Zprávy / Festivalové

Festival Spontana 3

Festival Spontana 3

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.04.2024

Spontana se vrací zpět se svým třetím ročníkem. Tentokrát se z retenční nádrže uprostřed remízku přesouvá do industriálních prostor bývalé kotelny v areálu Zbrojovky. Myšlenka zůstává stále stejná - probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích. Line-up čítá devět kapel a po kapelách se můžete těšit na afterparty pod taktovkou DJs z EAC sound systemu.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Tomáš Palucha loni přišli s novým albem. Po Čaru totiž přichází Rauš. Zvuková alchymie, hypnotické kytary, ale trochu i návrat návrat k jednoduchýmu rokenrolu. Tomáš Palucha je projekt vzešlý z prostředí české hardcore scény, hudebně ovšem otočený od hlučných kytar směrem k nedořčeným vyprávěním a atmosférickým instrumentálním plochám inspirovaných krautrockem, ambientem a ranným post-rockem. Kapela BREN (Brnoenfield) představuje zvuk spojující prvky shoegaze, blues, slowcore a no wave s temnými českými texty. BREN čerpá inspiraci nejen zahraničními interprety, jako jsou Slowdive, Jaye Jayle, Swans nebo Nick Cave, ale i z domácí hudební scény, s vlivy od Priessnitz.

Další kdo rozezní prostory bývalé kotelny na Zbrojovce jsou pražští vesmírní harcovníci z CosmoBrigade. Jejich pojetí post-punku/darkgaze se vám zaryje pod kůži a do industriálních prostor Spontane skvěle zapadnou. Za sebou mají koncerty např. s She Past Away nebo třeba Soviet Soviet. Momentálně finišují desku, která jim během léta vyjde na německém labelu Dark Dimensions Label Group. Nachttante ve své tvorbě nepotřebují slova, za to vám vezmou z úst ty vaše. Neuchopitelný zvuk rozkročený mezi dark-jazzem, sludgem a post-rockem. Darkjazzové duo, jež se rozrostlo na čtyřčlenný ansámbl doplněný videoprojekcí. Nachttante se podmanivě zarývají pod kůži svými kytarovými smyčkami a vytvářejí atmosférickou temnotu plnou zoufalé nicoty. Posuďte sami, na jejich albu II, které vyšlo na konci loňského roku pod hlavičkou Landmine Alert.


Whyohwhy v únoru vydali na labelu Day Afters Records debutovou desku Bruises. Kapela tvoří minimalistickou hudbu postavenou na neotřelém přístupu k vokálům a kolektivní práci jednotlivých členů k jejímu celkovému vyznění. Whyohwhy lavírují mezi různými žánry, přičemž je možné říct, že dominují slowcore, dream pop nebo i trochu shoegaze. Pětičlennou brněnskou kapelu Diffsonic charakterizuje soulový vokál, triphopové prvky a psychedelie ve formě nejrůznějších synthů v kombinaci kytarových nástrojů. Všetuly Sfinx, kroměřížský český pár klame. Začíná tiše, kombinuje kytarové struny s bicími téměř ambientním způsobem, blízkým post-rocku – někdy matematicky jako Mogwai, někdy jazzověji, jako nějaká želva, až, aniž bychom si všimli narůstajícího napětí, nastává okamžik spalování, který vše zahalí do obrovské zvukové vlny. To vše plné groovů.

Lessle, nekonvenční hudební experiment, spontánní a nepředvídatelné dialogy basy, kytary, bicích, občas doplněný jednoduchou linkou syntetizátoru zkoumající dekompozici tradičních hudebních stylů a následné složení do nových neobyčejných zvuků a textůr. Výsledná eklektická složenina je hravá zabávná a plná překvapení. Členové Patole/Smích Hyen/Skrze řeku/Panic Roomster. MMNK (Můry mají nárok na kremaci) uzavírají line-up. Na nějaké škatulkování rovnou zapomeňte, tady jde o samozvaný „whitetrash”, hudbu vlastního „multiuniversa”! Tato čtveřice si pohrává nejen se slovy, ale i s šílenou show kterou během svých koncertů pumpují do lidí.

Info

Spontana
4. 5. 2024 15:00
Nová Zbrojovka, Brno
Fb událost

foto © Barbora Červeňanská

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Program festivalu MikuLOVE

redakce 25.05.2024

Festival již tradičně představí kapelu z Japonska - tentokrát Plastic Dogs, avantgardní formaci saxofonistky Ono Ryoko.

Groove Brno ohlašuje MonoNeona, Forq a Freak Power

redakce 24.05.2024

Coby pravák hraje MonoNeon na kytaru původně určenou pro leváky, ale bez toho, aniž by si otočil struny.

Mladí ladí jazz i na podzim

redakce 24.05.2024

Největší hvězdou bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla.

Le Guess Who? oznamuje kurátory a prvních sto jmen

redakce 23.05.2024

17. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne pod kuratelou hudebních průkopníků Arooj Aftab, Bo Ningen, Crystallmess, Darkside, Mabe Fratti a Touching Bass.

Knižní lázně v Mariánských Lázních

redakce 22.05.2024

Program vyznávající pestrost kultury v atmosféře lázeňského města připomene i výročí Franze Kafky a Bedřicha Smetany.

Hloubkový ponor na oslavě Hlubina

redakce 21.05.2024

Hloubkový ponor do podzemního světa kulturní scény, poslední návrat na místo vzniku a nová kolaborace.

Cool v plotě osciluje mezi žánry

redakce 21.05.2024

Letos vystoupí více než třicet umělců ze Španělska, Velké Británie, Polska, Slovenska a řada současných objevů z české scény.

Jarní JazzFestBrno zakončí Chris Botti a Slavnosti synkop

redakce 20.05.2024

Chris Botti přiveze do Brna vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu.

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace