Zprávy / Pozvánky

Festival Respect zahájí estonští Hortus Musicus

Festival Respect zahájí estonští Hortus Musicus

redakce | Zprávy / Pozvánky | 05.04.2015

Estonsko je malá země s velkou hudební tradicí. Pochází odtud jeden z největších současných skladatelů, Arvo Pärt, i ansámbl, který byl po desetiletí páteří jeho tvůrčí kuchyně. Dnes patří Hortus Musicus do stejné ligy jako kalifornský Kronos Quartet či projekty katalánského vizionáře Jordi Savalla. Podobně jako oni ignoruje bariéry a hledá souvislosti mezi hudbou Evropy a dalšími světovými kulturami. Propojením historie, současnosti a etnických vlivů proniká Hortus Musicus na zcela novou platformu, vystupuje na elitních festivalech vážné hudby i world music. V jeho repertoáru, zaměřeném na nejnáročnější posluchače, se střídá renesance se současnou avantgardou.


Houslista Andres Mustonen sledoval jako školák happeningy i experimentální umění a Hortus Musicus založil jako student. V Estonsku se tehdy hudba – podobně jako v dalších zemích Východního bloku – stala platformou revolty vůči totalitě. Zatímco v Československu vedly kulturní odboj elektrické kytary, v Sovětských republikách získala rovnocenný význam soudobá hudba. Komunisté tvrdě pronásledovali spiritualitu, což se nakonec obrátilo proti nim. Nová a výjimečně silná generace skladatelů si díky represím vytvořila účinné protilátky – a píše zcela unikátní hudbu, která se od západních autorů liší právě intenzivní spiritualitou. Patří k ní Gia Kancheli (Gruzie), Sofia Gubaidulina (Tatarstán), Valentyn Sylvestrov (Ukrajina) či zmíněný Arvo Pärt. Právě tito autoři formovali Hortus Musicus, stejně jako hledání souvislostí v renesanční hudbě Evropy či kulturách Východu. Podobně jako Kronos Quartet věnoval estonský ansámbl jednotlivých tématům této mozaiky samostatná alba – včetně gregoriánského chorálu či středověké hudby z Balkánu.


Hortus Musicus je v současné době nejdéle fungujícím evropským ansámblem ve svém oboru. Žánrové označení "stará hudba" je ale nepřesné, stará hudba získává v každém podání novou, neopakovatelnou tvář. Mystický minimalismus Arvo Pärta v encyklopediích označovaný jako tintinnabuli se formoval před 40 lety v těsné spolupráci se členy Hortus Musicus, k průpravě hráčů patřily i kompozice Aleksandera Knaifela, Lepo Sumery či Galiny Grigoryevy. Hortus Musicus vedle klíčových evropských scén pravidelně koncertuje v Izraeli i Jižní Americe, a spolu s dvaceti alby natočil hudbu ke třem filmům. Současná sestava čítá 3 zpěváky a sedm hráčů s pestrou kombinací nástrojů včetně cembala, varhan, šalmaje a trombonu.

Info

Respect Festival 2015
Hortus Musicus (ee)
26. 5. 2015 20:00
Rudolfinum, Praha
Vstupné: 110 - 580,- v předprodeji

www.facebook.com/events/1619683444917397
www.rachot.cz/hortus-musicus
www.facebook.com/rachotcz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Helmet oslaví ve Futuru třicet let Betty

redakce 26.07.2024

Helmet, alternativní rockeři z New Yorku, jsou ztělesněním syrového rocku a hutných riffů.

Vojdi pokřtí v MeetFactory

redakce 24.07.2024

Prešovská trojice Vojdi se pohybuje na progresivních územích mathrocku, alternativy, indie i jazzu a psychedelického rocku.

Rekreace a Meluzína na dvorku

redakce 22.07.2024

Pětičlenná kapela hledá inspiraci v R&B, funku i folku, svými lehce vážnými až vážně lehkými texty zase zrcadlí duši citlivého člověka a jeho pohled na okolní svět.

Italové Zolle v Café V lese

redakce 21.07.2024

Stefano a Marcello hrají tak trochu stoner, noise, sludge, post, noise a zbytek je sádlo. Pro fanoušky Dÿse.

Bob Dylan v Praze

redakce 19.07.2024

Americký zpěvák a skladatel Bob Dylan se vrací do Prahy, aby potěšil své fanoušky nezapomenutelnými koncerty. Hned třemi.

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace