Zprávy / Festivalové

Festival Americké jaro ohlásil program

Festival Americké jaro ohlásil program

redakce | Zprávy / Festivalové | 13.03.2022

17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále DOX+ světoznámý klavírista a skladatel Uri Caine. Kenny Werner a Chandrika Tandon představí projekt Unbounded. Následovat bude dvanáct koncertů v Praze i regionech. Vystoupí také Ambrose Akinmusire Quartet, Attacca Quartet a mnoho dalších. Zastoupena bude bohatá paleta žánrů od klasické hudby po experimentální jazz.

Letošní festival Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále Dox+ klavírista a skladatel Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Davidem Robertem Colemanem. Na koncertu zazní ve světové premiéře skladba Nein!, kterou Caine složil v roce 2020 k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Na programu je i Caineovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací a skladby amerického experimentálního skladatele Johna Zorna, obojí v české premiéře.

12. května vystoupí v Koncertním sále Pražské konzervatoře klavírista Kenny Broberg. Na Americkém jaru interpret uvede skladby Medtnerovy, Skrjabinovy a Barberovy. Věhlasný Curtis Institute představuje od roku 2019 své nejuznávanější absolventy a vysílá je na turné po celém světě. Tento rok se představí Michael Rusinek, první klarinetista Pittsburgh Symphony Orchestra, Ayane Kozasa, violistka Aizuri Quartet nominovaného na Grammy, a oceňovaný klavírista Steven Lin na koncertě 15. května v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Na programu zazní díla Mozartova, Schumannova, Hagenova a Bruchova. Kenny Werner a Chandrika Tandon v evropské premiéře uvedou projekt Unbounded, svůdnou kombinaci indické vážné hudby a jazzu, 16. května v Divadle X10. Tandon v minulosti získala nominaci na Grammy za hudbu, jež vychází z prastarých manter v sanskrtu, rág, anglických modliteb, modů západní hudby a jazzu. Werner je světově proslulý klavírista a skladatel, který během své kariéry vystupoval s jazzovými legendami, jako jsou Dizzy Gillespie, Stan Getz, Charles Mingus a Jack DeJohnette.

Ambrose Akinmusire Quartet se představí na koncertě v pražském klubu Jazz Dock 22. května. Charakterizovat hudbu trumpetisty Ambrose Akinmusireho není jednoduché, sahá od jazzového mainstreamu přes okrajové podoby jazzu až do vážné hudby a hip-hopu. Soubor Attacca Quartet přiveze tvorbu soudobých amerických autorů, např. Caroline Shaw, Anne Müller, Louise Colea a dalších. Kurátorem tohoto programu je světoznámý hudební skladatel John Adams. Koncert se koná 23. května v multifunkčním sále DOX+. Poprvé se českému publiku představí také zpěvačka nominovaná na Grammy Sara Gazarek, a to 24. května v Jazz Docku. Vystoupí s projektem Thirsty Ghost, na kterém odhaluje další stránku své osobnosti. Festival uzavře 9. června taktéž v Jazz Docku filipínsko-americký saxofonista a skladatel Jon Irabagon. Absolvent jazzových studií na Juilliard School se ve svém díle snaží vystihnout identitu často marginalizovaných menšin a zároveň nechává promlouvat vlastní hudební řeč. Na festivalu představí projekt Rebellion(s), ve kterém s ním účinkují saxofonista Sylvain Rifflet, kontrabasista Sebastian Boisseau a bubeník Christoph Lavargne.

Také v letošním roce festival zaštítí projekt ZUŠ Session Stipendijní Akademie MenART. Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové proběhne 21. května 2022 v multifunkčním sále DOX+. V rámci jednoho večera uslyší diváci výsledky práce mladých hudebníků, které dokazují, že přicházející generace má co říci a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní.

Info

Americké jaro
web festivalu

foto © Jeremy Enlow

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Končiny mení svoju lokalitu

redakce 26.03.2023

Hlavným cieľom festivalu zostáva i naďalej objavovanie nových hudobných končín pričom návštevníci sa môžu tešiť na mená domácej i zahraničnej nezávislej hudobnej scény.

Lisabonská edice Sónaru proběhne už příští týden

redakce 25.03.2023

Na sklonku března vystoupí Folamour, Max Cooper Live, WhoMadeWho, VTSS, Rui Vargas, KiNK Live, Mochakk, I Hate Models, Or:la, Héctor Oaks Live, SHERELLE x Kode9 a další.

Nový tachovský Festival Muziq

redakce 24.03.2023

Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů.

Rico Nasty, Rozi Plain a Duo Ruut na Pohode

redakce 23.03.2023

Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ženské mená súčasnej svetovej hudobnej scény.

Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména oznamuje Moody Moon Noize

redakce 22.03.2023

Program čtvrtého ročníku Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény.

Tallinn Music Week nabídne hudbu, umění i nápady

redakce 22.03.2023

Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!

Beseda přihazuje The Murder Capital

redakce 21.03.2023

Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.

Postmodern Jukebox na Groove Brno

redakce 21.03.2023

Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.

Obscene Extreme 2023 přiveze Carcass i Suffocation

redakce 21.03.2023

Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.

Tauron Nowa Muzyka posiluje lineup

redakce 18.03.2023

Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace