Zprávy / Úplňkové

Full Moon #135-136 – Vzhůru do nakažlivých let

Full Moon #135-136 – Vzhůru do nakažlivých let

redakce | Zprávy / Úplňkové | 13.07.2022

Devadesátky jsou zpátky ve hře, minimálně podle toho, kolik nostalgie, vzpomínání a návratů se kolem nás valí. Svůj hlas do debaty přidává také Full Moon, hlavním tématem letního dvojčísla je právě dekáda plná euforie, divočiny a fialových sak. Byly skutečně devadesátky „posledním svobodným“ obdobím v historii? Bylo tehdy všechno tak růžové, bezstarostné a idylické? A co tehdejší popkulturní schémata? Full Moon #135–136 o rozsahu 160 stran vychází ve středu 13. července a v prodeji bude až do začátku září.

Titulní téma věnované poslední dekádě dvacátého století zabírá plochu více než dvaceti stran – rozsáhlý úvodní text nastiňuje vzorce a šablony, která se během tohoto období ustanovila a do velké míry ovlivňují i dnešní podobu a pohyby v zábavním průmyslu. Následují výsledky redakční hlasování o nejlepší alba dekády, mezi patnáctkou vybraných se objevují notoricky známé tituly stejně jako lahůdky pro fajnšmekry. Nechybí profil Jeffa Buckleyho, rozbor televizní tvorby na základě seriálu Parker Lewis musí vyhrát nebo recenze nedávno vydané knihy Chucka Klostermanna The Nineties. Literatuře je věnována také rubrika Moonfive, která téma pravidelně uzavírá – vybíráme pět titulů, které nepropadají nostalgii a devadesátá léta rozebírají z poněkud odlišných úhlů.


Kromě článků k titulnímu tématu se v letním dvojčísle Full Moonu objevuje více než dvacet dalších větších textů, mimo jiné exkluzivní záznam pátrání Pavla Klusáka po podobě současné islandské scény (včetně výčtu důležitých alb) nebo reportáže ze zahraničních festivalů Primavera Sound či Ment. Samozřejmostí jsou rozhovory – doporučujeme například povídání se skupinami Viah nebo Black Midi, jazzmanem Sarathym Korwarem nebo domácím hudebníkem Filipem Míškem a jeden z nejvýraznějších textů je věnovaný dvojici Irena a Vojtěch Havlovi. Neschází profily umělců, jako jsou Hiromi, Sóley či The Bug, rubriku Kult obsadila newyorská skupina Interpol se svým slavným debutem Turn on the Bright Light, který se letos dožívá neuvěřitelných dvaceti let.


Podobně rozmáchlá je také recenzní sekce věnující se novým deskám, filmům, knihám i výstavám. Albem měsíce se stala novinka anglického producenta Kode9, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují díla Lykke Li, Angel Olsen, Belle and Sebastian, Orvilla Pecka, Niny Nastasie, Letní kapely, Anteloper nebo experimentálně elektronické dvojice Matmos. Filmová rubrika mimo jiné akcentuje snímky Erupce lásky, RRR či Jurský park: Nadvláda, na stránkách věnovaných novým knižním titulům jsou rozebrány například komiks Jeffa Lemirea, výběr z textů Jaromíra99 nebo neotřelý průvodce po Ostravě. Galerie nabízí pozvánky na výstavy čínského výtvarníka Aj Wej-weje a fotografek Marie Tomanové či Letizie Battaglia, neschází ani další pravidelné rubriky jako Protokol, Radio FM nebo Do černého, podobně jako autorské sloupky.

Důležitá data:
13.–16. července 2022 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava 2022, Ostrava – Amelie Siba, Annet X + Radimo, Dingo, Dukla, Etceteral (SI), Fvck_Kvlt feat. Edúv syn, FVLCRVM: AV show, Genuine Jacks, God and Eve, Health (US), Inturist (RU), Margo, MMNK, Obligatne, Repetitor (RS), Squid (UK), sinks, Šimanský & Niesner, Tamara, The Sweet Release of Death (NL) a Vellocet Roll

28.–30. července 2022 – festival Vivat Moody Moon Noize vol. 3 – Kralova vila, Prachatice – Adela Mede, Arleta, FVTVRE, God and Eve, Hugo Toxxx, Irena a Vojtěch Havlovi, I s tebou, Ivy Z, Katarzia, Lowmoe, Mat213, MMNK, Nichi Mlebom, Sýček, Theremin Djs, Toyota Vangelis a další.

26. srpna 2022 – vychází album 52 Hertz Whale – Present Sense Impression
12. září 2022 – vychází Full Moon #137

Info

Full Moon #135-6 na Spotify
Fullmoonzine.cz
Full Moon Facebook
Moon shop

foto © Spice Girls

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #155 na Spotify

redakce 09.04.2024

Recenzní sekci ovládla skupina Berlin Manson, jejíž nové album Poor but Sexy se stalo deskou měsíce.

Full Moon Coffee: Svěží africké vize

redakce 05.04.2024

K nadcházejícímu jaru jistě přijde k chuti lehká a svěží káva odrůdy Red Bourbon, s malebným chuťovým profilem s výraznými tóny zralých jablek a čaje Roiboos.

Full Moon #155: Na pouštní planetě

redakce 26.03.2024

Čísla věnovaná filmu nejsou v historii Full Moonu ničím výjimečným, drobnohled si zasloužil už vesmír Star Wars nebo stoky Trainspottingu, nyní je na řadě planeta Arrakis.

Full Moon #154 na Spotify

redakce 07.03.2024

Holky v punku, Bibione, Nadine Shah a spoustu dalšího.

Full Moon #154: Holky v punku

redakce 22.02.2024

Titulní téma je věnováno holkám v punku. V punku nikoli žánrovém, ostatně i jeho vnímání se v průběhu let notně měnilo, ale ve smyslu postoje, vzdoru, protestu.

Ment Moon 2024 na Spotify

redakce 19.02.2024

Festival hraje především na objevování nových tváří (nejen) postjugoslávského a balkánského undergroundu. Pojďte se s námi připravit na narozeninový Ment s naším playlistem!

Od chaosu a hluku k síle písně. Chief Bromden v březnu vydají novou desku

redakce 02.02.2024

Pětice hudebníků z eklektických hudebních kruhů se na novém albu stává něčím větším než jen součtem svých částí.

Moody Moon Noize vol. 5: Jezero, lázně a extáze. Podruhé v Chomutově.

redakce 31.01.2024

Loňská edice oživila hned několik pozoruhodných prostor v městském centru, pro aktuální ročník pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Kamencové jezero nebo Městské lázně.

Full Moon #153 na Spotify

redakce 17.01.2024

Olivia Rodrigo, redakční žebříčky, TikTok. A taky playlist!

ESNS Moon 2024

redakce 16.01.2024

Program letošního ročníku festivalu Eurosonic Noorderslag vypadá vskutku mocně, koncentrace nových jmen, hvězd, starých známých a kamarádů je pozoruhodná.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace