále Dox+ klavírista a skladatel Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Davidem Robertem Colemanem. Na koncertu zazní ve světové premiéře skladba Nein!, kterou Caine složil v roce 2020 k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Na programu je i Caineovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací a skladby amerického experimentálního skladatele Johna Zorna, obojí v české premiéře.

12. května vystoupí v Koncertním sále Pražské konzervatoře klavírista Kenny Broberg. Na Americkém jaru interpret uvede skladby Medtnerovy, Skrjabinovy a Barberovy. Věhlasný Curtis Institute představuje od roku 2019 své nejuznávanější absolventy a vysílá je na turné po celém světě. Tento rok se představí Michael Rusinek, první klarinetista Pittsburgh Symphony Orchestra, Ayane Kozasa, violistka Aizuri Quartet nominovaného na Grammy, a oceňovaný klavírista Steven Lin na koncertě 15. května v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Na programu zazní díla Mozartova, Schumannova, Hagenova a Bruchova. Kenny Werner a Chandrika Tandon v evropské premiéře uvedou projekt Unbounded, svůdnou kombinaci indické vážné hudby a jazzu, 16. května v Divadle X10. Tandon v minulosti získala nominaci na Grammy za hudbu, jež vychází z prastarých manter v sanskrtu, rág, anglických modliteb, modů západní hudby a jazzu. Werner je světově proslulý klavírista a skladatel, který během své kariéry vystupoval s jazzovými legendami, jako jsou Dizzy Gillespie, Stan Getz, Charles Mingus a Jack DeJohnette.

Ambrose Akinmusire Quartet se představí na koncertě v pražském klubu Jazz Dock 22. května. Charakterizovat hudbu trumpetisty Ambrose Akinmusireho není jednoduché, sahá od jazzového mainstreamu přes okrajové podoby jazzu až do vážné hudby a hip-hopu. Soubor Attacca Quartet přiveze tvorbu soudobých amerických autorů, např. Caroline Shaw, Anne Müller, Louise Colea a dalších. Kurátorem tohoto programu je světoznámý hudební skladatel John Adams. Koncert se koná 23. května v multifunkčním sále DOX+. Poprvé se českému publiku představí také zpěvačka nominovaná na Grammy Sara Gazarek, a to 24. května v Jazz Docku. Vystoupí s projektem Thirsty Ghost, na kterém odhaluje další stránku své osobnosti. Festival uzavře 9. června taktéž v Jazz Docku filipínsko-americký saxofonista a skladatel Jon Irabagon. Absolvent jazzových studií na Juilliard School se ve svém díle snaží vystihnout identitu často marginalizovaných menšin a zároveň nechává promlouvat vlastní hudební řeč. Na festivalu představí projekt Rebellion(s), ve kterém s ním účinkují saxofonista Sylvain Rifflet, kontrabasista Sebastian Boisseau a bubeník Christoph Lavargne.

Také v letošním roce festival zaštítí projekt ZUŠ Session Stipendijní Akademie MenART. Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové proběhne 21. května 2022 v multifunkčním sále DOX+. V rámci jednoho večera uslyší diváci výsledky práce mladých hudebníků, které dokazují, že přicházející generace má co říci a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní.

Info

Americké jaro
web festivalu

foto © Jeremy Enlow

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace