Zprávy / Pozvánky

Highlighty jara ve smíchovské továrně

Highlighty jara ve smíchovské továrně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.03.2024

Jeden z nejočekávanějších koncertů roku se nezadržitelně blíží. Kultovní montrealský ansámbl GY!BE se na den (19. 4.) přesně po šesti letech vrací do Prahy. „Sice nevím, co je folková hudba, ale řekl bych, že to je upřímná hudba, která vypráví nějaký příběh,“ říká kytarista GY!BE David Bryant: „Je to taky hudba, kterou lidi psali, aby si udrželi zdravý rozum. A já bych řekl, že tím pádem jsme vlastně folková kapela.“ Může být. Ve víru válek, útlaku a násilí současného světa ale nepůsobí hudba GY!BE ani v nejmenším jako snový útěk před realitou. Právě naopak. Tajná šifra spiklenců naděje, kód sounáležitosti: přesně tak působí desky, názvy skladeb, grafika a vůbec vizuální podoba dnes už bez nadsázky legendárních Godspeed You! Black Emperor.

Drum'n'bass meets punk meets grunge meets rap. Po koncertu s Gorillaz a setech na předních evropských festivalech se bratrské duo Deki Alem ze švédského Göteburgu vydává na turné, v rámci nějž MeetFactory čeká (24. 4.) jejich česká premiéra. Svůj nekompromisní drive, upřímné texty o křehkosti maskulinity a neotřelý zvuk zhmotňují na sérii self–released nahrávek; neméně uhrančivé jsou jejich energické live shows. Don't miss.

Moody dorm–room rock dnes už ne tolik tajemné londýnské kapely bar italia se po roce vrací (8. 5.) do MeetFactory. Od svého prvního pražského koncertu stihlo charismatické trio ve složení Jezmi Tarik Fehmi a Sam Fenton (Double Virgo) s Ninou Cristante vydat hned dvě skvělé desky, Tracey Denim a The Twits, no a především se stali jednou z nejmilovanějších kapel současné alternativní scény.

Ničím nespoutaný, improvizovaný přístup k tvorbě zaujímá Lonnie Holley jak ve výtvarném umění, tak v muzikanství. Slovutný abstraktní umělec, jehož objekty jsou mj. součástí sbírky MoMA, se v hudebním světě pohybuje v bezhraničním prostoru mezi jazzem, blues, soulem i gospelem. Do smíchovské továrny přiveze (9. 5.) své nové album Oh Me Oh My, na nějž si přizval hvězdnou sestavu hostů (Michael Stipe, Moor Mother, Bon Iver i Jeff Parker).


Shabazz Palaces, šamani experimentálního afrofuturismu (nebo afro–nowismu?), se půl roku po vydání desky Robed in Rareness vrací s novým kolaborativním albem Exotic Birds of Prey, které je pro uskupení v čele s Ishmaelem Butlerem typickou fúzí hip–hopu, electra a psychedelického funku. Nahrávku berou na jarní turné po Evropě a po dvou zrušených post–kovidových koncertech se tak konečně vrátí (14. 5.) i do Prahy.

Info

MeetFactory
web klubu

foto © Steve Gullick

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aktuální trendy v programu Pražského jara - Prague Offspring

redakce 23.05.2024

Koncert pro padesát klavírů, cesta do pravěku, orchestr jako hejno ptáků. Co ze soudobé hudby si nesmíte nechat ujít na Pražském jaru 2024?

DJ BUNT. i Artemas roztančí Roxy

redakce 22.05.2024

Artemas a jeho píseň, která vykresluje obraz napjatého vztahu, nejistotu i zklamání, kralují TikToku.

V červenci přijedou Wolfmother

redakce 22.05.2024

Je to o hard rocku, tvrdé kytaře, rytmické base a pořádné sypačce na bicí. Navíc to zní naprosto oldschoolově, a přitom je to vlastně moderní.

Two Another i Bianca Del Rio v Praze

redakce 20.05.2024

Nejnovější stand-up se bude věnovat politice, popkultuře, politické korektnosti, ale nezapomene se ani ohlížet za nejaktuálnějšími událostmi.

The Interrupters v Praze

redakce 19.05.2024

Losangeleská parta v čele s podmanivou Aimee začala svoji činnost v roce 2011 a od té doby toho stihla opravdu hodně.

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Dreampopoví Sunnbrella na pár koncertů u nás

redakce 15.05.2024

Po úspěšném působení na britské hudební scéně se David Žbirka vydává s pětičlennou dreampopovou kapelou zpátky k nám.

Prague International Bluenight o čtyřech aktech

redakce 15.05.2024

Bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield přijede se svým triem.

Blind Künstler v Resistor Sound Sessions

redakce 14.05.2024

Blind Künstler vystoupí opět naživo v červnu, tentokrát se speciálním sólovým setem, kde podpoří dalšího Novozélanďana Delaneyho Davidsona.

Childish Gambino v pražské O2 areně

redakce 14.05.2024

Svůj comeback letos odstartoval po boku Tylera the Creatora na hlavní stagi festivalu Coachella.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace