Zprávy / Festivalové

Festival Meeting Brno je za dveřmi

Festival Meeting Brno je za dveřmi

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.07.2021

Šestý ročník festivalu se uskuteční od 26. července do 1. srpna 2021 a jeho mottem je Pravda vítězí?. Diskusní setkání i umělecký program zdůrazní nezbytnost neustálého zkoumání dějinných či současných událostí z různých úhlů pohledu a přinesou téma ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií.

Festival Meeting Brno zahájí 26. července v 18:00 vernisáží výstavy Moc bezmocných. Dálkový výslech Václava Havla v areálu augustiniánského opatství na Mendlově náměstí. Na výstavu naváže diskusní fórum herečky Sarah Haváčové a jejího bratra, historika Ondřeje Haváče, kteří společně provedou návštěvníky zahajovacím večerem. S Ivem Jupou a Jiřím Zajícem budou diskutovat na téma stavu českého školství a s Markem Orko Váchou o dopadu klimatických změn. Večer hudebně doprovodí Martin Evžen Kyšperský z kapely Květy.

Významnou část programu věnuje festival připomínce stého výročí narození odbojářky Marie Kudeříkové – mimořádně statečné ženy, jejíž životní příběh byl před rokem 1989 vyprávěn v souladu s cíli komunistické propagandy, aby pak byl v době porevoluční zapomenut. Pozvání k účasti na festivalu přijala mimo jiné i paní Magda Vášáryová, která ztvárnila Marii Kudeříkovou ve filmu Jaromila Jireše …a pozdravuji vlaštovky. S diplomatkou, političkou a herečkou Magdou Vášáryovou se mohou návštěvníci setkat 28. července na nádvoří Městského divadla Brno v rámci diskuse nazvané „Vždycky, v každé situaci lze jednat, nejen trpět”, kterou moderuje Martina Viktorie Kopecká. Osobnost Marie Kudeříkové připomene také výtvarník a sochař Pavel Karous. Ve středu 28. července proběhne vernisáž jeho umělecké intervence do stávajícího pomníku Marie Kudeříkové na třídě Kapitána Jaroše, vytvořeného v 70. letech Josefem Preclíkem a Milošem Axmanem. Tentýž den proběhne s Pavlem Karousem komentovaná prohlídka výtvarných objektů ve veřejném prostoru Brna, která začíná v 15:00 na Malinovského náměstí před Domem umění. Dramaturgickou linku Marie Kudeříkové zakončí taneční performance z dílny ProArt choreografa Martina Dvořáka, vycházející z dopisů Marie Kudeříkové psaných z vězení. Představení se uskuteční na nádvoří Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu v neděli 1. srpna.

Letošní motto Pravda vítězí? bude skloňováno také v pátek 30. července během večera věnovaného ukrajinské a běloruské současnosti i historii. Přestože Ukrajina i Bělorusko jsou země, které jsou s námi historicky spjaty, víme o nich relativně málo a naše znalosti jsou často zatíženy stereotypními představami. Brněnský historik Tomáš Řepa se svým kolegou Radomyrem Mokrykem přiblíží festivalovému publiku příběh takzvaných Banderovců, ukrajinským tématům se dále bude věnovat ukrajinistka Lenka Víchová a diskusní fórum seznamující s Běloruskem povede překladatel Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury. Kromě diskusí nabídne tento večer hudební vystoupení Aliaksandra Yasinského a bohatý doprovodný program i pro děti.

Následující den v sobotu 31. července mohou příznivci festivalu tradiční Poutí smíření uctít památku německojazyčných obyvatel Brna, vyhnaných na konci druhé světové války. Letos bude pouť navíc věnována podpoře běloruské občanské společnosti. Jako host vystoupí v závěru pouti v zahradě kláštera augustiniánského opatství bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Témata festivalu výtvarně zpracovávají také další dvě výstavy umístěné na Mendlově náměstí. Tou první je Svlékání, expozice děl studentek FAVU - Ateliéru tělového designu, které subjektivně zkoumají vybrané dějinné události. Druhou je výstava skupiny umělců z Lipska nesoucí název Merry-Go-Round-Go-Round, ztěžka se otáčející chátrající kolotoč jako dočasný protiválečný pomník. Meeting Brno tradičně otevře téma ekumeny a mezináboženského dialogu, a to například na setkání Martiny Viktorie Kopecké s Pastoral Brothers. Festivalový program nabídne i divadelní představení, diváci se mohou těšit na Divadlo Feste zpracovávající téma hilsneriády nebo na premiéru hry o Kurtu Gödelovi souborů Mikro-teatro a Bazmek entertainment.

Info

Festival Meeting Brno
26. 7. – 1. 8. 2021
Brno
web festivalu

foto © se svolením Festivalu Meeting Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rafael Anton Irisarri přidává druhý koncert v Planetáriu

redakce 15.05.2022

Irisarri a vizuální show na kupoli Planetária? Hned nadvakrát.

Festival MikuLOVE nabídne fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

redakce 15.05.2022

Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu, a to v poměru přibližně půl napůl.

Hudební festival UTOpije

redakce 12.05.2022

Nejrůznější hudební styly od postfokloru přes psychedelic-rock po acid-live-drums-techno rozvlní vodní nádrž.

Slunovrat přiváží Truffaze, La Putyku nebo Mawera

redakce 12.05.2022

Světová jména i nové neokoukané tváře, inspirativní přednášky a besedy s řadou osobností, tradičně vytříbená gastronomie včetně několika zbrusu nových překvapení.

Le Guess Who zveřejňuje první jména

redakce 11.05.2022

Vystoupí Abdullah Ibrahim, Animal Collective, clipping., CURL, Low, The Staples Jr. Singers, Ostinato Records a mnoho dalších.

Line-up Pop Messe je kompletní

redakce 11.05.2022

Program druhého ročníku progresivního festivalu Pop Messe nabídne téměř šedesát umělců ze zahraničí a Česka.

Květnové intermezzo Hradeb Samoty

redakce 10.05.2022

Viac ako 25 hudobno-vizuálnych predstavení v žánroch ako dark ambient, drone, industrial, noise, hardcore techno, batcave, rhythmic noise a ďalších.

Rafael Anton Irisarri zakončí Spectaculare v Planetáriu

redakce 10.05.2022

Irisarri zanechal svůj otisk ve většině nejzásadnějších ambientních skladeb uplynulého desetiletí i mimo něj.

Ji.hlava spustila prodej Early bird akreditací

redakce 10.05.2022

Z každé akreditace prodané do 30. června poputuje minimálně 50 korun do veřejné sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který finančně podporuje ukrajinské dokumentaristy\*tky.

Květnové Americké jaro uvede Uriho Cainea, Kennyho Wernera i Attacca Quartet

redakce 08.05.2022

Werner je světově proslulý klavírista a skladatel, který během své kariéry vystupoval s jazzovými legendami, jako jsou Dizzy Gillespie, Stan Getz, Charles Mingus a Jack DeJohnette.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace