Zprávy / Pozvánky

Heartnoize: Shida Shahabi, Mayssa Jallad a Claire Rousay

Heartnoize: Shida Shahabi, Mayssa Jallad a Claire Rousay

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.02.2024

Progresivní promotérský kolektiv Heartnoize minulý týden oznámili hned několik koncertů, mezi nimiž najdete třeba současné pojetí klasické a ambientní hudby od Shidy Shahabi, libanonskou hudebnici Maysy Jallad s její debutovou deskou a nové album ambientní kronikářky Claire Rousay.

Minimalistické kompozice, které ovšem nepostrádají hloubku a elegantní práce s akustickými i elektronickými nástroji. Taková je hudba švédsko-íránské skladatelky a pianistky Shidy Shahabi. Tu si na svůj nadcházející monumentální večer v Londýně přizvala společně s Tirzah nebo Big Thief legenda PJ Harvey.

Shida Shahabi vyrůstala za zvuků klasiky i perského popu 70. let, nejvíc ji ale ovlivnila láska jejích rodičů k hudbě obecně. Během studií na stockholmském institutu umění se své oblíbené disciplíně začala věnovat naplno, ať už jako interpretka, nebo jako skladatelska soundtracků pro filmy a divadlo. Její debutové album z roku 2018 zachycovalo v něžných klavírních kompozicích teplo a pohodlí domova. Loňská nahrávka Living Circle vydaná na labelu Fat Cat se oproti první desce posouvá blíž k elektronice, ozývají se v ní vytříbené melodie, táhlé drony i rozostřené vokály. Nabízí tak prožitek, který je racionální i čistě emoční.


Mayssa Jallad představí svoje album věnované bitvě o libanonské hotely v Hotelu Olympik na Invalidovně. Písničkářka a výzkumnice vystudovala v Bejrútu architekturu a cit pro urbanismus promítla i do své konceptuální debutové nahrávky Marjaa: The Battle of the Hotels, jejímž ústředním tématem je tzv. Bitva o hotely, která se odehrála v libanonském hlavním městě v roce 1975. Hudební projekt ve spolupráci s producentem Fadim Tabbalem oživuje dávno zaniklá místa a vzpomínky, které by někteří raději nechali hluboko pohřbené.

Po dvouleté pauze se do Prahy vrátí americká hudebnice Claire Rousay. V komorním divadle Vila Štvanice představí album Sentiment, jehož vydání je naplánováno na duben letošního roku. A slibuje posun od ambientu k písňové formě. Nová nahrávka vznikala na různých soukromých místech, od ložnice až po osamělé hotelové pokoje, a odráží pocity nostalgie a sentimentality, stejně jako reflexi pocitu viny nebo sexuality.

Info

Shida Shahabi
13. 4. 2024 19:30
Atrium, Praha
Fb událost

Mayssa Jallad
24. 4. 2024 18:30
Hotel Olympik, Praha
Fb událost

Claire Rousay
25. 5. 2024 19:30
Vila Štvanice, Praha
Fb událost

foto © se svolením Heartnoize

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sonitus: Kuntari a Do Shaska! v Punctu

redakce 20.04.2024

Kuntari je pozoruhodný nový přírůstek do svěží indonéské scény, který podobně jako jejich slavnější souputníci staví na spojení tradiční a moderní hudby.

Max Cooper přiveze na Flédu 3D/AV show

redakce 20.04.2024

Cooperova tvorba je intenzivním audiovizuálním zážitkem, jelikož běžně propojuje hudbu s výtvarným uměním, kde je patrný i jeho zájem o vědu.

The Cult v pražském prostoru Archa+

redakce 19.04.2024

V rámci výročního turné opráší kapela The Cult všech jedenáct alb diskografie.

Bratři Orffové vyráží na turné

redakce 17.04.2024

Pro fanoušky přichystali Orffové i malé překvapení - vydání Písně pro Stefanii Sauer na streamovacích platformách.

Bára Zmeková pokřtí novou desku

redakce 16.04.2024

O tom, že živá vystoupení Báry Zmekové jsou unikátní zážitek, svědčí i její předchozí Live at Gong.

Cari Cari a Nauzea Orchestra v Kasárnách

redakce 16.04.2024

Jak se často zmiňuje v recenzích, hudba Cari Cari je jako soundtrack nekonečných letních roadtripů a oslava osobní svobody.

Nový singl a album Role

redakce 11.04.2024

Zůstávají věrní kytarám, přesto posouvají svůj zvukový a muzikantský rejstřík o kus dál.

Wave-Gotik-Treffen 2024 mystický

redakce 11.04.2024

Vystoupení se budou konat například na historickém městském koupališti, v kupoli Volkspalastu nebo v historických sklepeních Moritzbastei.

Festival Bonjour Brno slaví

redakce 11.04.2024

Brno ožije francouzskou kulturou. Prožijte ji všemi smysly na některé z mnoha akcí, které se tematicky zaměří na surrealismus a nechají se inspirovat i letošními olympijskými hrami.

Lord Spikeheart v Underdogs'

redakce 10.04.2024

Na nahrávání nové desky si přizval pestré spektrum hudebníků a hudebnic, od Backxwash nebo Brodinského až po Safety Trance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace